Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Lek PecFent wycofany z obrotu

2019-01-21 12:03
Lek PecFent wycofany z obrotu

18 stycznia 2019 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował decyzję wycofującą z obrotu serię leku PecFent. To już trzecie wycofanie z tym roku. Jaka była przyczyna takiej decyzji GIF i której serii leku ona dotyczy?

Lek PecFent – kiedy się stosuje?

PecFent jest opioidowym lekiem przeciwbólowym na bazie fentanylu. Jest znacznie silniejszy od morfiny, działa znieczulająco i uspokajająco. Lek PecFent wskazany jest w leczeniu tzw. bólu przebijającego u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową, którzy poddawani są opioidowej terapii podtrzymującej w ramach przewlekłego bólu nowotworowego. Lek ma postać roztworu, który podaje się w formie aerozolu do nosa.

Dlaczego wycofano z obrotu serię leku PecFent?

Do wycofania serii leku PecFent doszło na skutek otrzymania przez GIF w systemie Rapid Alert informacji o podejrzeniu wystąpienia wady opakowania bezpośredniego dla tego produktu leczniczego. Wada ta może skutkować brakiem szczelności opakowania i jest na tyle istotna, że może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Co więcej, dystrybutor leku przesłał do jego producenta informację o wycofaniu z obrotu konkretnej serii produktu leczniczego PecFent.

Zgodnie z decyzją nr 3/WC/2019 wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy PecFent (Fentanylum), 400 mcg/dawkę, aerozol do nosa, roztwór o numerze serii 54304 17 i dacie ważności 10.2020. Podmiotem odpowiedzialnym jest Kyowa Kirin Holdings B.V. (poprzednio: Archimedes Development Ltd). Decyzji GIF nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Źródło: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1386,Decyzja-Nr-3WC2019.html


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów