GIF wycofuje z obrotu serię globulek Oekolp Forte

Redakcja KtoMaLek.pl 2024-05-13 15:46
Dwa blistry globulek dopochwowych na różowym tle.

W poniedziałek 13 maja 2024 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu serię globulek Oekolp Forte, zawierających w składzie estriol. Co było przyczyną wycofania tego produktu leczniczego z aptek?

Globulki Oekolp Forte – kiedy się je stosuje?

Globulki Oekolp Forte zawierają 0,5 mg estriolu (estrogenu) – żeńskiego hormonu płciowego. Niedobór estrogenu często powoduje suchość i zwiększoną wrażliwość ścian pochwy, może też wywoływać objawy nietrzymania moczu i nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Miejscowe stosowanie estrogenu pomaga zniwelować te dolegliwości.

Wskazaniami do stosowania globulek Oekolp Forte są:

  • leczenie objawów niedoboru estrogenów w obrębie pochwy, w tym leczenie objawów zmian zanikowych pochwy, spowodowanych niedoborem estrogenów u kobiet po menopauzie;
  • leczenie przed- i pooperacyjne kobiet po menopauzie, poddawanych zabiegom pochwowym;
  • pomoc w dokładnej ocenie obrazu cytologicznego wymazu z szyjki macicy.

Lek Oekolp Forte dostępny jest wyłącznie na receptę lekarską.

Dlaczego wycofano z obrotu serię globulek Oekolp Forte?

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła wiadomość od Osoby Odpowiedzialnej hurtowni farmaceutycznej prowadzonej przez importera równoległego. W wiadomości tej przekazano, że na terenie Republiki Federalnej Niemiec wycofano z obrotu serię produktu leczniczego Oekolp Forte Ovula 0,5 mg. W Polsce produkt leczniczy, którego dotyczy wycofanie, wprowadzony został do obrotu pod nazwą Oekolp Forte 0,5 mg przez importera równoległego. 

GIF ustalił, że powodem wycofania serii leku było wykrycie wady jakościowejnieznane zanieczyszczenie wykryte podczas badania stabilności przedmiotowego leku w punkcie czasowym 12 miesięcy. Wytwórca leku nie był w stanie dokonać oceny bezpieczeństwa stosowania leku, dlatego nie można wykluczyć ryzyka dla pacjentów, stąd zdecydowano o wycofaniu z obrotu wadliwej serii.

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że w ciągu ostatnich 30 dni w aptekach wykupiono ponad 50 opakowań wadliwej partii produktu leczniczego Oekolp Forte.

Którą serię leku Oekolo Forte wycofano z obrotu?

Zgodnie z decyzją numer 11/WC/ZW/2024 z dnia 13 maja 2024 r. wycofano z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Oekolp Forte, Estriolum, 0,5 mg, globulki, GTIN 05909997211268:

  • seria numer 23000333, termin ważności 28.02.2026

Jednocześnie zakazano wprowadzania do obrotu powyższej serii produktu leczniczego. Niniejszej decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Podmiotem odpowiedzialnym w kraju eksportu jest Besins Healthcare Germany GmbH, Mariendorfer Damm 3, 12099 Berlin, Niemcy. 

Importerem równoległym jest InPharm sp. z o.o., ul. Strumykowa 28/11, 03-138 Warszawa.

Źródła:

  1. Decyzja o wycofaniu z obrotu z dnia 13 maja 2024 r. Dostępna na: https://rdg.ezdrowie.gov.pl/Decision/Decision?id=4483
  2. Charakterystyka produktu leczniczego OEKOLP forte, 0,5 mg, globulki dopochwowe, Dostępna na : https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/10154/characteristic

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów