Lipidogram - co musisz wiedzieć o badaniu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2019-12-03 09:52
lipidogram

Regularne badania okresowe to rzecz, o której wielu z nas zapomina, co jest poważnym błędem. Podstawowe testy krwi takie jak badanie glukozy czy lipodogram pozwalają na wczesne wykrycie różnych chorób, z którymi łatwiej jest się uporać w pierwszej fazie. Dlaczego jest to takie ważne?

Czym jest i jak interpretować lipidogram?

Lipidogram to badanie mające na celu sprawdzić, jak dużo cholesterolu oraz cząsteczek tłuszczy znajduje się w naszej krwi. Co do zasady ich obecność jest niezbędna dla naszego poprawnego funkcjonowania, jednak jeżeli znacznie wychodzimy poza normę, możemy wpędzić się tym stanem w chorobę. Procedura polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie jej obróbce w laboratorium. W efekcie otrzymujemy rozpiskę informującą nas, jak dużo cholesterolu LDL, HDL oraz trójglicerydów znajduje się w naszej krwi.

Kiedy warto wykonać badanie?

Jeżeli jesteśmy zdrowi i nie mamy żadnych problemów z nadwyżką lipidów i cholesterolu we krwi, powinniśmy wykonywać takie badanie raz w roku, razem z innymi standardowymi oznaczeniami dla krwi, jak poziom glukozy czy niektórych hormonów. W sytuacji, gdy w badaniu wyjdzie nam duża ilość cholesterolu lub trójglicerydów - albo gdy jesteśmy chorzy na choroby układu krążenia czy miażdżycę - lipibrdogram należy wykonywać zgodnie z zaleceniami lekarza, najlepiej nie mniej niż dwa razy na rok. W sytuacji, gdy wykryto u nas nieprawidłowości powinniśmy także zastosować się do zaleceń lekarza w kwestii zmiany trybu życia, diety oraz stosowania zapisanych leków, ponieważ nadmiar tych substancji we krwi ma realny wpływ na nasze zdrowie, a nawet życie - nieleczona miażdżyca jest chorobą śmiertelną.

Więcej o badaniu dowiesz się na stronie https://diag.pl/sklep/badania/lipidogram-chol-hdl-nie-hdl-ldl-tg/.

Jak przygotować się do badania?

Lipidogram to badanie wykonywane rano, zazwyczaj w godzinach między 7:00 a 10:00. Podobnie jak w przypadku mierzenia poziomu glukozy, przy badaniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów powinniśmy być na czczo, a posiłek dnia poprzedniego nie powinien być spożyty później, niż około godziny 18:00. Jeżeli nie dotrzymamy tych warunków badanie da po prostu fałszywy wynik i trzeba je będzie powtórzyć. Jeżeli przyjmujemy leki obniżające cholesterol lub stosujemy już konkretną dietę, te czynniki również będą miały wpływ na poprawność badania - w takiej sytuacji należy ustalić indywidualnie z lekarzem, jak przygotować się do pobrania krwi na lipidogram.

Co mogą oznaczać nieprawidłowe wyniki badania?

W sytuacji, gdy nasze wyniki są zawyżone, może to oznaczać wiele rzeczy. Najprostszą i jednocześnie najłatwiejszą do zmiany przyczyną może być po prostu bardzo zły tryb życia: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, tłuste jedzenie i brak ruchu. Te czynniki łatwo wyeliminować i zazwyczaj jesteśmy w stanie uzyskać znaczną poprawę przy odrobinie wysiłku. Jeżeli jednak nasze badanie pokazuje znaczne odstępstwo od normy, może to oznaczać poważniejszą chorobę, jak wtórne i pierwotne  hiperlipoproteinemie, początki cukrzycy czy miażdżycy.

Obniżone wartości dla cholesterolu oraz trójglicerydów zwykle wiążą się z problemami z organami, jak niedoczynność tarczycy i niewydolność wątroby, stany z przewagą katabolizmu czy zespoły złego wchłaniania. Niezależnie od naszego wyniku zawsze powinniśmy go skonsultować z lekarzem, a następnie podjąć odpowiednie kroki do naprawy zastanej sytuacji.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów