Nużeniec – pasożyt bytujący w ludzkiej skórze. Czy może być groźny dla człowieka?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-07-27 11:01
Nużeniec – pasożyt bytujący w ludzkiej skórze

Nużeniec to niewielki roztocz pasożytniczy żerujący w skórze ssaków, którym zakażenie nie w każdym przypadku daje jednoznaczne objawy. Nużeniec występuje nie tylko w skórze ludzkiej, ale jest to problem również dla wielu gatunków zwierząt, u których choroba wywoływana obecnością nużeńca przebiega w różnoraki sposób. Czy zatem zakażenie nużeńcem może być groźne dla człowieka i jak przebiega leczenie?

Nużeniec – czym się charakteryzuje?

W medycynie jak dotąd opisano dwa gatunki nużeńca, które powszechnie bytują na człowieku. Są to: nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) oraz nużeniec krótki (Demodex brevis). Pasożyty te należą do typu stawonogów o stosunkowo niewielkich rozmiarach, których obecność można dostrzec tylko podczas badania mikroskopem. Nużeniec ludzki osiąga średnio do 0,4 mm długości, natomiast nużeniec krótki – do 0,3 mm, a oba rodzaje pasożytów charakteryzują się obłą budową ciała.

Idealnym środowiskiem dla rozwoju nużeńców są okolice ludzkiej twarzy oraz włosów, a dokładniej gruczołów łojowych i cebulek włosowych. Jest to w dużej mierze związane z intensywną produkcją lipidów, którymi żywią się nużeńce. Pasożytnicze roztocza odżywiają się nie tylko łojem, ale także martwym naskórkiem oraz przesączem osocza krwi. Nużeńce największą aktywnością wykazują się w nocy oraz zimą, kiedy skóra ludzka jest mniej wyeksponowana na promienie słoneczne. Nużeńce wywołują chorobę zwaną nużycą bądź też demodekozą.

Nużyca – objawy zakażenia nużeńcem ludzkim

Zakażenie nużeńcem ludzkim najczęściej odbywa się poprzez zainfekowanie gruczołów łojowych skóry oraz mieszków włosowych brwi i rzęs, powodując dolegliwości, które rzadko przypisuje się pasożytniczej działalności Demodex folliculorum. Najczęściej pojawiające się objawy zarażenia nużeńcem to: zaczerwienienie skóry, powstawanie ognisk ropnych i zaskórników, świąd, łuszczenie się skóry czy też przewlekłe zapalenie brzegów powiek. Symptomy nużycy mogą występować jednocześnie lub pojedynczo, a w przeważającej części chorych nie zauważa się żadnych niepokojących sygnałów świadczących o obecności w skórze czynników patogennych. Wiele osób nie jest świadomych bycia nosicielem pasożyta, dopóki demodekoza nie  przybiera swojej aktywnej postaci.
 
Zakażenie nużeńcem często powoduje objawy podobne do tych, charakterystycznych dla trądziku różowatego. Czasem w wyniku gwałtownego namnażania się pasożyta dochodzić może do stanu zapalnego skóry, a także wtórnych infekcji bakteryjnych np. gronkowcem. Jeśli zauważymy pierwsze objawy sygnalizujące nużeńca – warto wybrać się do specjalisty dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację. Wskazana jest również codzienna pielęgnacja skóry za pomocą naturalnych, specjalistycznych dermokosmetyków wzmacniających barierę ochronną skóry oraz przywracających jej naturalne pH – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Cosmetologica.

Nużyca – objawy zakażenia nużeńcem krótkim

Obecność drugiego z gatunków nużeńca pasożytującego w skórze człowieka daje stosunkowo mniej objawów, jednak może powodować groźnie wyglądające zmiany skórne w okolicach oczu. Nużeniec krótki atakuje bowiem gruczoły Meiboma (gruczoły tarczkowate) odpowiedzialne za zachowanie szczelności powiek ludzkich oraz zabezpieczenie oczu przed utratą optymalnego poziomu wilgotności. Nużyca może powodować upośledzenie podstawowych funkcji gruczołów  poprzez zatkanie ich ujścia, co najczęściej jest jednoznaczne z odparowywaniem filmu łzowego, a co za tym idzie – pojawieniem się zespołu suchości oka. Objawy zakażenia nużeńcem krótkim najczęściej mylone są ze standardową reakcją alergiczną, przez co postawienie trafnej diagnozy jest znacznie utrudnione.

Nużeniec – jak dochodzi do zakażenia?

Do zakażenia nużeńcem dochodzi stosunkowo łatwo i szybko, głównie poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. Jednak zjawisko zainfekowania pasożytem może mieć miejsce bez udziału osób trzecich – wystarczy mieć styczność z przedmiotami codziennego użytku (szczotka do włosów, ręcznik) używanymi wcześniej przez osobę zakażoną. Na tym jednak nie koniec – nużeniec przenosi się również wraz z kurzem, przez co dociera do niemal nieograniczonej grupy żywicieli. 

Nużyca – kto jest najbardziej narażony?

Zakażenie nużeńcem najczęściej występuje u osób dorosłych, zwłaszcza po 70. roku życia. U dzieci rzadko obserwuje się przypadki zarażenia pasożytem, co może mieć ścisły związek z ograniczoną pracą ich gruczołów łojowych. Na rozwój nużycy u człowieka wpływa również obniżona odporność organizmu, a także występowanie współistniejących dolegliwości o charakterze alergicznym czy bakteriologicznym. 

Osoby szczególnie narażone powinny stosować naturalne preparaty czy dermokosmetyki odbudowujące naturalne pH skóry oraz wspomagające tworzenie naturalnej bariery ochronnej na skórze np. preparaty wzmacniające naczynka krwionośne. Możemy je wzmocnić za pomocą ekstraktów z zielonej herbaty, ruszczyka kolczastego czy kasztanowca.

Kompleksowym rozwiązaniem dla osób zarażonych nużeńcem jest stosowanie naturalnych dermokosmetyków Odexim, które zapobiegną rozwojowi tej dolegliwości, jak również skutecznie wspomogą łagodzenie objawów.

Dermokosmetyki Odexim

   Kup teraz - zamów online

Zestaw dermokosmetyków Odexim zawiera:

  • krem na rano z kwasem azelainowym – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie,
  • krem na dzień – dogłębnie nawilżający i łagodzący podrażnienia,
  • płyn oczyszczający – usuwa nadmiar sebum, delikatnie złuszcza martwy naskórek,
  • pastę na noc z ichtiolem, która nie tylko łagodzi skórę, ale likwiduje świąd i pieczenie.

Zestaw Odexim to kompleksowe rozwiązanie dla osób borykających się z nużeńcem, ponieważ nie tylko łagodzi objawy, ale wzmacnia skórę i koncentruje się na likwidowaniu przyczyn powstawania nużycy.

Nużyca – diagnoza i leczenie

Większość przypadków zakażeń nużeńcem przebiega bezobjawowo, nie powodując dyskomfortu czy zagrożenia dla zdrowia żywiciela. Do diagnozy demodekozy dochodzi najczęściej dopiero po zgłoszeniu się do specjalisty z nasilającymi się problemami skórnymi. Poprawne zidentyfikowanie etiologii zaburzeń skórnych jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu badania mikroskopem. Analizie laboratoryjnej poddawane są próbki zawierające materiał pobrany z obszarów bytowania pasożyta – najczęściej w postaci niewielkich fragmentów skóry, łoju czy też rzęs wyrwanych wraz z cebulkami.

Leczenie nużycy to proces długi i złożony, wymagający nieustannego dbania o higienę skóry, włosów i oczu. W zależności od zainfekowanego obszaru, chorym na demodekozę najczęściej podaje się preparaty przeciwpasożytnicze zawierające iwermektynę, czy też krople do oczu niwelujące ich zapalenie i podrażnienie. Podczas kuracji stosuje się również antybiotyki  łagodzące objawy zakażeń bakteryjnych towarzyszących nużycy.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów