Objawy ciąży – jak je rozpoznać?

2018-02-05 09:53
objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży dla przyszłych mam mogą być mylące, wiele z nich bowiem wiążemy ze zmęczeniem, objawami przeziębienia lub typowymi dolegliwościami związanymi ze zmianami cyklu menstruacyjnego. Jeżeli kobieta rozpoczęła starania o dziecko, z pewnością zależy jej na jak najszybszym potwierdzeniu ciąży. Warto zatem znać symptomy, mogące świadczyć o tej radosnej nowinie.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Choć zdarzają się kobiety, które już na bardzo wczesnym etapie zauważają u siebie pierwsze oznaki ciąży, w większości przypadków pojawiają się one później, w ciągu kilku tygodni od zapłodnienia. Sygnały wysyłane przez organizm są wynikiem działania hormonów płciowych oraz gonadotropiny kosmówkowej, które oddziałują na organizm.
Początkowe objawy mogą nasuwać podejrzenie ciąży, jednak bardzo często są bagatelizowane. Bóle brzucha i bolesność piersi to symptomy, które zwykle towarzyszą kobietom w trakcie cyklu menstruacyjnego i rzadko kojarzone są z ciążą, zwłaszcza przez osoby, które nie planują potomka. Zmęczenie, drażliwość oraz nudności i wymioty mogą świadczyć o obniżonej odporności i nadchodzącej infekcji. Jakie jeszcze objawy mogą się pojawić na początku ciąży?
 
 • częste oddawanie moczu - może być spowodowane zmianami hormonalnymi, jednak nie jest to charakterystyczny objaw na początkowym etapie ciąży,
 • chwiejność emocjonalna - skrajne emocje, lękliwość czy pobudzenie mogą przypominać objawy przed menstruacją,
 • niechęć do niektórych pokarmów lub nagłe zachcianki.
   
Nic więc dziwnego, że wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że spodziewa się dziecka. Niemniej nie można tych oznak uznać za pewnik, gdyż są bardzo subiektywne i zbyt mylące.
 

Objawy w pierwszych tygodniach ciąży

Z czasem objawy ciąży stają się bardziej charakterystyczne dla tego stanu i dają większą pewność. Najczęściej wskazywanym symptomem jest brak miesiączki, który jest wyraźnym sygnałem dla kobiety, że w organizmie zachodzą pewne zmiany. Zatrzymanie menstruacji następuje w wyniku podwyższonego stężenia estrogenów i progesteronu, które informują przysadkę mózgową i podwzgórze, że czas zmienić harmonogram "pracy". Należy jednak pamiętać, że brak miesiączki może wynikać z wielu innych czynników, które z ciążą nie mają nic wspólnego.
Do objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się ciąży, zalicza się także: 

 • zmiany dot. śluzu szyjkowego - staje się bardziej gęsty i lepki,
 • zwiększający się obwód brzucha - brzuszek ciążowy zaczyna rosnąć już około 12. tygodnia ciąży,
 • zmiany w narządach rodnych - rozpulchnienie i powiększenie macicy, zasinienie pochwy i jej przedsionka,
 • podwyższona temperatura ciała – nieco powyżej 37°C, utrzymująca się przez kilka tygodni,
 • zmiany w gruczole piersiowym - piersi staja się większe i bardziej tkliwe, siatka naczyń krwionośnych bardziej widoczna, możliwe ściemnienie brodawek sutkowych.

pierwsze objawy ciąży KtoMaLek.pl

Test ciążowy - jak to działa?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów, pozwalających wykryć rozwijającą się ciążę, jest domowy test ciążowy. Kobiety chętnie sięgają po to rozwiązanie, gdyż daje ono blisko 90% pewności.Testy wykrywają ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG), która jest obecna w moczu ciężarnej. Od momentu zapłodnienia jej poziom wzrasta aż do 2-3 miesiąca, a następnie stopniowo maleje. Domowy test ciążowy może dać dodatni wynik już nawet 10 dni po zapłodnieniu. Zależy to jednak od czułości testu:

 • mniejsza niż 500 IU/l - wynik dodatni możliwy już 10 dni po zapłodnieniu,
 • 500-800 500 IU/l - wynik dodatki możliwy 14 dni od momentu zapłodnienia ,
 • powyżej 800 IU/l - wynik dodatni możliwy dopiero po 3 tygodniach od zapłodnienia.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych. Test paskowy (PRE-TEST) ma formę niewielkich pasków, które należy zanurzyć w próbce moczu. Test strumieniowy (PINK EXPRESS, KINDER-TEST, BABY BOOM) również posiada pasek testowy, ukryty w obudowie przypominającej flamaster. Można go zanurzyć w próbce lub umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu. Test płytkowy (QUIXX, AMIL, NORDTEST, MAMATEST) zawiera w zestawie jednorazową pipetkę, którą dozuje się próbkę moczu na płytkę. Niezależnie od wybranego testu należy pamiętać, by przeprowadzić go na porannej próbce moczu, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dostępność wybranych testów ciążowych można sprawdzić korzystając ze strony KtoMaLek.pl.

Oprócz testów domowych można również wykonać badanie laboratoryjne. Test z krwi oraz test z moczu daje blisko 100% pewność i to już 7 dni po zapłodnieniu. Dodatni wynik testu ciążowego to jednak wciąż za mało, by w 100% potwierdzić ciążę. Podwyższony poziom hCG może sygnalizować ciążę pozamaciczną, samoistne poronienie, a także rozwijającą się chorobę nowotworową. Fałszywie dodatni wynik tekstu ciążowego możliwy jest również u kobiet w okresie menopauzy, z uwagi na podwyższony poziom hCG.

To na pewno ciąża!

Wymienione wcześniej symptomy mogą - ale nie muszą - świadczyć o ciąży. Istnieją jedna objawy, które stanowią niepodważalny jej dowód. W tym celu należy udać się do ginekologa, który wykona niezbędne badania. Jakie są pewne objawy ciąży?

 • Czynność serca płodu - w zależności od zastosowanego detektora tętna płodu, wysłuchanie czynności serca możliwe jest nawet w okolicach 6.-8. tygodnia ciąży;
 • Obecność płodu w badaniu USG - pierwsze oznaki ciąży widoczne są już w 4. tygodniu ciąży (pęcherzyk ciążowy), około 6. tygodnia można wykryć akcję serca zarodka;
 • Ruchy płodu – dla przyszłej mamy wyczuwalne są dopiero w II trymestrze ciąży, widoczne są podczas badania USG.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów