Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Czy w czasie ciąży warto przyjmować suplementy?

2017-11-10 08:00

Suplementy w ciąży to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Niektórzy lekarze i ciężarne sądzą, że witaminy i minerały przyjmować powinno się jedynie z pokarmem w zróżnicowanej i zbilansowanej diecie. Inni stawiają na garść tabletek, które skutecznie uzupełnią ewentualne niedobory i codzienne zapotrzebowanie. Prawda jak zwykle leży po środku. My do tematu ustosunkujemy się, bazując na najświeższych zaleceniach Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

 

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy jest jedną z witamin z grupy B – najważniejszą w trakcie ciążowej suplementacji. Nasz organizm nie jest w stanie wytwarzać jej samodzielnie, dlatego niezbędne jest dostarczanie jej w pożywieniu lub odpowiedniej dawce kapsułek.

Kwas foliowy wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego, narządów płciowych i przewodu pokarmowego. Jest niezbędny w okresie wzrostu i rozwoju płodu, dlatego w miarę możliwości przyjmować powinno się go już podczas starań o ciąże, a także od samego jej początku. Witamina ta kształtuje układ nerwowy, w szczególności mózg i rdzeń kręgowy i zmniejsza ryzyko występowania wad cewy nerwowej – bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa.

Zalecana dawka to 0,4 mg na dobę. Znajdziemy ją w suplementach oraz lekach: Folbaby Kwas Foliowy, Olimp Kwas foliowy, Folik i Folic Active Uniphar. O wybranym preparacie przeczytamy na stronie KtoMaLek.pl, przez którą zamówimy go również w najbliższej aptece.

Kwas DHA w ciąży

Nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 to kolejny niezbędny składnik, którego ciężarna nie dostarczy sobie w zalecanej ilości z samej diety. Choć kwasy DHA znajdują się w tłustych rybach, owocach morza i algach morskich, produkty te narażone są na posiadanie groźnych zanieczyszczeń – metali ciężkich, np. rtęci. W ciąży zaleca się je zatem ograniczać.

Kwas DHA warto jednak suplementować w zalecanej dawce 600 mg dziennie, ponieważ ma on pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego i narządu wzroku dziecka. Preparaty apteczne, zawierające DHA to między innymi: Mollers Forte, Mollers Tran Norweski, Pregna 250 DHA, Prenatal DHA, Doppelherz aktiv Omega3 Forte, MumOmega i Olimp Gold DHA.

Jod dla ciężarnych

Ważnym suplementem w ciąży jest także jod, którego brak wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy przyszłej matki, co przekłada się na wzrostu ryzyka niedorozwoju umysłowego u dzieci czy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo w przypadku jego niedoboru wzrasta zagrożenie poronieniem.

Zalecaną dobową dawką jodu dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych, a także karmiących jest 200 mikrogramów. Znajdziemy ją głównie w suplementach multiwitaminowych dla ciężarnych, o których będziemy pisać poniżej ale również w połączeniu z kwasem foliowym np. w Selecta PREGNA 1 kwas foliowy i jod.

suplementy dla kobiet w ciaży ktomalek.pl

Witamina D w ciąży

Witamina D jest ważna nie tylko w okresie ciąży, ale również na co dzień, ponieważ około 90% Polaków cierpi na jej niedobór. Ma ona jednak wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i na rozwój płodu. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej, a jej niedobór a jej niedobór podwyższa ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, a w późniejszym okresie słabej mineralizacji kości i rozwoju krzywicy.

PTG zaleca przyjmować witaminę D w standardowej dobowej dawce 2000 IU. W przypadku poważnych niedoborów może ona wzrosnąć do 5000, a nawet 10000 IU dziennie (maksymalna możliwa dawka) – warto skonsultować się w tej kwestii z lekarzem. Witaminę tę znajdziemy w suplementach: Doppelherz aktiv Witamina D3, Protego Witamina D 2000, XeniVIT Witamina D 2000, Bioaron Witamina D 1000 i D-Vitum.

Magnez w ciąży przeciw skurczom mięśni

Dobowe zapotrzebowanie organizmu na magnez wzrasta dwukrotnie u kobiet w ciąży, dlatego wiele z nich skarży się na uciążliwe i bolesne skurcze mięśni. Choć suplementacji nie zaleca się każdej ciężarnej, lekarz może włączyć ją u kobiet narażonych na niedobory tego minerału.

Znajdziemy go w suplementach lub lekach takich jak: MagneB6, Magnella, Magnez Skurcz, Olimp Chela-Mag B6 Mama.

Żelazo dla niektórych ciężarnych

Choć zdania lekarzy są podzielone, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca przyjmowanie żelaza kobietom, u których wykryto niedokrwistość niedoborową lub fizjologiczną niedokrwistość związaną ze spadkiem hematokrytu. Pacjentki te powinny suplementować żelazo w zalecanej przez lekarza dawce już w okresie planowania ciąży. Na początku ciąży suplementacja ta jest wstrzymywana i włączana raz jeszcze w ósmym tygodniu – wcześniej żelazo może mieć zły wpływ na rozwijający się zarodek.

Rekomendowaną dawką w przypadku niedokrwistości jest 18 mg w czasie planowania ciąży i 26-27 mg podczas ciąży. Suplementy dostępne na rynku to: Olimp ChelaFerr Forte, Acti-Globin, Summavit Fe, Szelazo+ SR, Biofer Folic, Ascofer lub Biofer.

Suplementy multiwitaminowe w ciąży

Aby nie łykać dziesiątek tabletek, wiele ciężarnych sięga po suplementy multiwitaminowe, które zawierają odpowiednią ilość niezbędnych witamin i minerałów. Przykładami tego typu preparatów są: Pregna Plus, Doppelherz Aktiv Mama Premium, Feminovit + DHA, Femibion Natal 2 Plus, Prenatal Duo, Olimp Vita-Min Plus Mama i Femibion Natal 1.

Jak widać ciąża to okres, kiedy oboje – matka i dziecko – potrzebują odpowiedniej dawki witamin i minerałów. Nie można zatem zrezygnować z jakiejkolwiek suplementacji. Oprócz środków niezbędnych w tym okresie, nie bierzmy jednak nic na własną rękę - przyjmowanie leków i innych suplementów konsultujmy zawsze ze specjalistą.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów