Życzliwość przodem – nasza odpowiedź na znieczulicę wobec ciężarnych.

Redakcja KtoMaLek.pl 2017-05-24 12:21

Wasza reakcja na prospołeczną akcję „Ciąża widmo. Widoczna, a jednak celowo niezauważalna” zmotywowała nas do podjęcia walki o większą życzliwość w stosunku do Pań, które pod sercem noszą nowe życie. Obiecaliśmy Wam, że podejmiemy się konkretnych działań i dotrzymujemy słowa!

Ponad 13 tysięcy aptek i 12 tysięcy placówek medycznych otrzymało od nas wiadomość z prośbą o uprzywilejowanie kobiet w ciąży, czyli zaproszenie do okienka farmaceuty lub recepcji poza kolejnością!

Pragniemy przypomnieć, że w świetle prawa, kobiety w ciąży mogą korzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych, udzielanych w aptekach. O tym, jak jest w rzeczywistości, Panie wypowiedziały się zgodnie, wskazując na to, że życzliwość jest dobrem deficytowym.

Czy życzliwość przekłada się na bezpieczeństwo?

Należy zacząć od tego, że ustawa nie bez przyczyny daje ciężarnym tenże przywilej. Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, jest nie tylko męczące dla przyszłej mamy, ale również niebezpieczne. Zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, kiedy następuje znaczący przyrost wagi ciała. Pozycja stojąca może przyczynić się do zakłóceń w przepływie krwi, zwiększyć ryzyko nadciśnienia, doprowadzić do zasłabnięcia, a w konsekwencji upadku. Najgorszym powikłaniem długiego przebywania we wskazanej pozycji może być poronienie. Kolejnym niebezpieczeństwem dla ciężarnej, która długo przebywa w skupisku ludzi kaszlących, kichających czy mającymi zaawansowane problemy skórne, są bakterie i zarazki, którymi może się zarazić m.in. drogą kropelkową czy przez dotyk. Lista leków i suplementów dozwolonych podczas ciąży i karmienia piersią jest ograniczona, dlatego przez ten czas kobiety szczególnie pilnują wielopokoleniowej zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć".

Zatem okazując życzliwość ciężarnej gwarantujesz jej i nienarodzonemu dziecku bezpieczeństwo. Pozwalając przyszłej mamie skorzystać z przywileju, możesz czuć się jak prawdziwy bohater, bowiem jesteś w gronie nielicznych. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zbuduje społeczną świadomość o medycznych zagrożeniach, które mogą spotkać ciężarne, przebywające za długo w pozycji stojącej. Nasuwa się pytanie: za długo, czyli ile? Uwierzcie, nie chcecie sprawdzać! Docelowo, mamy nadzieję, że markety – zarówno te małe, jak i sieciowe, rozważą zmianę polityki obsługi ciężarnych przy kasach. Często w kasach pierwszeństwa są osoby, które nie są w żaden sposób uprzywilejowane.

Tymczasem, proponujemy wszystkim mamom, aby w miarę możliwości korzystały z wygód XXI w. W tym, umawiały się do lekarzy on-line na konkretne godziny, informując o ciąży. Sprawę zakupu leków znacząco ułatwi serwis KtoMaLek.pl – wyszuka lek, wskazując apteki, w których można go kupić. Istnieje możliwość zarezerwowania i odbioru leku w aptece w dogodnym momencie. Warto wybrać godziny, w których kolejki do okienka farmaceuty są najmniejsze. Te proste czynności pomogą, jednakże nie zastąpią ludzkiej życzliwości.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów