Torbiel czekoladowa – bolesna przypadłość o słodkiej nazwie

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-10-07 13:08
Torbiel czekoladowa - endometrioza objawy | leczymyendometrioze.pl

Torbiel czekoladowa nazywana jest także torbielą endometrialną. Ten rodzaj torbieli rośnie znacznie szybciej od innych i jest przyczyną bardzo silnych dolegliwości bólowych. Za ich powstawanie odpowiedzialna jest choroba zwana endometriozą.

Skąd bierze się torbiel czekoladowa jajnika?

W trakcie cyklu miesiączkowego endometrium (tkanka pokrywająca ściany macicy) ulega złuszczeniu, a następnie jest usuwana z organizmu wraz z krwią menstruacyjną. W przypadku endometriozy endometrium może znajdować się w innych narządach wewnętrznych np. na jajniku. To powoduje, że kobiece ciało nie jest w stanie w prawidłowy sposób wydalić obumarłych tkanek, co przyczynia się do tworzenia nacieków, cyst a w konsekwencji torbieli czekoladowej. Patologiczna zawartość torbieli przypomina swoją barwą i konsystencją czekoladę, stąd jej nazwa.

Torbiel czekoladowa - objawy

Torbiel czekoladowa na jajniku może występować zarówno jako pojedynczy twór, jak i w grupach. Wielkość narośli może być także bardzo różna. Mogą to być niewielkie torbiele, mierzące kilkanaście milimetrów lub sporej wielkości guzki, których rozmiar dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. Objawy, które daje torbiel czekoladowa są bardzo zbliżone do tych powodowanych przez nieprawidłowo umiejscowione endometrium. W związku z tym ciężko jest dokładnie określić, które symptomy torbieli są bezpośrednio powodowane przez jej obecność. Pacjentki najczęściej skarżą się na:
intensywne bóle w podbrzuszu, zwłaszcza w ostatniej fazie cyklu, 
bolesne i obfite miesiączkowanie, 
odczuwanie bólu w trakcie zbliżenia, 
krwawienie z dróg moczowych lub przewodu pokarmowego (w skrajnych przypadkach).
 

Torbiel czekoladowa a ciąża

Kobiety borykające się z torbielą czekoladową na jajniku oprócz regularnych dolegliwości bólowych mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Przyczyn tego stanu jest wiele. Po pierwsze endometrioza, która jest głównym czynnikiem powodującym powstawanie torbieli może upośledzać procesy owulacji, a także ciałko żółte. Dodatkowo obecność torbieli czekoladowej na jajnikach często uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Jednak jak pokazuje doświadczenie torbiel czekoladowa nie wyklucza zajścia w ciążę. Pacjentki, które znajdują się pod odpowiednią opieką lekarską, jaką oferuje m.in. Centrum Leczenia Endometriozy powstałe w Medicus Clinic we Wrocławiu mają realną szansę doświadczyć macierzyństwa.

Torbiel czekoladowa – pęknięcie

Jak w przypadku każdej cysty lub torbieli, w której zbiera się patologiczna treść, istnieje ryzyko jej pęknięcia. Przy torbieli czekoladowej taka sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna. Płyn, który wydostaje się z torbieli może znacząco podrażnić otrzewną oraz narządy wewnętrzne. W takich przypadkach niezbędna może okazać się szybka interwencja chirurgiczna.
Torbiel czekoladowa – USG, czyli jak powinien wyglądać proces diagnostyczny torbieli
Najlepszą metodą diagnostyki torbieli jest badanie ultrasonografem. Obraz USG pozwoli określić wielkość i dokładną lokalizację cysty. Czasami lekarze decydują się na użycie rezonansu magnetycznego, który najczęściej wykorzystuje się jako narzędzie do namierzenia ognisk endometriozy. Oprócz USG torbieli czekoladowej należy wykonać badanie histopatologiczne, w celu rozpoznania zmian chorobowych.

Torbiel czekoladowa - leczenie

Jeżeli lekarz prowadzący stwierdzi, że ryzyko pęknięcia torbieli czekoladowej jest wysokie może zakwalifikować Pacjentkę do laparoskopowej operacji usunięcia cyst. Jednak w wielu przypadkach odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne lub terapia hormonalna mogą okazać się niezwykle skuteczne. Leczenie torbieli czekoladowej jest procesem długotrwałym, który bezsprzecznie powinien przebiegać pod okiem lekarza- specjalisty ginekologa.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów