Utrata słuchu – gdzie szukać pomocy?

Materiał partnera

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-26 12:21
Utrata słuchu – gdzie szukać pomocy?

Utrata słuchu może nastąpić w wyniku przeróżnych czynników, takich jak np. praca w miejscu o natężonym hałasie, urazy akustyczne, niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca) czy wiek. Nagła utrata słuchu zdarza się niezwykle rzadko, zazwyczaj proces ten jest powolny i trwa długo, a jego początkowe objawy są niezauważalne. Początkowy ubytek słuchu jest na tyle niewielki, że nie powoduje utrudnień w życiu codziennym ani w komunikacji z innymi osobami. W kolejnej fazie choroby ubytek ten jest większy, jednak mimo to może być w dalszym ciągu niezauważony przez osobę dotkniętą niedosłuchem. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg przyzwyczaja się do takiego stanu rzeczy. Pierwszymi osobami, które zauważają problemy ze słuchem u chorego są zazwyczaj jego najbliżsi czy współpracownicy, którzy dostrzegają, że osoba ta, np. reaguje na kierowane w ich kierunku komunikaty dopiero wtedy, kiedy podniesie się głos.

Gdzie szukać pomocy?

Jeżeli uznamy, że problem niedosłuchu może nas dotyczyć, w celu diagnostyki bądź rozwiania wątpliwości, należy udać się do laryngologa bądź protetyka słuchu. Zadaniem tego specjalisty jest wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych w celu ustalenia jednostki chorobowej oraz przyczyn jej wystąpienia. Bardzo ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u specjalisty, jeśli zauważymy nawet minimalne pogorszenie słuchu. Szybka reakcja to większa szansa na powodzenie zastosowanego leczenia.

Jak przebiega wizyta u protetyka słuchu?

Przede wszystkim odpowiedzmy na pytanie, czym w zasadzie zajmuje się protetyk słuchu? Otóż zadaniem tego specjalisty jest zarówno projektowanie i wykonywanie aparatów słuchowych, a także idealne dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb klienta.

W pierwszej kolejności zostaniemy poddani badaniom mającym na celu ocenę indywidualnej sytuacji słuchowej. Badanie to zwane testem słuchowym polega na umieszczeniu badanego w specjalnym dźwiękoszczelnym pomieszczeniu i odtwarzaniu różnych dźwięków za pośrednictwem słuchawek. Zadaniem badanego jest wysyłanie odpowiedzi zwrotnej za pośrednictwem pilota w momencie, w którym usłyszymy dźwięk. Wynik testu słuchowego stanowi podstawę dalszej diagnostyki. Jeżeli okaże się, że potrzebny jest nam aparat słuchowy, protetyk wykona odcisk ucha w celu wykonania jak najwygodniejszej wkładki, która następnie zostanie połączona z aparatem słuchowym. Ostatni krok polegał będzie na dopasowaniu aparatu i dostosowaniu natężenia przekazywanych przezeń dźwięków według indywidualnych potrzeb pacjenta.
 
O tym jak bardzo uszkodzony mamy słuch dowiedzieć się możemy po naprawdę krótkim badaniu w jednej z wielu placówek badania słuchu, zwykle badania takie są bezpłatne, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność. Warto cyklicznie wykonać badania, bo wiadomym jest, że stałe narażanie słuchu powoduje z czasem zmęczenie tego organu, jednak my przebywając ze swoim słuchem codziennie możemy nawet nie odnotować stałego pogorszenia się naszego stanu zdrowia. Warto wiedzieć też, że cykliczne badanie słuchu jest często wymogiem pracodawcy.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów