Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?
Artykuł sponsorowany
Slogan, głoszący opinię o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, zna praktycznie każdy. Zupełnie inaczej to wygląda jeśli chodzi o stosowanie się do tego stwierdzania i faktyczne traktowanie śniadania jako tak istotnego posiłku. W związku z tym zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem, gdzie dowiecie się dlaczego śniadanie faktycznie ma tak istotne znaczenie w naszej codziennej diecie.
Dlaczego śniadanie jest tak istotne w naszej diecie?
Specjaliści podkreślają, że posiłek pełnowartościowy powinniśmy spożyć w ciągu godziny od wstania z łóżka. W trakcie snu metabolizm zwalnia i dlatego rozpoczęcie dnia z posiłkiem to gwarancja, że ten zostanie pobudzony, organizm dostanie energii i składników odżywczych, które są mu niezbędne do normalnego funkcjonowania. Spożycie śniadania to gwarancja:
- zdobycia energii na początek dnia
- pobudzenia metabolizmu w organizmie
- lepszej koncentracji
- poprawy zapamiętywania
- poprawy zdolności uczenia się
- utrzymania zdrowego zbilansowanego żywienia.
Tych kilka czynników potwierdza, że spożywanie śniadania będzie miało istotny wpływ na nasz organizm i trzeba o tym posiłku pamiętać. Osoby, które nie przyjmują pierwszego posiłku bardzo często mają problemy z rozdrażnieniem, skargą się na bóle głowy i mają problemy z koncentracją. Dotyczy to między innymi uczniów, którzy nie jedząc śniadania uzyskują często gorsze wyniki w nauce. Poza tym brak codziennego śniadania to większe ryzyko chorób:
- nadciśnienia tętniczego
- zespołu metabolicznego
- cukrzycy
- otyłości.
Za spożywaniem śniadania stoi więc wiele korzyści, które powinny nas zachęcić do tego, by dbać o regularne spożywanie tego posiłku, który będzie idealnym sposobem na rozpoczęcie dnia.
Ile kalorii powinno się spożywać na śniadanie?
Komponując zdrowe śniadanie powinniśmy pamiętać, że dostarcza ono do organizmu energię, która jest niezbędna do rozpoczęcia dnia. Zakłada się, że powinno ono stanowić około 25-30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. W zależności od ilości spożywanych każdego dnia kalorii można ten stosunek obliczyć, zazwyczaj będzie to kilkaset kilokalorii.
W jaki sposób skomponować zdrowe śniadanie?
Oczywiście sam fakt spożywania zdrowych śniadań jest bardzo istotny, jednak nie można zapominać o tym, że istotna będzie również jakość tych śniadań, które będzie się spożywać. Najlepiej będzie zadbać o to, by śniadanie składało się z produktów o odpowiedniej kaloryczności, które będą miały dobry skład. Dlatego warto stawiać na produkty pełnoziarniste, które dostarczać będą dużą dawkę błonnika podobnie jak płatki zbożowe, musli czy otręby. Duża dawka błonnika to gwarancja, że organizm będzie miał przez dłuższy czas uczucie sytości, a jednocześnie nie ma dużej dawki cukrów prostych, które mogą powodować wahania poziomu glukozy we krwi.
Z produktami zbożowymi na zdrowe śniadanie zestawić warto zestawić produkty mleczne takie jak jogurt, kefir, maślanka, twaróg czy produkty białkowe jak wędliny. Można także dostać jajka i rośliny strączkowe. Nie można zapominać, że częścią zdrowego śniadania powinny być także warzywa i owoce.
Jakie dodatki do śniadania zestawić?
Można również postawić na różne dodatki, które dostarczać będą kwasy tłuszczowe nienasycone. W grę wchodzą między innymi orzechy, pestki dyni, pestki słonecznika czy siemię lnniane. Do produktów zbożowych jak płatki świetnym dodatkiem będą różnego rodzaju orzechy, które dostarczają cenne kwasy tłuszczowe, ale również pokaźną dawkę białka.
Jeśli temat zdrowego śniadania wzbudził Twoje zainteresowanie warto zapoznać się z naszymi podpowiedziami. Zaglądając na stronę https://dbam-o-siebie.pl/ znajdziecie więcej informacji na temat zdrowych śniadań i ciekawe przykłady tego w jaki sposób można stworzyć zdrowe śniadanie, które będzie podstawowym posiłkiem każdego dnia.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.