Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust – praktyczne porady

Artykuł sponsorowany

Redakcja K. 2019-10-02 13:24
nieświeży oddech

Brzydki zapach z ust jest jedną z głównych przyczyn wizyt w gabinetach stomatologicznych, zaraz po próchnicy i chorobach dziąseł. Niestety, problem ten dotyka wielu Polaków i szacuje się, że może dotyczyć nawet 55% dorosłej populacji. Skutecznie utrudnia on kontakty międzyludzkie i zaburza codzienne funkcjonowanie. Spowodowany może być wieloma czynnikami, takimi jak zła higiena, drobnoustroje, czy nieodpowiednia dieta. Jak w takim razie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ust? Jakich produktów unikać i jak prawidłowo dbać o stan jamy ustnej?

Brzydki zapach z ust - jakie są powody nieświeżego oddechu

Problem nieprzyjemnego zapachu z ust to halitoza, czyli obecność różnych związków chemicznych, głównie lotnych związków siarki, w wydychanym powietrzu. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele – od nieprawidłowej higieny jamy ustnej, przez nieodpowiednią dietę, aż po poważne choroby nowotworowe. Podaje się jednak, że najczęstszymi przyczynami przykrego zapachu są nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Stanowią one aż od 80 do 90% wszystkich czynników. Tylko 5-8% z nich, to problem związany z uchem, gardłem lub nosem, a pozostała część towarzyszy schorzeniom ogólnoustrojowym.

Największy udział w tymże problemie, przypisywany jest nalotowi na języku. Osad ten powstaje w skutek złuszczania się komórek nabłonka i osadzania się resztek pokarmów. To właśnie one są źródłem procesów gnilnych, a co za tym idzie – nieprzyjemnego zapachu. Przyczyn stomatologicznych, może być jednak więcej, a zaliczyć do nich można: próchnicę, choroby dziąseł, kamień i osad nazębny, parodontozę, czy powikłania po zabiegach dentystycznych (np. suchy zębodół). Aby zapobiec temu problemowi, warto często odwiedzać gabinet stomatologiczny. Dzięki temu problem zostanie szybko zdiagnozowany i poddany leczeniu.

Kolejnym problemem brzydkiego zapachu z ust jest nieprawidłowa dieta. Nadmierne spożywanie alkoholu i kawy, duża zawartość cukru w posiłkach, a także palenie papierosów, nie poprawi sytuacji. Są to czynniki, które można w prosty sposób ograniczyć, a nawet wyeliminować. Często jednak podłożem tego problemu są stany zapalne układu oddechowego, a także choroby górnej części układu pokarmowego. Nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować także procesy trawienne zachodzące w jamie ustnej oraz stosowanie niektórych terapii farmakologicznych.

Nieświeży oddech pomimo regularnego szczotkowania zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej może rozwiązać problem z nieprzyjemnym zapachem. W tym celu powinno się szczotkować zęby po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie. Oprócz regularności trzeba zwrócić uwagę na rodzaj szczoteczki, jej miękkość, a także dopasowanie do indywidualnych potrzeb i ewentualnych problemów. Szczotkowanie, ustawioną pod kontem 45 stopni szczoteczką, powinno trwać około 2-3 minut. Ważne jest również wykonywanie odpowiednich ruchów, prawidłowymi będą wymiatający i okrężny. Pierwszy, to ten z góry do dołu w przypadku górnych zębów oraz odwrotnie przy zębach dolnych. Okrężne ruchy powinno się wykonywać w okolicy dziąseł.

przykry zapach z ust

 

Niestety, samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. Resztki jedzenia bardzo często osadzają się w przestrzeni między zębowej, a tych nie da się prawidłowo usunąć wyłącznie regularnym szczotkowaniem zębów. W tym celu najlepiej sprawdzą się nici dentystyczne. Kolejnym elementem jamy ustnej, który powinno się oczyszczać, jest język, aby usunąć zgromadzony na nim osad. Najlepszym sposobem, będzie użycie specjalnej, gumowej końcówki. Warto również używać specjalnych płynów do higieny jamy ustnej.

Więcej informacji na temat higieny jamy ustnej znajdziesz tutaj: https://yoursmileon.pl/porady/nieprzyjemny-zapach-z-ust-jakie-sa-przyczyny-i-jak-go-zlikwidowac/.

Brzydki zapach z usta a dieta

Zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie jest także w tym przypadku - ma ona duży wpływ na nieprzyjemny zapach z ust. Po pierwsze niewskazane jest spożywanie dużej ilości takich produktów jak: cebula, czosnek, por, rzodkiewka, czy ostre przyprawy. Trzeba pamiętać, że lotne związki siarki zawarte w surowej cebuli i czosnku, nie tylko pozostają w ustach, ale są wchłaniane do krwiobiegu i wydalane podczas wydechu. Negatywnie wpływa również spożywanie dużej ilości kawy oraz alkoholu. Mają one działanie wysuszające, a co za tym idzie – zmniejszają przepływ śliny, pozwalając bakteriom na dłuższe utrzymywanie się w jamie ustnej. Często wskazywanym problemem jest również dieta obfita w produkty mleczne, mięso oraz napoje gazowane.

Bardzo często osoby borykające się z problemem halitozy, spożywają zbyt dużo białka i tłuszczów. Przejadanie się i duża ilość pokarmu do strawienia sprawiają, że zapach z żołądka, może przemieszczać się w górę układu pokarmowego. Niewskazane są również słodycze, ponieważ zawarty w nich cukier, jest przyczyną próchnicy. To świetna pożywka dla bakterii, warto więc ograniczyć spożywanie produktów o dużej zawartości cukru. Oprócz używek takich jak kawa czy alkohol, warto również wymienić wyroby tytoniowe. Tu także pojawia się problem wysuszania jamy ustnej, tu największym problemem jest długo utrzymujący się w niej dym papierosowy.

szczoteczka do zębów

 

Powinno się również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli wypijanie około dwóch litrów wody dziennie. Woda świetnie nawadnia błony śluzowe, jednocześnie płucząc jamę ustną i pozbywając się drobnoustrojów powodujących nieprzyjemny zapach. Regularne picie wody, jest tak samo ważne, jak spożywanie odpowiedniej ilości pokarmów. Oprócz tego, że problemem może być przejadanie się, trzeba pamiętać, że drastyczna dieta i ograniczanie ilości posiłków, również może mieć negatywny wpływ na oddech.

Co jeść żeby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, konieczne jest ograniczenie, a nawet wykluczenie używek. Alkohol, papierosy, kawa, a nawet mocna herbata, mają negatywny wpływ na oddech. Trzeba pamiętać również o regularnym spożywaniu posiłków. Pomocne mogą okazać się produkty farmaceutyczne, które dostępne są w aptece bez recepty. Można sięgnąć po specjalne płukanki na bazie chlorcheksydyny lub tabletki utleniające do ssania, w których składzie znajduje się cynk. Z pomocą przychodzą również domowe sposoby, które skutecznie likwidują nieprzyjemny zapach z ust. Niektóre pokarmy mają właściwości neutralizujące problem. Co w takim razie jeść, żeby pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Cynk znajduje się nie tylko w wyrobach farmaceutycznych, można dostarczyć go organizmowi w naturalnej postaci. Zawierają go nasiona dyni, migdały, kiełki, a także owoce morza. Trzeba pamiętać także o dobrym nawodnieniu. Do diety warto wprowadzić dużą ilość wody, a także zieloną herbatę, która hamuje rozwój bakterii w jamie ustnej. Właściwości te zawdzięcza polifenolom, a te można znaleźć również w cynamonie. Do płukania ust, polecane są napary ziołowe z szałwii i rumianku. Zapobiegają one namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, a także regenerują błony śluzowe.

Kolejnym sposobem neutralizacji nieprzyjemnego zapachu z ust, jest żucie po posiłku goździków lub anyżu. Świetnie sprawdzą się również koktajle z pietruszką lub szpinakiem, dzięki zawartym w nich chlorofilowi. W sytuacji, gdy nie ma możliwości umycia zębów, z pomocą przychodzą surowe warzywa, takie jak kalafior lub seler naciowy, które pomogą usunąć osad. Problem brzydkiego zapachu z ust często zaczyna się już w jelitach, dlatego trzeba zadbać o florę bakteryjną. Jogurty i kiszonki namnażają dobre bakterie, a jednocześnie niwelują wolne związki siarki.

Źródła:

  • Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013, 2, 219–225
  • Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie, A. Pieniążek i Mariusz Pietrzak, Journaof Helath Study and Medicine, 2/2017, http://jhsm.san.edu.pl/issues/JHSM_6_6.pdf
  • Halitoza – diagnostyka i leczenie, M. Chomyszyn-Gajewska i A.Skrzypek, Przegląd lekarski, 2013/70/2, http://www.wple.net/plek/numery_2013/numer-2-2013/65-68.pdf
  • http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z,halitoza---diagnostyka--przyczyny--leczenie,artykul,1730042.html
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/stomatologia/jak-prawidlowo-myc-zeby-techniki-szczotkowania-zebow-aa-97Bi-VWgB-Vzk2.html
  • https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/jakie-skladniki-diety-sa-przyczyna-nieprzyjemnego-zapachu-z-ust/
  • https://www.webmd.com/oral-health/features/bad-breath-good-and-bad-foods
  • https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/jakie-skladniki-diety-sa-przyczyna-nieprzyjemnego-zapachu-z-ust/
  • https://apteline.pl/artykuly/sposoby-na-brzydki-zapach-z-ust-jak-leczyc-halitoze/
  • Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013, 2, 219–225

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów