Leczenie kanałowe - na czym polega?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-30 12:20
Pacjenta w trakcie planowania leczenia kanałowego u stomatologa.

Endodoncja, którą potocznie nazywamy leczeniem kanałowym, to jedno z największych osiągnięć stomatologii zachowawczej. Kiedy jest konieczna i jak przebiega? O tym w artykule.

Kiedy leczenia kanałowe staje się konieczne

Leczenie kanałowe wdraża się wtedy, gdy stan zapalny miazgi zęba spowodował jej nieodwracalne uszkodzenie lub martwicę. Miazga to nerw i naczynia krwionośne wewnątrz zęba, a za jej zapalenie odpowiedzialne są bakterie, które mogły się tam dostać z kilku przyczyn: 

 • poważne zmiany próchnicowe, będące zwykle efektem odwlekania leczenia;
 • złamanie, pęknięcie lub mikrouszkodzenia zęba;
 • wielokrotne zabiegi na zębie;
 • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, które otaczają korzeń.
Fotel stomatologiczny wraz z całym wyposażeniem gabinetu.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z komory i kanałów korzenia, by pozbyć się stanu zapalnego. Jest to zabieg kilkuetapowy. Gdy stomatolog zdiagnozuje problem i zdecyduje o konieczności leczenia endodontycznego, wykonuje je w poniższych krokach:

 • Zdjęcie RTG, które pokazuje skalę infekcji, a także architekturę (układ i długość) kanałów korzeniowych zęba.
 • Dewitalizacja, czyli zatrucie miazgi. Nie zawsze do niej dochodzi, ale w przypadku ostrego stanu zapalnego jest konieczna.
 • Dokładne usunięcie próchnicy z zębiny, czyli tkanki zęba, która jest tuż pod szkliwem.
 • Opracowanie wszystkich kanałów zęba, jeśli jest ich więcej niż jeden. Po otwarciu zęba stomatolog usuwa zainfekowaną miazgę z komory i kanałów korzenia, mierzy kilkakrotnie ich długość przy pomocy endometru, dokładnie oczyszcza i osusza. 
 • Wypełnienie kanałów materiałem biozgodnym, najczęściej gutaperką. Wypełnienie musi być równie precyzyjne co oczyszczanie, by było szczelne i nie pozostawiło pola do rozwoju bakteriom beztlenowym. 
 • Zamknięcie przy pomocy opatrunku, który pozostaje w zębie do zabiegu odbudowy.
 • Odbudowa korony zęba przy pomocy wypełnienia kompozytowego, czyli klasycznej plomby. Jeśli odbudowa nie jest możliwa, z pomocą przychodzi protetyka.
 • Ponowne RTG, by ocenić efekty zabiegu. Lekarz sprawdzi, czy wszystkie kanały są dokładnie wypełnione i nie ma pozostałości stanu zapalnego.

Obecnie do leczenia kanałowego wykorzystuje się mikroskop, który podnosi precyzję i zmniejsza ryzyko niedokładnego opracowania lub wypełnienia kanałów.
 
Źródło: https://markiewiczclinic.com/leczenie-kanalowe/

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów