Choroba Hashimoto a dieta – sprawdź, co powinnaś jeść!
Artykuł partnera
Hashimoto to choroba autoimmunologiczna w postaci przewlekłego stanu zapalnego tarczycy. Jej przyczyną mogą być czynniki genetyczne i stres, ale także zmiany poziomu estrogenów w organizmie podczas menopauzy, infekcje oraz zażywanie niektórych leków. W trakcie rozwoju Hashimoto może dojść do pojawienia się postępującej niedoczynności tarczycy. Ważne jest, aby szybko reagować i ustalić z lekarzem odpowiednią terapię. Jednak jak się okazuje, na Hashimoto duży wpływ ma również dieta. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, co powinnaś jeść przy tej chorobie.
Hashimoto i niedoczynność tarczycy a dieta
Dietą zalecaną dla osób cierpiących na Hashimoto jest zdrowa, zbilansowana dieta, oparta na Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Chorzy powinni spożywać 4 do 5 posiłków w mniej więcej równych odstępach czasowych. Jeżeli nie masz czasu na samodzielne przygotowywanie dań i regularne jedzenie, z pomocą przychodzi dieta pudełkowa SuperMenu Gdańsk - zdrowe, świeże posiłki codziennie rano pod twoimi drzwiami. Catering dietetyczny SuperMenu to rozwiązanie dostępne nie tylko w Trójmieście, ale również wielu innych miastach w Polsce.
Pamiętaj również, że niektóre pokarmy mogą wpływać na przebieg leczenia ze względu na zawieranie substancji wolotwórczych, ale również jodu, selenu czy żelaza, które wpływają na prawidłowe działanie tarczycy. Niedoczynność tarczycy zwykle objawia się:
- ciągłym zmęczeniem,
- zaparciami,
- suchą skórą,
- przyrostem masy ciała,
- zaburzeniami miesiączkowania u kobiet,
- wrażliwością na zimno, a nawet
- depresją.
Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy, należy sprawdzić poziom hormonów TSH i fT4 we krwi. W przypadku ich niskiego stężenia lekarz najprawdopodobniej zaleci przyjmowanie lewoskrętnej tyroksyny (L-T4), co złagodzi objawy. Niestety niektóre produkty, np. zawierające soję mogą zmniejszać wchłanianie leku, dlatego należy ich unikać.
Hashimoto a soja
Soja to roślina zawierająca substancje wolotwórcze. Może zaostrzać problemy tarczycowe poprzez zmniejszanie wchłaniania lewo-tyroksyny oraz konkurencję z innymi hormonami tarczycy. Jednorazowe spożycie soi i zawartych w niej izoflawonów sojowych najczęściej wymaga zwiększenia dawki leku. Jeśli jesteś chora na Hashimoto i chcesz jeść soję, powinnaś robić to regularnie, z umiarem i uwzględnić to już na początku, przy ustalaniu dawki L-T4. Należy pamiętać, że działanie substancji wolotwórczych jest mniejsze przy odpowiedniej dawce jodu w diecie. Oprócz soi substancje wolotwórcze występują w:
- grochu, fasoli, ciecierzycy,
- kapuście, brukselce, kalafiorze, brokułach,
- rzepie,
- jarmużu,
- produktach z dodatkiem soi - tofu, tempeh, napoju sojowym i sosie sojowym.
Hashimoto a selen
Orzechy brazylijskie, owoce morza, ryby, mięso i podroby to produkty zawierające selen. Pierwiastek ten wchodzi w skład enzymów biorących udział w produkcji i rozkładzie hormonów tarczycy. Podejrzewano więc, że z jego pomocą da się walczyć z chorobami tarczycy. Badania naukowe nie potwierdziły jednak tego przypuszczenia. Natomiast nadmierna podaż selenu może doprowadzić do niepożądanych reakcji organizmu oraz groźnych schorzeń np. cukrzycy, raka prostaty czy chorób degeneracyjnych układu nerwowego. Naukowcy twierdzą, że selen w chorobie Hashimoto wystarczy przyjmować z ogólną dietą. Nie jest wskazane suplementowanie tego składnika odżywczego.
Hashimoto a jod
Jod to pierwiastek niezbędny do syntezy hormonów tarczycy, jednak jego zbyt wysokie spożycie może prowadzić do pojawienia się choroby Hashimoto, a także pogłębienia już istniejących problemów z tarczycą, zarówno niedoczynności jak i nadczynności. Należy pamiętać, że jod dostarczany jest do organizmu z pożywieniem (jodowana sól kuchenna, niektóre ryby, owoce morza, mleko krowie), ale również w niektórych lekach (np. amiodaron), dlatego jeśli zmagasz się z Hashimoto, szukaj innych, alternatywnych środków. Tarczyca, która nie działa prawidłowo, nie poradzi sobie z nadmiarem jodu i objawy chorobowe się nasilą.
Hashimoto a żelazo
Żelazo jest niezbędne do właściwego funkcjonowania tarczycy, gdyż aktywizuje jeden z jej enzymów. Należy więc zapewnić jego odpowiednią podaż, ale także zadbać o właściwe jego wchłanianie poprzez spożywanie witaminy C. Produkty zwierzęce zawierające żelazo to:
- wieprzowe podroby,
- wołowina,
- jagnięcina,
- indyk,
- baranina,
- kaczka,
- kurczak,
- królik i
- przegrzebki.
Żelazo, niestety słabiej przyswajalne, znajduje się także w produktach roślinnych:
- nasionach roślin strączkowych,
- migdałach,
- szpinaku,
- płatkach zbożowych,
- orzechach,
- natce pietruszki,
- koperku,
- awokado oraz
- · suszonych morelach, figach, śliwkach.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.