Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zaktualizowana lista leków refundowanych od 1 września 2018 r.

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-08-22 14:25
Lista leków refundowanych wrzesień 2018

29 sierpnia 2018 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejne obwieszczenie dotyczące wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Nowa lista będzie obowiązywać od 1 września 2018 r. Jakie zmiany pojawiły się na wykazie? Czy pojawiły się nowe leki?

Wrześniowa lista leków refundowanych

Od ostatniego obwieszczenia Ministestwa Zdrowia na temat leków refundowanych minęły dwa miesiące. Resort jest ustawowo zobowiązany do aktualizowania tego wykazu. Poprzedni obowiazywał od 1 lipca 2018 r. Znalazło się na nim wówczas 50 nowych produktów leczniczych, zaś 58 zostało wykreślonych.

Na zaktualizowanym wykazie znalazło się 30 nowych produktów leczniczych. Jednocześnie warto zaznaczyć, że na liście nie znajdzie się 50 produktów leczniczych, które obecne były w poprzednim obwieszczeniu, co związane jest z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres.

W nowym projekcie obniżka cen detalicznych brutto dotyczy 736 produktów leczniczych (od 345,72 zł do 0,01 zł), zaś 61 z nich zdrożeje (od 0,03 zł do 5,42 zł). Szczególnie istotna dla pacjentów jest obniżka ceny leku Xarelto, który po zmianie będzie kosztował 207,52 zł. Dwa miesiące wcześniej resort zdrowia zgodził się na podniesienie jego ceny, w efekcie pacjenci zmuszeni byli płacić za opakowanie około 340 zł.

Planujesz umówić się na wizytę u specjalisty? A może chcesz sprawdzić dostępność leku w swojej aptece? Wypróbuj aplikację VisiMed i rób to wszystko na swoim smartfonie! Dostępna jest dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.

Zmiany na liście aptecznej

W porównaniu z poprzednim obwieszczeniem, na obecnie obowiązującym wykazie wprowadzono kilka zmian. Refundacją we wskazaniu dotyczącym leczenia umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego objęto lek Adadut (Dutasterydum), który stanowi nową opcję terapetutyczną na liście.

Refundacją objęto także produkty lecznicze, które zawierają lamotryginę, kwas walprionowy (w tym jego sole)  i wenlafaksynę we wskazaniu pozarejestracyjnym (off-label) w leczeniu neuropatii i neuralgii w obrębie twarzy.

Banner kierujący do listy leków refundowanych.

Zmiany w programach lekowych

W ramach programów lekowych refundacją objęto lek Maviret (Glecaprevirum + Pibrentasvirum), który jest kolejną opcją terapeutyczną w ramach programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową.

Darmowe leki dla seniorów – co się zmieni?

Zmiany objęły także listę darmowych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Na nowym wykazie znalazło się w sumie 2015 preparatów, o 7 więcej niż poprzednio, m.in. preparaty dla cukrzyków i nadciśnieniowców. Na liście pozostał także lek Prolia (Denosumab) stosowany w prewencji  złamań osteoporotycznych. 

Wiceminister zdrowia przypomniał także o nadchodzącym okresie przeziębień w kontekście szczepionki przeciwko grypie (VaxigripTetra), która została objęta refundacją dla osób po 65. roku życia. Celem wprowadzenia szczepionki na listę jest wzmocnienie profilaktyki prozdrowotnej w grupie osób starszych, które są bardziej narażone na możliwość wystąpienia groźnych powikłań po grypie.

Szczegóły obwieszczenia z nową listą leków refundowanych i wyrobów medycznych dostępne są na stronie Ministerstwa Zdrowia
https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-29-sierpnia-2018-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2018-r

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów