Torbiel czekoladowa – bolesna przypadłość o słodkiej nazwie
Artykuł sponsorowany
Torbiel czekoladowa nazywana jest także torbielą endometrialną. Ten rodzaj torbieli rośnie znacznie szybciej od innych i jest przyczyną bardzo silnych dolegliwości bólowych. Za ich powstawanie odpowiedzialna jest choroba zwana endometriozą.
Skąd bierze się torbiel czekoladowa jajnika?
W trakcie cyklu miesiączkowego endometrium (tkanka pokrywająca ściany macicy) ulega złuszczeniu, a następnie jest usuwana z organizmu wraz z krwią menstruacyjną. W przypadku endometriozy endometrium może znajdować się w innych narządach wewnętrznych np. na jajniku. To powoduje, że kobiece ciało nie jest w stanie w prawidłowy sposób wydalić obumarłych tkanek, co przyczynia się do tworzenia nacieków, cyst a w konsekwencji torbieli czekoladowej. Patologiczna zawartość torbieli przypomina swoją barwą i konsystencją czekoladę, stąd jej nazwa.
Torbiel czekoladowa - objawy
Torbiel czekoladowa a ciąża
Kobiety borykające się z torbielą czekoladową na jajniku oprócz regularnych dolegliwości bólowych mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Przyczyn tego stanu jest wiele. Po pierwsze endometrioza, która jest głównym czynnikiem powodującym powstawanie torbieli może upośledzać procesy owulacji, a także ciałko żółte. Dodatkowo obecność torbieli czekoladowej na jajnikach często uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Jednak jak pokazuje doświadczenie torbiel czekoladowa nie wyklucza zajścia w ciążę. Pacjentki, które znajdują się pod odpowiednią opieką lekarską, jaką oferuje m.in. Centrum Leczenia Endometriozy powstałe w Medicus Clinic we Wrocławiu mają realną szansę doświadczyć macierzyństwa.
Torbiel czekoladowa – pęknięcie
Jak w przypadku każdej cysty lub torbieli, w której zbiera się patologiczna treść, istnieje ryzyko jej pęknięcia. Przy torbieli czekoladowej taka sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna. Płyn, który wydostaje się z torbieli może znacząco podrażnić otrzewną oraz narządy wewnętrzne. W takich przypadkach niezbędna może okazać się szybka interwencja chirurgiczna.
Torbiel czekoladowa – USG, czyli jak powinien wyglądać proces diagnostyczny torbieli
Najlepszą metodą diagnostyki torbieli jest badanie ultrasonografem. Obraz USG pozwoli określić wielkość i dokładną lokalizację cysty. Czasami lekarze decydują się na użycie rezonansu magnetycznego, który najczęściej wykorzystuje się jako narzędzie do namierzenia ognisk endometriozy. Oprócz USG torbieli czekoladowej należy wykonać badanie histopatologiczne, w celu rozpoznania zmian chorobowych.
Torbiel czekoladowa - leczenie
Jeżeli lekarz prowadzący stwierdzi, że ryzyko pęknięcia torbieli czekoladowej jest wysokie może zakwalifikować Pacjentkę do laparoskopowej operacji usunięcia cyst. Jednak w wielu przypadkach odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne lub terapia hormonalna mogą okazać się niezwykle skuteczne. Leczenie torbieli czekoladowej jest procesem długotrwałym, który bezsprzecznie powinien przebiegać pod okiem lekarza- specjalisty ginekologa.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.