Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Charakterystyka stewii

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-05-15 14:55
Stewia - zdrowsza alternatywa dla cukru

Stewia od kilku lat cieszy się stale rosnącą popularnością. Dla wielu osób stanowi idealną alternatywę dla białego cukru. Właśnie dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się jej pochodzeniu oraz właściwościom. Wyjaśnimy Wam dzisiaj jakie są największe zalety włączenia stewii do zbilansowanej diety.

Czym jest stewia?

Stewia to roślina krzewiasta, która występuje przede wszystkim w klimacie umiarkowanym oraz w Ameryce Południowej. Ta roślina może osiągać 100 cm wysokości. Stewia określana jest także jako miodowy liść, słodkie zioło czy też miodowa yerba. Jej cechą charakterystyczną jest intensywny, słodki smak. Stewia zawdzięcza go przede wszystkim związkom takim jak rebaudiozydy i stewiozyd. Słodki smak występuje w każdej części rośliny z wyjątkiem korzenia. Ta słodycz może być nawet 350 razy bardziej intensywna od sacharozy. Zapewnia to niesamowitą wydajność stewii, jako środka słodzącego.

Pomimo słodkiego smaku stewia nie dostarcza do organizmu żadnych kalorii. Wynika to z faktu, że wspomniane wcześniej glikozydy stewiolowe nie są trawione przez organizm człowieka. Po spożyciu związki te są wykorzystywane jedynie przez bakterie, które zasiedlają błony śluzowe jelita grubego.

Gdzie można stosować stewię?

Stewia jest bardzo uniwersalnym środkiem słodzącym. Glikozydy stewiolowe nie ulegają rozkładowi nawet w wysokiej temperaturze. To pozwala stosować roślinę do wypieku ciast i deserów. Stewia może występować w formie płynnej lub pod postacią proszku. Ekstrakt ze stewii można też kupić w formie słodzika do kawy i herbaty. Ciekawym zastosowaniem liści stewii jest dodanie ich do sałatki. Suszone liście rośliny to najmniej przetworzona forma stewii, jaka jest dostępna w sklepach.

Glikozydy stewiolowe stanowią dodatek do żywności, który w ich składzie oznaczany jest symbolem E-960. Najczęściej można jest spotkać w gumach do żucia, sosach, deserach, napojach bez cukru, czekoladach, przetworach owocowych dla diabetyków oraz innej żywności o obniżonej zawartości cukru.

Jakie są zalety spożywania stewii?

Stewia została dopuszczona do spożycia w naszym kraju w 2011 roku. Badania nad jej właściwościami trwają jednak już od kilkudziesięciu lat i były prowadzone między innymi na wniosek Komisji Europejskiej. Wykazały one, że stewia jest w 100% bezpieczna również dla dzieci i kobiet w ciąży. To także bardzo dobry wybór dla cukrzyków ze względu na niski indeks glikemiczny.

Jak podaje apteline.pl: stewia skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi. Wykazuje także działanie moczopędne. Oprócz tego ma właściwości hipoglikemiczne, co oznacza, że powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi. Spożywanie stewii obniża ryzyko wystąpienia próchnicy, a także wspomaga działanie układu trawiennego i odpornościowego. Wykazuje również działanie antybakteryjne i antywirusowe. Co ciekawe wodne napary z liści stewii pomagają w leczeniu biegunek, skracając czas ich trwania.

Powyższy artykuł jasno dowodzi, że stewia jest doskonałą alternatywą dla białego cukru. Nadaje potrawom i napojom słodkiego smaku, a jednocześnie ma bardzo korzystny wpływ na działanie organizmu człowieka.

Sklep MarketBio oferuje stewię w wielu wygodnych formach na stronie: https://marketbio.pl/category/cukry-i-slodziki-stewia.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem MarketBio - zdrowa, naturalna i ekologiczna żywność bez chemii.

fot. materiały prasowe

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów