Czy makaron jest niezdrowy?

Artykuł sponsorowany

Uwielbiany we Włoszech makaron często gości także na talerzach Polaków. W naszym kraju jemy go głównie jako dodatek do zup. Z makaronu można przyrządzić również pyszne sałatki i inne typowe dania kuchni śródziemnomorskiej. Przechodząc na dietę odchudzającą, wiele osób rezygnuje z tego produktu. Czy makaron rzeczywiście jest niezdrowy i wysokokaloryczny? Sprawdźmy!

Artykuł rekomendowany przez:
makaron

Krótka historia makaronu

Makaron to jeden z najczęściej spożywanych produktów zbożowych na świecie. Statystyczny Włoch zjada około trzydziestu kilogramów makaronu rocznie! To właśnie z Italii pochodzi wiele charakterystycznych rodzajów tego produktu. Inna nazwa makaronu to pasta (skrót od włoskiego pastasciutta). Skąd tak silny związek makaronu z tym pięknym krajem? Jedna z teorii powstania pasty mówi o tym, że makaron po raz pierwszy został zrobiony w regionie północnych Włoch już w starożytności. Ówcześni mieszkańcy tych terenów, zwani Etruskami, otrzymywali pastę przez zmielenie zbóż i zmieszanie ich z wodą. Inna teoria wskazuje na to, że pierwszy makaron powstał w Azji Środkowej. Do Europy miał dotrzeć dopiero w XII wieku za sprawą Marco Polo. Niezależnie od tego, która wersja jest prawdziwa, makaron do dziś jest jednym z najważniejszych składników w kuchni włoskiej.

Czy makaron tuczy?

Makaron powstaje z mąki i wody. Do jego produkcji można używać różnych typów mąki, na przykład pszennej, gryczanej, orkiszowej, kukurydzianej czy ryżowej. W ostatnim czasie bardzo popularne są także makarony z mąki pełnoziarnistej. Niekiedy do produkcji pasty dodawane są także jajka oraz składniki barwiące. Zielony kolor makaronu uzyskuje się dzięki szpinakowi, a czerwony - przez suszone pomidory.

Jednym z często powtarzanych dietetycznych mitów jest to, że makaron tuczy. Tak naprawdę pasta to produkt o umiarkowanej kaloryczności. O wiele bardziej tuczące są sosy, z którymi podaje się makaron. Dania z makaronu mają jednak wiele zalet - nie tylko dobrze smakują, ale również dostarczają organizmowi energii na długi czas. Wszystko to dzięki węglowodanom złożonym. Uzyskiwana z nich glukoza to paliwo energetyczne dla wszystkich komórek organizmu.

Wartość odżywcza makaronu

Poza węglowodanami, makarony to także źródło białka, witamin z grupy B oraz żelaza, cynku, miedzi i magnezu. Warto podkreślić, że więcej składników odżywczych znajduje się w makaronach pełnoziarnistych niż zwykłych. Pasta z pełnych ziaren ma także więcej błonnika i niższy indeks glikemiczny.

Makarony (szczególnie te pełnoziarniste) mogą być składnikiem diety osób z cukrzycą i nadwagą. Warto jednak kontrolować to, z jakimi dodatkami są podawane. Jeśli poszukujesz odpowiednio zbilansowanej i pożywnej diety, być może zainteresuje Cię oferta profesjonalnego cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa Maczfit to różne rodzaje dań do wyboru (w tym szeroki wybór posiłków kuchni śródziemnomorskiej). Obecnie dieta pudełkowa Maczfit dostępna jest w niższej cenie. Wystarczy przy składaniu zamówienia wpisać kod rabatowy FIT5, aby otrzymać 5% zniżki. Kod jest ważny do 31 stycznia 2021 roku.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Odżywianie i Diety

Więcej artykułów