Jaka szczoteczka soniczna do zębów, jak działa najlepsza?

Artykuł sponsorowany JakaSzczoteczka.pl

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-11 13:17
najlepsza szczoteczka do zębów

Wielu z nas marzy o prawdziwie hollywoodzkim uśmiechu. Nic dziwnego: białe zęby odejmują lat i sprawiają, że jesteśmy bardziej atrakcyjni. Dlatego warto zadbać o ich pielęgnację i nie bać się przy tym wykorzystywać nowych technologii. Coraz więcej osób, zarówno w celach zdrowotnych, jak i estetycznych, sięga po szczoteczkę soniczną. Na czym polega stosowana w niej technologia? Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Szczoteczka soniczna, dlaczego tak dobrze czyści zęby?

Prototyp szczoteczki sonicznej powstał już w 1939 roku, jednak za czas ich pojawienia się przyjmujemy lata 60. XX wieku. Początkowo produkcja tego rodzaju szczoteczek była stosunkowo droga, dlatego masowo zaczęto je sprzedawać w latach 90. XX wieku. Dlaczego o tym wspominamy? Wielu wydaje się, że szczoteczka soniczna jest absolutną nowością na rynku, ale prawdą jest, że zrobiło się o nich głośno, ponieważ zwyczajnie stały się bardzo modne.

Żyjemy w czasach, w których próchnica zębów stała się chorobą społeczną. WHO wyznaczyła nawet określone cele, które miałyby pomóc niwelować próchnicę w społeczeństwach Zachodu – zwłaszcza u dzieci. Prace nad ulepszeniem szczoteczek do zębów stały się więc naturalnym, bardzo potrzebnym krokiem w profilaktyce i późniejszym wspomaganiu leczenia. Wielu z nas nie wie jednak, że soniczność to nic innego jak zdolność wytwarzania słyszalnych fal dźwiękowych o określonym zakresie. Dzięki nim wytwarza się chmura bąbelków powstająca ze śliny, pasty i wody, której zadaniem jest wsparcie procesu szczotkowania. Zawsze jednak najważniejszym elementem pozostaje główka szczoteczki- to, jak pracuje, jakie ruchy wykonuje i jakie ma właściwości mechanicznego usuwania płytki bakteryjnej.

Budowa i działanie szczoteczki sonicznej

Aby lepiej zrozumieć, na czym polega fenomen szczoteczki sonicznej, warto przyjrzeć się mechanizmowi jej działania. Zakres ruchów klasycznej szczoteczki sonicznej z podłużną główką obejmuje ruchy w jednej płaszczyźnie – z prawej na lewą stronę. Liczba ruchów takiej szczoteczki sonicznej wydaje się być imponująca, to aż od 31000 do 62000 obrotów na minutę. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju urządzenie wymaga od użytkownika zastosowania specjalnej techniki mycia- trzeba pamiętać o przyłożeniu podłużnej główki do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni i wykonywaniu dodatkowego ruchu wymiatającego, by czyszczenie naprawdę mogło być skuteczne.

Trochę inaczej sytuacja wygląda przy innym typie szczoteczek sonicznych, czyli szczoteczce soniczno-rotacyjnej.

Typy i rodzaje szczoteczek sonicznych

Szczoteczki soniczne występują w dwóch podstawowych rodzajach. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby wybrać model idealny do swoich potrzeb.

Pierwszą wersją jest szczoteczka soniczna z podłużną główką. Na pierwszy rzut oka łatwo pomylić ją ze szczoteczką manualną – jej główka wygląda niemal identycznie. Jednak w trakcie pracy potrafi wygenerować ponad 30000 drgań w ciągu minuty. Jak już wspomniano, wymaga ona od nas specjalnej techniki szczotkowania oraz kontroli siły nacisku, by przy okazji nie uszkodzić delikatnej linii dziąseł.

Ulepszonym modelem szczoteczki sonicznej jest natomiast szczoteczka soniczna z okrągłą główką, nazywana również szczoteczką soniczno-rotacyjną. Wytwarza ona od 200 do 400 Hz, czyli więcej niż klasyczna szczoteczka soniczna. Najważniejszy jest jednak kształt i ruch główki. Jest okrągła, co jest inspiracją profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Jej ruch to ruch oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny. Te dwie cechy (kształt i rodzaj ruchu) sprawiają, że główka doskonale otula powierzchnię zęba, przez co znacznie łatwiej oczyszcza nawet trudno dostępne miejsca, a w dodatku nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych ruchów- po prostu przykładamy główkę do zęba, odczekujemy 3 sekundy i… gotowe! Dzięki ruchom 3D włókna lepiej i dokładniej pozbywają nasze zęby płytki bakteryjnej!

Jak wybrać szczoteczkę soniczną? Czym się kierować przy wyborze?

Wielu z nas zadanie sobie pytanie o szczoteczkę soniczną – którą najlepiej wybrać? Na rynku jest przecież mnóstwo modeli wykorzystujących tę technologię. Warto jednak pamiętać o kilku wskazówkach, które pomogą nam ocenić poszczególne wersje i dzięki temu – lepiej dopasować zakup do naszych potrzeb. Nad jakimi kwestiami warto pochylić się przed zakupem?

Na pewno jednym z głównych kryteriów wyboru powinien być kształt główki. Warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zaufać tej okrągłej, nad której kształtem i właściwościami przez lata pracowali specjaliści tak, by osiągnąć jak najlepsze efekty w usuwaniu wszystkiego, co jest niepożądane w naszej jamie ustnej- resztek pokarmowych, płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego.

Kolejną kwestią jest wygoda działania. Przy szczoteczce soniczno-rotacyjnej nie musimy robić w zasadzie nic. Wystarczy przyłożyć ją do zębów i odczekać 2-3 sekundy przy jednym zębie, zmienić na kolejny – resztę zrobi za nas szczoteczka. Przy szczoteczce sonicznej klasycznej trzeba wykonywać ruchy wymiatające, by dokładnie oczyścić także tylną część uzębienia. Szczoteczka soniczno-rotacyjna ma również czujnik nacisku, który kontroluje ten parametr za nas.

Kolejnym aspektem szczoteczek sonicznych jest dostępność trybów czyszczenia. Przeciętna szczoteczka ma ich trzy:

  • wybielający,
  • codzienny
  • i delikatny (przeznaczony do zębów wrażliwych).

Jednak niektóre modele soniczno-rotacyjnych posiadają ich znaczniej więcej, co pozwala na indywidualizację działania. Podobnie rzecz się ma z główkami szczoteczek: im więcej wersji do wyboru na rynku, tym większa szansa, że trafimy na idealnie dopasowaną do naszych zębów i dziąseł.

Na koniec – kwestia ładowania. Rozpiętość działania szczoteczki bez potrzeby jej doładowania wynosi od tygodnia do dwóch, co może być istotne w przypadku osób często podróżujących. Ci ostatni powinni też zwrócić uwagę na to, czy do zestawu dołączone jest etui na szczoteczkę, pomagające zachować restrykcyjną higienę w różnych warunkach. Niektóre z nich mają możliwość ładowania szczoteczki bezpośrednio w etui, co z pewnością docenią ci, którzy sporo podróżują.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać? Testy, opinie i recenzje pomogą wybrać najlepszą

W ustaleniu kwestii, jaką szczoteczkę soniczną wybrać do własnego użytku, można wspomóc się również opiniami blogerów i blogerek, wspierających ideę zdrowego stylu życia. Wielu z nich od dawna używa szczoteczek sonicznych i na tej podstawie jest w stanie ocenić możliwe efekty ich stosowania. Co rekomendują influencerki i influencerzy?

Kamil Pawelski, prowadzący popularny blog Ekskluzywny Menel, postawił na szczoteczkę Oral-B Genius X. To szczoteczka soniczno-rotacyjna; jak sam zauważa, jej ogromnym plusem jest czujnik nacisku, który w przypadku zbyt silnego dociskania, zapala czerwoną lampkę. Ten sam model wybiera również Milena Paciorek z Bless The Mess, która dzięki wspomnianemu czujnikowi, wreszcie pozbyła się problemu krwawienia z dziąseł.

Z kolei blogerka Wiola Wołoszyn zwraca uwagę na delikatność Oral-B Genius X, która powoduje znacznie mniej uszkodzeń szkliwa niż typowe szczoteczki. A Basia Szmydt docenia także wygląd szczoteczki: jej dyskretny, stylowy design i eleganckie, wygodne etui.

Na koniec, warto wziąć pod uwagę opinię Agnieszki prowadzącej blog Life Managerka: sięgnęła po model Oral-B Genius 10000N, łączący w sobie cechy szczoteczki sonicznej i elektrycznej, a po roku jej używania, jest niezwykle zadowolona z jej skuteczności, podobnie jak... jej dentysta.

zwycięska szczoteczka

fot.: szczoteczki soniczne testowane na portalu jakaszczoteczka.pl

A jeśli te kilka opinii to za mało, można zerknąć również na ranking szczoteczek sonicznych bloga jakaszczoteczka.pl, gdzie porównane zostały najlepsze modele na rynku. To z pewnością pomoże podjąć odpowiednią decyzję.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów