Jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać dla seniora?

Artykuł sponsorowany

Gdy osoba starsza zaczyna mieć coraz większe problemy ze wstawaniem czy samodzielnym poruszaniem się, nie warto zwlekać z zakupem łóżka rehabilitacyjnego. To sprzęt, który znacznie ułatwia życie seniorom oraz ich opiekunom – zarówno członkom rodziny, jak i osobom zajmującym się tym zawodowo. Jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać dla seniora? Jakie inne elementy wyposażenia okazują się praktyczne?

Artykuł rekomendowany przez:
Mężczyzna w trakcie rehabilitacji wykonuje ćwiczenia pod okiem rehabilitantki.

Łóżko rehabilitacyjne dla seniora – co to jest?

Łóżko rehabilitacyjne (inaczej medyczne) wyglądem przypomina zwykłe łóżko. Charakteryzuje je solidna, stabilna konstrukcja, a także możliwość regulacji poszczególnych segmentów. Ułatwia to zmianę pozycji chorego z leżącej na siedzącą czy też wykonanie przy nim różnych czynności pielęgnacyjnych.

Drewniane łóżka rehabilitacyjne świetnie sprawdzają się do opieki nad seniorem w warunkach domowych. Ich wygląd nie odbiega za bardzo od tradycyjnych mebli, co na pewno ma znaczenie dla domowników. Z kolei metalowe łóżka medyczne są lżejsze, bardziej mobilne oraz łatwiejsze do dezynfekcji i utrzymania w czystości, dlatego są chętnie wybierane do szpitali, ośrodków rehabilitacyjnych czy senioralnych domów opieki.

Jakie są elementy wyposażenia łóżka rehabilitacyjnego?

Poszczególne modele łóżek rehabilitacyjnych różnią się między sobą:

  • rodzajem sterowania (elektryczne lub manualne),
  • liczbą segmentów,
  • rozmiarami (wielkością, wagą),
  • maksymalnym obciążeniem (zazwyczaj do 145 kg, a w przypadku łóżek bariatrycznych – nawet do 300 kg),
  • obecnością opuszczanych barierek bocznych.

Zazwyczaj łóżka rehabilitacyjne są również wyposażone w koła jezdne z hamulcem, dzięki czemu można je swobodnie i wygodnie przesuwać z miejsca na miejsce. Innym standardowym elementem łóżka medycznego jest wysięgnik z trójkątnym uchwytem. Ułatwia on osobie leżącej podniesienie się lub zmianę pozycji. Na takim drążku pielęgniarka lub opiekun może też zawiesić kroplówkę albo pompę do żywienia dojelitowego.

Łóżko sterowane elektrycznie czy manualnie – co wybrać?

Łóżko sterowane elektrycznie jest droższe, ale wygodniejsze w obsłudze (może to robić nawet sam leżący na nim senior). Do zmiany pozycji poszczególnych segmentów albo wysokości leża służy intuicyjny pilot, za pomocą którego obsługuje się zainstalowane siłowniki elektryczne. W takim łóżku da się regulować stopień nachylenia zagłówka, uniesienia nóg oraz przechyłów wzdłużnych, czyli funkcji Trendelenburga i anty-Trendelenburga (to tzw. pozycje drenażowe).

W pierwszej pozycji leżącego pacjenta ustawia się w ten sposób, że jego głowa znajduje się poniżej poziomu tułowia, a w drugiej poniżej poziomu tułowia znajdują się stopy. Możliwość przechylenia całego leża ma szczególne znaczenie dla poprawy wentylacji płuc oraz krążenia.

Łóżka manualne również mają regulację wysokości, stopnia nachylenia poszczególnych segmentów czy ich wzajemnego położenia, jednak wymaga to od opiekuna większej siły. Nie ma również opcji, aby leżący senior samodzielnie ustawił te parametry.

Jaki materac do łóżka rehabilitacyjnego dla seniora?

Jeśli starsza osoba jest jeszcze w miarę samodzielna, np. kilka godzin dziennie spędza poza łóżkiem, wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości materac z pianki. Jednak dłuższe lub trwałe unieruchomienie wymaga odpowiedniej profilaktyki przeciwodleżynowej. W takim przypadku do łóżka rehabilitacyjnego najlepiej zakupić specjalistyczny materac. Dzięki niemu ciężar ciała seniora zostanie równomiernie rozłożony, co ograniczy ryzyko pojawienia się ran i otarć.

Jakie sprzęty mogą się przydać oprócz łóżka rehabilitacyjnego?

Wygodnym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia długotrwałą opiekę nad seniorem, jest specjalny stolik przyłóżkowy. Zamiast nóżek ma on kółka umożliwiające szybkie ustawienie go w dowolnym miejscu. Niektóre modele wyposażono także w ruchomy blat, z którego senior może korzystać w czasie spożywania posiłków albo czytania. Warto rozważyć także zakup poduszek przeciwodleżynowych, krążków czy klinów dla leżącego podpiecznego.

Czym więc kierować się przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego dla seniora? Ten sprzęt należy dostosować przede wszystkim do stanu zdrowia i potrzeb seniora oraz jego opiekunów, a także budżetu i wystroju wnętrza. Postaw także na jakość, którą gwarantują wyłącznie profesjonalne sklepy – tj. PomoceDlaSeniora.pl.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów