Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Dieta Sirt - Czyli jak schudła Adele

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2020-11-20 14:14
dieta sirt

Jakiś czas temu głośno z robiło się o najnowszych zdjęciach Adele. Widać na nich, że gwiazda mocno schudła. Jak udało jej się tego dokonać? Okazało się, że piosenkarka od kilkunastu miesięcy jest na diecie sirt. W tym tkwi tajemnica jej sukcesu. Co to za dieta i na czym polega?

Jakiś czas temu głośno z robiło się o najnowszych zdjęciach Adele. Widać na nich, że gwiazda mocno schudła. Jak udało jej się tego dokonać? Okazało się, że piosenkarka od kilkunastu miesięcy jest na diecie sirt. W tym tkwi tajemnica jej sukcesu. Co to za dieta i na czym polega?

Czym jest dieta sirt?

Dieta ta została opracowana przez brytyjskich naukowców Aidana Gogginsa i Glena Mattena w roku 2016. Łączy ona, zwłaszcza na samym początku stosowania, ograniczenie kaloryczności potraw z sięganiem po specjalne zielone koktajle. Są one bogate w aktywatory sirtuin. Są to białka-enzymy produkowane w organizmie. Wywierają one pozytywny wpływ na chudnięcie i zdrowie. Są produkty, które pobudzają działanie sirtuin. To one nazywane są ich aktywatorami. Dieta bogata w nie wpływa pozytywnie na metabolizm tłuszczów i węglowodanów. Pozwala opóźnić procesy starzenia się organizmu. Taka dieta nazywana jest właśnie dietą sirt (sirtuinową).

W przypadku jej stosowania należy unikać jedynie produktów wysoko przetworzonych i tych na bazie jasnej mąki. Innych restrykcji w zasadzie nie ma. Dieta sirt składa się z dwóch faz, z których każda ma dwa etapy.

Które produkty są aktywatorami sirtuin?

Podstawowe aktywatory sirtuin to kapary, kakao, papryczki chili, lubczyk, jarmuż, oliwa z oliwek, kawa, daktyle, zielona herbata, czerwone wino, czerwona cebula, truskawki, soja, rukola, orzechy włoskie i kurkuma. Trzeba je więc wprowadzić do swojej codziennej diety.

Dieta sirt składa się z czterech etapów. Pozwala na jedzenie wszystkiego, poza tzw. fast foodami, białym pieczywem, produktami z mąki pszennej i innymi produktami mocno przetworzonymi. Pierwszy etap trwa 3 dni i zakłada  kaloryczność na poziomie 1000 kcal. Pije się wówczas każdego dnia po 3 koktajle sirtuinowe i zjada 1 posiłek tego typu. Etap drugi twa 4 dni i zakłada kaloryczność 1500 kcal. Przewiduje spożywanie 2 koktajli i 2 posiłków sirtuinowych każdego dnia. Etap trzeci to 7 dni bez ograniczenia kaloryczności posiłków. W tym czasie można jeść codziennie 3 główne posiłki, do 2 przekąsek i 1 koktajl sirtuinowy. Etap czwarty to etap, który trwać może w zasadzie do końca życia. Nie zawiera restrykcji kalorycznych. Trzeba jednak w tym czasie pić i spożywać posiłki, koktajle sirtuinowe.

Stosowanie diety sirt w praktyce

Dieta sirt opiera się głównie na włączeniu do codziennego jadłospisu wspomnianych już aktywatorów sirtuin. Ich lista jest na tyle długa, że każdy może znaleźć produkty odpowiednie dla siebie.

W praktyce okazuje się, że większość aktywatorów sirtuin to polifenole. Już od dawna wiadomo, że pozytywnie wpływają one na organizm człowieka. Są to m.in. obecny w ciemnych winogronach czy czerwonym winie resweratrol, zawarta w cebulach i kaparach kwercetyna pobudzająca układ odpornościowy czy katechiny z czarnej i zielonej herbaty, które wzmacniają naczynia krwionośne. Oczywiście warto polifenole spożywać w formie naturalnej. Warto więc sięgać po owoce i warzywa, a także pić herbatę. Co ciekawe, dieta Japończyków, którzy słyną z długowieczności, obfituje właśnie w takie aktywatory sirtuin.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów