Czym jest i kiedy warto sięgnąć po stabilizator nadgarstka?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-10-19 12:32
Kobieta ma zakładany stabilizator nadgarstka.

“Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci…” to początek wierszyka, który ułatwia zapamiętanie nazw kości składających się na nadgarstek. A jest co zapamiętywać, ponieważ jest ich aż 8! Tak złożona część kończyny górnej pozwala na połączenie kości przedramienia z kośćmi śródręcza, a tym samym umożliwia wykonywanie wielu złożonych ruchów w ich obrębie. Funkcjonalność nadgarstka można jednak bardzo łatwo utracić — wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do jego uszkodzenia. Z pomocą przyjdzie odpowiednio dobrany stabilizator nadgarstka.

Stabilizator nadgarstka: co to jest?

Stabilizator nadgarstka to wyrób medyczny, który służy do ustabilizowania, a często również do unieruchomienia stawu promieniowo-nadgarstkowego. Tego typu produkt może przybierać wiele form, zależnie od dolegliwości, na które jest stosowany. Wyróżnia się m.in. krótkie, elastyczne stabilizatory, jak i dłuższe, z usztywniającą szyną. Zależnie od modelu, stabilizator nadgarstka może pełnić funkcję m.in. kompresyjną, odciążającą czy stabilizującą.

Kiedy należy postawić na usztywnienie nadgarstka?

Zastanawiasz się, po co stabilizator na nadgarstek? Problem w jego obrębie może pojawić się w wielu sytuacjach i co ważne — niezależnie od wieku danej osoby. Kiedy najczęściej jest niezbędny? 

Zwichnięcia i skręcenia stawu promieniowo-nadgarstkowego

Kobieta ma założoną ortezę na nadgarstku.

Orteza na nadgarstek będzie koniecznością przy zwichnięciach i skręceniach w obrębie nadgarstka. Urazy tego typu są w tej części kończyny górnej bardzo częste — wystarczy źle wykonany ruch w czasie wypełniania codziennych obowiązków, przeciążenie w trakcie treningu czy upadek na zgięte dłonie. Zwichnięciom i skręceniom często towarzyszy ból, obrzęk, a nawet krwiak, dlatego też polecanym rozwiązaniem jest elastyczny stabilizator nadgarstka o właściwościach kompresyjnych. 

Doleczanie złamań i pooperacyjna stabilizacja

Jak usztywnić nadgarstek po zabiegu operacyjnym w jego obrębie? W powrocie do zdrowia pomoże dobrana orteza cechująca się dużą sztywnością. Wartościowym wyborem będą modele z szyną, która dodatkowo ustabilizuje staw i ograniczy możliwość wykonywania w jego obrębie ruchu.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Zmiany zapalne towarzyszące chorobom reumatycznym bardzo często objawiają się w stawach rąk. Towarzyszące im objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego też należy zadbać o ich czasowe odciążenie. Wsparciem leczenia chorób reumatoidalnych będzie dopasowany stabilizator, który zapewni stawom czasowe odciążenie i wspomoże tym samym ich lepszą regenerację.

Zespół cieśni nadgarstka

Osłabienie siły mięśniowej przedramienia i ręki, ich ból oraz drętwienie to najczęstsze objawy zespołu cieśni nadgarstka. Problem ten dotyka głównie osoby pracujące przy komputerze bądź obsłudze specjalistycznych maszyn ze względu na wymuszoną pozycję ułożenia dłoni w zgięciu grzbietowym. W leczeniu tej dolegliwości pomocna będzie orteza, pozwalająca na regenerację objętych ich struktur.

Profilaktyka

Stabilizator nadgarstka będzie także świetnym sposobem na profilaktykę. Szczególnie pomocny będzie w powrocie do pełnej sprawności po urazach, jako ostatni etap leczenia. Przyda się także wśród sportowców, którzy w trakcie wymagających treningów nie chcą dopuścić do przeciążenia nadgarstka czy otaczających go struktur.

Staw promieniowo-nadgarstkowy pozwala na wykonywanie wielu ruchów w obrębie dłoni, jeśli więc zależy Ci na jej właściwym zdrowiu, zadbaj swój o nadgarstek. Postaw na właściwie dobrany stabilizator, który wspomoże jego sprawny powrót do pełnego zakresu ruchu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów