Dąbrówka rozłogowa – właściwości zdrowotne. Kiedy warto stosować?
Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-24 13:33

Dąbrówka rozłogowa (łac. Ajuga reptans) to roślina powszechnie występująca na łąkach, w lasach czy przydomowych ogródkach. Kiedyś była cenionym ziołem, szeroko wykorzystywanym w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości zdrowotne, dziś niestety już mało kto o niej pamięta. Jakie właściwości zdrowotne ma ta roślina i jak można ją wykorzystać?
Dąbrówka rozłogowa – surowiec
Dąbrówka rozłogowa to roślina rosnąca na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce jest rośliną bardzo powszechną, można ją spotkać wszędzie. Rosnąc tworzy niewielkie kępki dorastające do około 30 cm wysokości. Należy do rodziny jasnotowatych. Charakteryzuje się “kwadratową” łodygą i ciemnozielonymi, niekiedy purpurowymi liśćmi. Dąbrówka kwitnie od maja do sierpnia, a jej kwiaty mają niebiesko-fioletowe zabarwienie. Jest to roślina miododajna, którą warto mieć w swoim ogródku nie tylko ze względów leczniczych, ale też estetycznych.
Surowcem wykorzystywanym w celach zdrowotnych jest cała roślina, suszona w odpowiednich warunkach. Można ją zbierać ze stanowisk naturalnych, najlepiej w okresie kwitnienia, a następnie suszyć w przewiewnym, ciemnym miejscu.
Dąbrówka rozłogowa – właściwości zdrowotne
Dąbrówka rozłogowa jest rośliną bogatą w składniki aktywne. Najważniejsze z nich odpowiedzialne za działanie lecznicze naparów z ziela dąbrówki rozłogowej, to między innymi irydoidy, garbniki, flawonoidy, kwasy kawowy i chlorogenowy, a także fitosterole. Obecność tych związków odpowiada za działanie:
- przeciwbólowe,
- ściągające,
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwgrzybicze.
Oprócz wyżej wymienionych właściwości ziele dąbrówki pospolitej wykazuje też działanie przeciwreumatyczne, żółciopędne i ochronne na wątrobę.
Dąbrówka rozłogowa – zastosowanie
Dąbrówka rozłogowa ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Odpowiednio przygotowane napary czy maści z ziela dąbrówki rozłogowej sprawdzą się jako:
- Środki stosowane do leczenia powierzchownych ran i zadrapań. Kiedyś ziele dąbrówki było powszechnie wykorzystywane w tym celu, dziś jednak się od tego odchodzi ze względu na szeroką gamę preparatów wspomagających leczenie ran dostępnych w aptekach.
- Środki wspomagające w profilaktyce i leczeniu trądziku czy łojotoku. Wyciągi z dąbrówki zmniejszają wydzielanie sebum, działają ściągająco i przeciwbakteryjnie, redukując stan zapalny skóry. Wspomagają również regenerację skóry i gojenie ran. Napary z ziela dąbrówki można z łatwością samodzielnie przygotować w domu, zalewając wysuszony surowiec gorącą wodą. Tak przygotowanym tonikiem, po ostudzeniu, możemy przemywać skórę dwa razy dziennie.
- Środki wspomagające w leczeniu stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek, opuchnięć wokół oczu czy sińców. Z powodzeniem mogą zastąpić okłady ze świetlika lub dla wzmocnienia efektu można je stosować naprzemiennie.
- Środki wspomagające w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, takich jak: afty, pleśniawki czy drobne urazy. Napary z dąbrówki rozłogowej można również wykorzystać do płukania gardła przy przeziębieniu.
- Środki moczopędne, w połączeniu z innymi ziołami o podobnym działaniu. Można je stosować w stanach zapalnych pęcherza moczowego czy łagodnych obrzękach.
- Nasiadówki stosowane w żylakach odbytu i lekkich stanach zapalnych czy infekcjach pochwy.
- Płukanki w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy, łupieżu czy przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów. Dobrze sprawdzają się też jako środki pobudzające wzrost włosów i hamujące ich wypadanie.
Dostępność w najbliższej aptece wybranych preparatów działających na różne dolegliwości, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.
Dąbrówka rozłogowa – przeciwwskazania
Nie należy stosować dąbrówki rozłogowej:
- u kobiet w ciąży i karmiących;
- u dzieci poniżej 18. roku życia;
- u osób z ostrymi stanami zapalnymi skóry, owrzodzeniami i oparzeniami;
- w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wątroby czy nerek.
Czasami stosowanie wyciągów z dąbrówki rozłogowej może powodować alergie skórne, zwłaszcza u alergików i osób szczególnie wrażliwych.
Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.