Jak zdrowo i szybko schudnąć bez efektu jojo?
Artykuł sponsorowany
Odchudzanie to długa droga, która nie zawsze kończy się osiągnięciem wymarzonego celu. Wiele osób zmaga się z problemem powracających kilogramów i nie potrafią znaleźć przyczyny efektu jojo. Odpowiedzialnie przeprowadzona dieta redukcyjna powinna zapewnić nam wyznaczoną wagę na stałe.
Aktywność fizyczna to największy wróg efektu jojo
Podczas uprawiania sportu jesteśmy w stanie spalić ogromną ilość kalorii. Wiele osób nawet nie zmienia swoich nawyków żywieniowych, ponieważ w schudnięciu pomaga im wyłącznie aktywność fizyczna. Należy podkreślić, że nie ma znaczenia, jaką aktywność fizyczną podejmujemy. Każdy ma inne upodobania i nie wszyscy są zadowoleni z tradycyjnych treningów na siłowni. Spalimy kalorie nawet podczas zwykłego spaceru! Jeśli chodzi o efektywne spacery o każdej porze roku, warto zaopatrzyć się w kurtki typu softshelle damskie - z nimi niestraszna jest żadna pogoda.
Sama aktywność bardzo korzystnie wpływa na proces wychodzenia z deficytu kalorycznego, gdyż jedząc więcej, mamy więcej energii, więc wykonujemy efektywniejsze i cięższe treningi, co przekłada się na spalanie większej ilości kalorii. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia efektu jojo u osób ćwiczących, ponieważ na treningach stale pozbywamy się kalorii, a także podkręcamy metabolizm.
Podstawy diety redukcyjnej
Nasza waga zaczyna się zmniejszać, gdy spożywamy mniej jedzenia, niż nasz organizm potrzebuje. Najważniejsze jest jednak wyznaczenie odpowiedniego progu kalorycznego, tak aby nie dostarczać organizmowi zbyt małej ilości jedzenia, gdyż ma to bardzo negatywne skutki.
Każdy człowiek ma swój indywidualny wskaźnik podstawowej przemiany materii - jest on obliczany na podstawie wagi, wzrostu i płci. PPM to swoisty wyznacznik ilości kalorii, którą zawsze musimy dostarczyć organizmowi, aby nasze ciało mogło w prawidłowy sposób funkcjonować. Już w tym momencie można podkreślić, że spożywanie 1000 kalorii nie będzie zdrowe dla nikogo, ponieważ wskaźnik PPM dla osoby dorosłej niemalże zawsze będzie przekraczał 1000 kcal.
Oprócz PPM należy wziąć pod uwagę wskaźnik CPM, który uwzględnia podejmowaną przez nas aktywność fizyczną. Im więcej się ruszamy, tym spalamy większą ilość kalorii, przez co nasz organizm potrzebuje dodatkowej energii. Prawidłowa dieta redukcyjna polega na wyznaczeniu CPM i odjęciu od tej bazowej liczby 100-200 kalorii.
Dlaczego pojawia się efekt jojo?
Efekt jojo zazwyczaj występuje, gdy dieta redukcyjna nie została przeprowadzona prawidłowo. Najpopularniejszy schemat dotyczy sytuacji, gdy przez długi czas stosujemy się do zasad bardzo restrykcyjnej diety, która zakłada spożywanie małej ilości kalorii - np. 1200, czy nawet 1000 kcal. Po pewnym czasie spożywania tak niewielkiej ilości jedzenia, organizm jest po prostu bardzo zmęczony. Nie mamy na nic siły, cierpimy na bezsenność i nic już nas nie cieszy, a w końcu po prostu rzucamy się na jedzenie, bo marzymy tylko o pączku i pizzy. W takim momencie z 1000 kalorii przerzucamy się na 3000 kalorii i w ekspresowym tempie wracają utracone kilogramy.
Warto również podkreślić, że jedzenie zbyt małej ilości kalorii bardzo negatywnie wpływa na tempo przemiany materii. Ponadto, od restrykcyjnych diet jest bardzo blisko do zaburzeń odżywiania.
Prawidłowe wyjście z diety redukcyjnej powinno polegać na stopniowym dodawaniu kalorii, tak aby uzyskać stan, gdy waga będzie się utrzymywała na jednym poziomie.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.