Korekcja nosa - zachcianka czy konieczność?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-11-04 13:49
kobieta nos oczy

Nos pełni wiele funkcji. Pozwala oddychać, chroni przed bakteriami i zanieczyszczeniami, pełni funkcję rezonatora głosu, filtruje, nawilża i podgrzewa wdychane powietrze. Ale to nie wszystko. Przede wszystkim stanowi centralną część naszej twarzy i w dużym stopniu wpływa na jej charakter. Bardzo często jest pierwszym elementem, na który zwracamy uwagę. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na korekcję nosa, chcąc poprawić jego kształt lub wielkość.

Kiedy korekta nosa? Wskazania do zabiegu

Korekcja nosa to zabieg bardzo popularny, najczęściej wykonywany w celu poprawy wyglądu pacjenta, a co za tym idzie jego samopoczucia i komfortu psychicznego. I nie ma w tym nic złego, bowiem defekty urody bardzo często są źródłem kompleksów i niższej samooceny.

Plastyka nosa wykonywana ze względów estetycznych niweluje wszelkiego rodzaju defekty i zniekształcenia nosa – zarówno wrodzone, jak i nabyte, np. na skutek wypadku komunikacyjnego, uderzenia lub innego urazu. W tym przypadku celem operacji jest przywrócenie symetrii nosa, wyprostowanie nosa krzywego, usunięcie garbu czy zmiana proporcji wierzchołka nosa, który może być zbyt duży, zadarty lub opadający. Celem korekty jest również zwężenie nosa lub zmniejszenie nosa. Co za tym idzie, głównym wskazaniem będzie tu zbyt szeroki lub zbyt duży nos, zbyt duże, szerokie lub zadarte nozdrza, co może zaburzać prawidłowe proporcje twarzy i znacząco wpływać na jej estetykę. Wskazaniem do przeprowadzenia operacji nosa mogą być także problemy zdrowotne, zazwyczaj związane z oddychaniem.

koretka nosa 1

 

Przykładem może być krzywa przegroda, która choć nie jest ciężką przypadłością to jednak potrafi uprzykrzyć życie. Przez to, że utrudnia oddychanie, prowadzi do niedotlenienia organizmu. To z kolei przekłada się na przewlekłe zmęczenie, senność i gorszą wydolność organizmu. Poza tym, może sprzyjać nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych, a nawet bezdechu sennego. Operacja krzywej przegrody nosowej bardzo poprawia komfort życia i na nowo pozwala się nim cieszyć w pełni znaczeniu tego słowa.

Przeciwwskazania do zabiegu operacji nosa

Mimo, że operacja plastyczna nosa jest zabiegiem wykonywanym dość często, to jednak nie może być przeprowadzona u każdego. Musimy pamiętać, że korekcja nosa to wciąż zabieg operacyjny i istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Zabiegu nie powinno wykonywać się u osób cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi, jak również u osób z ciężkimi ogólnoustrojowymi schorzeniami. Przeciwwskazaniem do wykonania plastyki nosa mogą być skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie oraz zdiagnozowana niedokrwistość. Korekcja nosa nie jest również wykonywana u osób cierpiących na ropne zapalenie zatok i cukrzycę.

korekta nosa 2

 

Jak wygląda korekta nosa?

Operacja plastyczna nosa jest zabiegiem przeprowadzanym w pełnej narkozie lub znieczuleniu miejscowym, w zależności od techniki operacyjnej. Czas jej trwania wynosi od 1 do 3 godzin. Nie wymaga jednak długiej hospitalizacji. Zazwyczaj pacjent proszony jest o pojawienie się w placówce medycznej w tym samym dniu, w którym będzie przeprowadzona operacja i najczęściej zostaje w niej na jedną noc. Jeśli chodzi o cięcia, to zwykle wykonuje się je we wnętrzu nosa, choć bywają przypadki, kiedy trzeba je wykonać na zewnątrz i np. naciąć słupek nosa. Po zakończeniu zabiegu, pacjentowi zakłada się specjalne opatrunki, z czego jeden instaluje się wewnątrz nosa celem zatamowania ewentualnego krwotoku, a drugi na zewnątrz w celu usztywnienia kości i przegrody nosowej.

Rekonwalescencja po operacji

Po operacji u pacjenta pojawia się obrzęk nosa i twarzy, który zwykle ustępuje po 3-4 tygodniach oraz zasinienie okolic oczu, co jest objawem zupełnie normalnym i nie powinno wzbudzać niepokoju. W pierwszej dobie po zabiegu, należy stosować zimne okłady zmniejszające krwiaki i wspomniany wcześniej obrzęk. Po tygodniu od zabiegu, należy zgłosić się na badanie kontrolne, podczas którego lekarz zdejmuje opatrunek. Na tym etapie widać już nowy wygląd nosa. Po około 2 tygodniach nie ma już śladu po operacji. Na kolejne badanie kontrolne przychodzi się po miesiącu. Przez pierwsze 3 miesiące należy unikać nadmiernego przegrzewania się oraz wyziębiania. Należy także unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Odradza się uprawianie sportów i korzystanie z solarium oraz sauny.

Totalna i wtórna korekcja nosa - co oznaczają?

Totalna korekcja nosa to zabieg polecany osobom, u których nos jest mocno zniekształcony, zbyt szeroki, krzywy lub zbyt garbaty. Co ważne, wykonuje się ją wyłącznie u osób po zakończonym okresie dojrzewania, kiedy to procesy wzrostowe ulegają finalizacji i dochodzi do powstania zdefiniowanego genetycznie kształtu nosa.

Totalna korekta nazywana jest osteotomią poczwórną, bowiem podczas zabiegu dokonuje się zmian w obrębie wszystkich tkanek budujących struktury nosowe. Jest to tkanka chrzęstna, czyli dolna, tkanka kostna, a więc górna oraz tkanka zlokalizowana we wnętrzu przegrody nosowej. W przypadku totalnej korekty wymagane jest znieczulenie ogólne. Zabieg można wykonać z dostępu zamkniętego, poprzez otwory nosowe lub otwartego, wykonując nacięcia w okolicy podstawy nosa, ewentualnie na jego grzbiecie. O ile w pierwszym przypadku nie ma mowy o żadnej bliźnie, o tyle metoda druga może skutkować pozostawieniem śladu, który jednak jest niewielki.

Wtórna korekcja nosa to z kolei zabieg mający na celu naprawę niepowodzeń związanych z pierwotną operacją. Zabieg skierowany jest do osób, które nie są zadowolone z efektów pierwszego zabiegu. Trzeba jednak pamiętać, że wtórna korekcja nosa nie może mieć miejsca wcześniej niż po okresie całkowitego wygojenia po wcześniejszym zabiegu, czyli po upływie roku.

Decyzję w sprawie wtórnej korekty należy rozważyć z chirurgiem, ponieważ niektóre fragmenty można skorygować kwasem hialuronowym, bez konieczności przeprowadzania zabiegu naprawczego.

Korekcja nosa - ile kosztuje? Możliwe wsparcie finansowe

Interesuje cię operacja nosa chrzęstnego, a może rekonstrukcja nosa? Chcesz zmniejszyć nos lub wyprostować krzywą przegrodę i zastanawiasz się ile kosztuje operacja plastyczna nosa? Cena zabiegu uzależniona jest zarówno od wybranej kliniki i regionu Polski, jak również oczekiwań pacjenta i warunków anatomicznych.

Cena operacji może być również uzależniona od metody, na którą pacjent zdecyduje się po konsultacji z lekarzem. Nieoperacyjne metody korekty nosa, jak np. korekcja oparta o kwas hialuronowy czy autologiczną tkankę tłuszczową to koszt rzędu 1500-5000 złotych. Jeśli chodzi o chirurgiczne korekty nosa, to cena będzie kilkukrotnie wyższa. W takim przypadku mamy już do czynienia z kosztem rzędu 6000-13000 złotych. Za operację części chrzęstnej trzeba zapłacić około 6500-7500 złotych. Pełna plastyka nosa kosztuje od 7500 złotych do 11000 złotych. Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że istnieją pewne metody pomagające sfinalizować operację.

Finansowanie operacji nosa przez NFZ

Czy to możliwe, żeby NFZ refundował operacje nosa? Tak, pod pewnymi warunkami. NFZ może zapłacić wyłącznie za funkcjonalną plastykę nosa wykonaną w klinice chirurgii plastycznej lub laryngologicznej. NFZ zapłaci za naszą operację w przypadku krzywej przegrody nosowej – wrodzonej oraz wady wywołanej urazem i powodującej trudności z oddychaniem, co może prowadzić do chorób układu oddechowego. Refundacji podlega również korekta nosa wynikająca z nieodpowiedniej budowy przegrody powstałej na skutek leczenia choroby. Chcąc zoperować nos ze względów estetycznych, nie można liczyć na wsparcie finansowe NFZ.

Finansowanie procedur medycznych – MediRaty

W opłaceniu plastyki nosa, wynikającej z potrzeb estetycznych, bardzo pomocne okazuje się być leczenie na raty oferowane przez firmę MediRaty. Nie jest to placówka bankowa, a instytucja specjalizująca się w kredytach przeznaczonych na leczenie.

korekcja nosa koszty procedur

 

Dzięki wsparciu finansowemu oferowanemu przez MediRaty nie musisz szukać najtańszej opcji. Nie jest to nawet wskazane w przypadku operacji plastycznych. Możesz wybrać najlepszą klinikę i najlepszego lekarza, a jednocześnie nie nadwyrężysz domowego budżetu. Zaciągnięty kredyt na korektę nosa spłacisz w wygodnych dla siebie, niskich ratach. Co ważne, spłacisz dokładnie tyle, ile pożyczysz!

Warto w tym miejscu wspomnieć, że system finansowania i płatności ratalnych MediRaty dostępny jest w ponad 7 000 placówek w całej Polsce i został nagrodzony podwójnym Laurem Klienta 2017 i 2018 oraz certyfikowany przez Biuro Informacji Kredytowej godłem Firma Wiarygodna Finansowo w 2019 roku.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów