Ektoina – czym jest, jak działa i na co pomaga?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-09-30 12:20
Kobieta trzyma w dłoniach dużą, szklaną kulę.

Ektoina jest substancją pochodzenia naturalnego, która wzbogaca preparaty na katar, kaszel, zapalenie spojówek, globulki dopochwowe, dermokosmetyki do skóry atopowej i nie tylko. Szerokie zastosowanie ektoiny w wyrobach medycznych wynika z jej wyjątkowych właściwości. Jakich dokładnie? Już wyjaśniamy!

Czym jest ektoina?

Ektoina znana jest naukowcom już od dawna. Została odkryta w 1985 roku i od razu wzbudziła zainteresowanie. Już niemal 40 lat poddawana jest różnym badaniom, których wyniki pokazują jak wielki potencjał ma kwas 1,4,5,6-tetrahydro-2-metylo-4-pyrimidynokarboksylowy produkowany przez… bakterie ekstermofilne, czyli ektoina właśnie. 

Zamiast jednak przywoływać trudne do wymówienia nazwy, spróbujmy w przystępny sposób opisać jej pochodzenie i działanie. Ektoinę wytwarzają mikroorganizmy żyjące w trudnych warunkach. W miejscach, gdzie panuje bardzo wysoka temperatura, nie ma wody, za to jest pełno szkodliwego promieniowania. Takie właśnie jest środowisko słonych jezior, gorących gejzerów czy kopalń, w których wydawałoby się, że życie nie może się rozwijać. A jednak się rozwija. 

Duża w tym zasługa ektoiny, substancji, będącej elementem systemu obronnego komórek. Bakterie wytwarzają ją pod wpływem czynników stresowych (jakimi są wysoka temperatura, wysokie ciśnienie czy brak wody i tlenu), umożliwiając sobie przetrwanie i rozwój. Jak się okazało, te właściwości mogą pomóc nie tylko mikroorganizmom, lecz również nam, ludziom. Gdy pod koniec ubiegłego wieku stało się to faktem, zaczęto poszukiwać optymalnych metod pozyskiwania ektoiny, której zastosowanie sukcesywnie się rozszerza. 

Jak działa ektoina?

Ektoinę znajdziesz dziś w składzie kropli do oczu, roztworów do inhalacji, nawilżających globulek dopochwowych, kremów do skóry atopowej, a nawet maści ochronnych stosowanych podczas naświetlania nowotworów. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że jedna substancja wzbogaca tak wiele różnych preparatów? Odpowiedź tkwi w sposobie jej działania. 

Ektoina wykazuje wielokierunkowe właściwości ochronne:

  • stabilizuje struktury białek (zapobiegając ich denaturacji, czyli rozpadowi),
  • działa termoprotekcyjnie (chroni przed skrajnie wysokimi i niskimi temperaturami),
  • hamuje szkodliwą aktywność wolnych rodników (przeciwdziała procesom starzenia i fotostarzenia, działa antyoksydacyjnie). 

Ponadto potrafi przyciągać cząsteczki wody, tworząc z nich hydrootoczkę. To warstwa ochronna, zabezpieczająca i samą ektoinę (obecną w jądrze komórkowym), i sąsiadujące z nią struktury (np. białka) przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, w tym m.in. wirusami i alergenami. Oprócz działania ochronnego, ektoina i wytwarzana przez nią “wodna bariera”, sprzyja utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia, ogranicza utratę wody, a także hamuje reakcje zapalne powstałe pod wpływem stresu środowiskowego. Dodając do tego naturalne pochodzenie i wysokie bezpieczeństwo (brak wpływu na ludzkie komórki, niemal całkowity brak skutków ubocznych), staje się jasne, dlaczego ektoina wzbogaca tak wiele różnych wyrobów medycznych. 

Na co pomaga ektoina?

Na infekcje, alergie, podrażnienie skóry – preparaty wzbogacone ektoiną sprawdzają się w łagodzeniu różnych dolegliwości. Roztwór soli morskiej z ektoiną do inhalacji pomaga pokonać alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa. Taki domowy zabieg, który możesz wykonać także u dziecka, przynosi ulgę w katarze, udrażnia nos i sprawia, że podrażniona, wysuszona śluzówka ma szansę szybciej się zregenerować. 

W leczeniu objawów przeziębienia sprawdzają się także pastylki do ssania. Zawarta w nich ektoina zmniejsza stan zapalny jamy ustnej i gardła, nawilża błony śluzowe, łagodzi ból i chrypkę. Tę cenną substancję znajdziesz także w hipertonicznych preparatach do nosa, sprayach do gardła, kroplach do oczu, a także, co już pewnie wiesz, w globulkach dopochwowych wspomagających leczenie stanów zapalnych oraz dermokosmetykach do atopowego zapalenia skóry. A na tym nie koniec…

Odkrycie ektoiny było w pewnym sensie przełomowe, ponieważ pozwoliło wyizolować naturalną substancję o zaskakującym potencjale. Dziś wykorzystujemy go w niewielkim zakresie, a i tak gama preparatów z ektoiną robi wrażenie. Co przyniosą kolejne badania nad tą wyjątkową substancją? Tego możemy się domyślać. To jednak temat na kolejny artykuł. Tymczasem zachęcamy tych, którzy dotąd tego nie zrobili, do wypróbowania wyrobów medycznych z ektoiną. Są skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane przez dorosłych i dzieci, ale najlepiej przekonać się o tym osobiście. 

Więcej o zastosowaniu ektoiny przeczytasz na stronie www.zdrowedziecko.com

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów