Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Co warto wiedzieć o diecie keto?

Artykuł sponsorowany

Aleksandra Rutkowska 2020-12-03 10:42
dieta keto

Czy wiesz, że określenia: dieta keto, ketogeniczna, ketogenna, wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa to synonimy? Wszystkie te nazwy oznaczają rodzaj diety, która sprowadza się przede wszystkim do maksymalnego ograniczenia węglowodanów w jadłospisie.

Bardzo niskowęglowodanowa dieta ketogenna (ang. very low carbohydrate ketogenic diet) od lat cieszy się ogromną popularnością. Z jednej strony przynosi spektakularne efekty w redukcji masy ciała, z drugiej – jest zdrową dietą, która nie tylko jest bezpieczna dla naszego organizmu, ale czasem nawet może wspomagać leczenie poważnych chorób. Jej historia jest długa, a modeli funkcjonujących w jej ramach – kilka (np. dieta Kwaśniewskiego czy dieta Atkinsa). O niuansach diety ektogenicznej można przeczytać tutaj: https://wylecz.to/diety/dieta-ketogeniczna/, natomiast absolutnych podstaw od których warto zacząć przygodę z dietą ektogeniczną, dowiesz się z tego artykułu.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna ze względu na radykalne obniżenie zawartości węglowodanów  w diecie (50g na dobę lub 10% dziennej wartości energetycznej) „zmusza” organizm do zmian metabolicznych, które określa się ketozą. Ketoza to stan organizmu zbliżony do stanu podczas głodówki. Ze względu na bardzo niskie dostarczenienie węglowodanów, organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczu - czy to tego dostarczanego do organizmu wraz z pożywieniem, czy już zgromadzonego w tkance tłuszczowej w naszym ciele. Mówiąc w dużym uproszczeniu, dostarczamy organizmowi energii, spalając nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie. Z kolei spożywane przez nas tłuszcze, nie odkładają się w organizmie w postaci fałdek tłuszczu.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Zasady diety ketogenicznej mogą wydawać się paradoksalne. Choć ketoza wywołana dietą keto oddziałuje na nasz organizm jak prawdziwa głodówka, dieta nie polega na głodzeniu się, przeciwnie – jej podstawą jest… tłuszcz. Podstawą piramidy żywieniowej w tym modelu są tłuszcze, zarówno zwierzęce (boczek, smalec, słonina), jak i roślinne (oliwa z oliwek, olej kokosowy, awokado). Można z czystym sumieniem zajadać się też majonezem i masłem. W diecie keto zalecane jest spożycie każdego rodzaju mięsa (czerwone, białe, ryby, owoce morza), jaj, tłustego nabiału (w niektórych modelach) oraz warzyw, ale tych niskoskrobiowych (np. ogórek, papryka, por, cebula, kalafior, brokuł). W mniejszych ilościach można sobie pozwolić na orzechy, pestki czy niskowęglowodanowe owoce (maliny, jeżyny, jagody).

Niestety przy diecie ketogennej trzeba zrezygnować z wielu produktów kojarzących się z polską kuchnią, a więc pieczywa, ziemniaków, warzyw korzeniowych (marchewka, pietruszka, burak), większości owoców. Jak w przypadku każdej diety trzeba odstawić cukier, słodkie napoje gazowane czy fastfoody.

Dla kogo dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna przede wszystkim jest stosowana przez osoby, którym zależy na zrzuceniu wagi i zgrabnej sylwetce. Jednak to nie jedyne jej właściwości. Przez  lekarzy dieta keto uznawana jest za skuteczną metodę terapeutyczną w padaczce lekoopornej. Wskazuje się też na jej pozytywny wpływ na organizm w niektórych typach nowotworów, glikemii i chorobach neurodegeneracyjnych (np. Alzheimer).


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów