Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak działają leki na rzucenie palenia?

2017-11-02 08:00

Rzucenie palenia to ogromne wyzwanie, któremu ciężko podołać bez odpowiedniej pomocy i motywacji. Istotne jest nie tylko wsparcie najbliższych i umiejętność zajęcia umysłu inną aktywnością, ale i odpowiedni lek, który zmniejszy zapotrzebowanie organizmu na nikotynę, a z czasem całkowicie je zlikwiduje. Na jakiej zasadzie działają preparaty na rzucenie palenia? Zapoznajcie się z naszym artykułem, a może łatwiej będzie Wam podjąć decyzję o zrezygnowaniu z niezdrowych nawyków.

Dlaczego warto rzucić palenie?

O rzucaniu palenia mówi się coraz więcej i wydawać by się mogło, że świadomość zagrożeń związanych z tym nałogiem wzrasta. Odnosi się jednak wrażenie, że nawyk ten przeżywa swoją drugą młodość, a po tytoń sięga coraz więcej osób między 20 a 35 rokiem życia. Czy warto ulegać przejściowej modzie, ryzykując własnym zdrowiem? Zdecydowanie nie. Rzucając palenie, zmniejszamy ryzyko zawału, wylewu i udaru mózgu, poprawiamy wygląd swojej cery, włosów, paznokci i zębów oraz pozbywamy się uciążliwego kaszlu i chrypki. Zmiany zauważymy również na swoim koncie bankowym. Przeciętny Polak na palenie wydać potrafi nawet do 400-500zł miesięcznie. Dzięki takim oszczędnościom jesteśmy w stanie wyjechać na atrakcyjne, zagraniczne wakacje.

Cytyzyna, czyli fałszywy tytoń

Popularne leki na rzucenie palenia, Tabex i Desmoxan, zawierają cytyzynę – substancję czynną o działaniu podobnym do nikotyny. Jest to związek organiczny pochodzenia roślinnego, który od lat, z coraz lepszym skutkiem, wykorzystuje się w leczeniu uzależnienia od tytoniu.

W jaki sposób działa? Oszukuje nasz organizm, udając nikotynę i w ten sam sposób pobudza autonomiczny układ nerwowy. Dzięki blokowaniu wiązań nikotyny z odpowiednimi receptorami w mózgu z czasem prowadzi do hamowania odczuwania przyjemności z palenia papierosów. Dodatkowo cytyzyna pobudza wydzielanie dopaminy i adrenaliny, stymuluje ośrodek oddechowy i naczynioruchowy, a także zwiększa ciśnienie tętnicze krwi. Stosując leki, które ją zawierają, łagodzimy również objawy związane z rzuceniem nałogu. Sama substancja uznawana jest z kolei za bezpieczną i nieuzależniającą. Ważne jednak, aby w czasie kuracji nie łączyć jej z nikotyną.

O lekach, zawierających cytyzynę przeczytacie na stronie KtoMaLek.pl, przez którą zarezerwujecie je również w wybranej aptece.

Jak przyjmować leki na rzucenie palenia?

Jedna tabletka Tabexu lub Desmoxanu zawiera 1,5 mg cytyzyny. Według ulotek dołączonych do leków ich dawkowanie przebiega zatem w ten sam sposób:

  • 1-3 dzień: 1 tabletka co 2 godziny (6 tabletek na dobę);
  • 4-12 dzień: 1 tabletka co 2,5 godziny (5 tabletek na dobę);
  • 13-16 dzień: 1 tabletka co 3 godziny (4 tabletki na dobę);
  • 17-20 dzień: 1 tabletka co 4 godziny (3 tabletki na dobę);
  • -21-25 dzień: 1 tabletka co 6 godzin (2 tabletki na dobę).

Według zaleceń producenta terapia powinna trwać od 4 do 5 tygodni. Papierosy odstawić powinniśmy w miarę możliwości już od początku leczenia (w najgorszym wypadku do 5 dni od jego rozpoczęcia).

Leki na rzucenie palenia – przeciwwskazania i skutki uboczne

Do przeciwwskazań przyjmowania leków z cytyzyną należą: choroby układu krwionośnego, szczególnie świeżo przebyty zawał i niestabilna dławica piersiowa, a także choroby rdzenia nadnerczy. Uważać powinny również osoby cierpiące na schizofrenię, chorobę wrzodową, jak również kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Do skutków ubocznych zaliczyć można: wymioty, nudności, zawroty głowy, osłabienie mięśni i wzrosty ciśnienia tętniczego krwi i skurcze.

Aby walka z nałogiem była skuteczna i nie zaszkodziła naszemu zdrowiu, przed przyjęciem jakiegokolwiek leku na rzucenie palenia skonsultować powinniśmy się z lekarzem lub farmaceutą.

Alternatywa dla leków z cytyzyną

Oprócz leków z cytyzyną, służącym wspomaganiu rzucenia nałogu istnieją również preparaty, których substancją czynną jest nikotynaNiquitin i Nicorette. Występują one w postaci plastrów, tabletek do ssania, gum do żucia i pastylek do połykania. Ich zadaniem jest stałe dostarczanie organizmowi nikotyny, której dawkę zmniejsza się stopniowo w trakcie ośmio- lub dziesięciotygodniowej kuracji.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów