Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Jak poprawnie spożywać leki – na czczo, czy po posiłku?

2017-05-15 10:00
jak poprawnie przyjmować leki

Kwestia właściwego spożywania leków: przed lub po posiłku, jest problematyczna. Spotkać można zarówno zwolenników spożywania leków na czczo, a także tych, którzy nie wyobrażają sobie, aby połknąć tabletki na „pusty żołądek”. Każda z tych grup będzie miała trochę racji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, czy przyjmujesz swój lek poprawnie. Każdorazowo, w razie wątpliwości poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.

Dlaczego na czczo?

W trakcie spożywania leku na czczo lub przed posiłkiem zachodzi szybkie opróżnianie żołądka, a co za tym idzie, następuje szybki wzrost stężenia leku we krwi. Dla leków, które trudno lub wcale nie rozpuszczają się w środowisku jelita cienkiego, jest to zjawisko korzystne. Do takich leków zaliczyć można np. kortykosteroidy (leki o działaniu przeciwzapalnym). Zaleganie pokarmu w żołądku może też wywołać skutki niepożądane, takie jak opóźnienie i zmniejszenie maksymalnego stężenia leku w ustroju. Dzieje się tak np. w przypadku penicyliny i amoksycyliny, cefakloru (leczenie zakażeń bakteryjnych) oraz kaptoprylu (leczenie nadciśnienia tętniczego krwi), których wchłanianie może ulec opóźnieniu lub zahamowaniu. Innym ważnym problemem jest możliwość tworzenia się nierozpuszczalnych związków pomiędzy lekami, a składnikami zawartymi w pożywieniu. Jako przykład można podać tutaj związki żelaza (przyjmowane w leczeniu anemii), które popite kawą czy herbatą nie wchłoną się do organizmu oraz jony wapnia (zawarte w nabiale), wchodzące w interakcję z tetracykliną i doksyckliną (zmniejszając wchłanianie leku nawet o 50%). Wiele leków, takich jak penicylina (leczenie zakażeń bakteryjnych), digoksyna (leczenie niewydolności krążenia), lamiwudyna, indynawir, zydowudyna, (leczenie zakażenia wirusem HIV) jest absorbowanych przez błonnik zawarty w pokarmie, przez co ich wchłanianie jest znacznie utrudnione, a stężenie we krwi nie jest wystraczające do przeprowadzenia skutecznej terapii. Występują grupy leków, które powinny być bezwzględnie stosowane na czczo. Do tej grupy należą bez wątpienia wszelkie preparaty stosowane na osteoporozę, zawierające np. kwas alendronowy i kwas ibandronowy, a także hormony tarczycy.

Kiedy powinniśmy zażyć lek po i w trakcie posiłku?

Są leki, które wchłaniają się w większym stopniu wraz z posiłkiem niż na czczo lub przed nim. Pokarm może faktycznie spełniać funkcję osłaniająca błonę śluzową przewodu pokarmowego przed niepożądanym działaniem leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, do których można zaliczyć kwas acetyosalicydowy, ibuprofen, ketoprofen, diklofenak itp., a które są powszechnie stosowane przez każdego z nas.

W przypadku braku pewności, można skorzystać z serwisu Ktomalek.pl/lekopedia. Znajdziesz tam informacje o niebezpiecznych interakcjach leków z żywnością.

Warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, pozyskując informację, kiedy prawidłowo spożyć zalecany lek – przed czy po posiłku? Trwanie we własnych przekonaniach może przyczynić się do złego wchłaniania leku, a w rezultacie do gorszych rezultatów terapii.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów