Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Dąbrówka rozłogowa – właściwości zdrowotne. Kiedy warto stosować?

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-24 13:33
Kwitnąca dąbrówka rozłogowa.

Dąbrówka rozłogowa (łac. Ajuga reptans) to roślina powszechnie występująca na łąkach, w lasach czy przydomowych ogródkach. Kiedyś była cenionym ziołem, szeroko wykorzystywanym w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości zdrowotne, dziś niestety już mało kto o niej pamięta. Jakie właściwości zdrowotne ma ta roślina i jak można ją wykorzystać?

Dąbrówka rozłogowa – surowiec

Dąbrówka rozłogowa to roślina rosnąca na terenie Europy, Azji i Afryki. W Polsce jest rośliną bardzo powszechną, można ją spotkać wszędzie. Rosnąc tworzy niewielkie kępki dorastające do około 30 cm wysokości. Należy do rodziny jasnotowatych. Charakteryzuje się “kwadratową” łodygą i ciemnozielonymi, niekiedy purpurowymi liśćmi. Dąbrówka kwitnie od maja do sierpnia, a jej kwiaty mają niebiesko-fioletowe zabarwienie. Jest to roślina miododajna, którą warto mieć w swoim ogródku nie tylko ze względów leczniczych, ale też estetycznych.
Surowcem wykorzystywanym w celach zdrowotnych jest cała roślina, suszona w odpowiednich warunkach. Można ją zbierać ze stanowisk naturalnych, najlepiej w okresie kwitnienia, a następnie suszyć w przewiewnym, ciemnym miejscu.

Dąbrówka rozłogowa – właściwości zdrowotne

Dąbrówka rozłogowa jest rośliną bogatą w składniki aktywne. Najważniejsze z nich odpowiedzialne za działanie lecznicze naparów z ziela dąbrówki rozłogowej, to między innymi irydoidy, garbniki, flawonoidy, kwasy kawowy i chlorogenowy, a także fitosterole. Obecność tych związków odpowiada za działanie:

 • przeciwbólowe,
 • ściągające,
 • przeciwzapalne,
 • antyoksydacyjne,
 • przeciwbakteryjne,
 • przeciwgrzybicze.

Oprócz wyżej wymienionych właściwości ziele dąbrówki pospolitej wykazuje też działanie przeciwreumatyczne, żółciopędne i ochronne na wątrobę.

Dąbrówka rozłogowa – zastosowanie

Dąbrówka rozłogowa ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Odpowiednio przygotowane napary czy maści z ziela dąbrówki rozłogowej sprawdzą się jako:

 • Środki stosowane do leczenia powierzchownych ran i zadrapań. Kiedyś ziele dąbrówki było powszechnie wykorzystywane w tym celu, dziś jednak się od tego odchodzi ze względu na szeroką gamę preparatów wspomagających leczenie ran dostępnych w aptekach.
 • Środki wspomagające w profilaktyce i leczeniu trądziku czy łojotoku. Wyciągi z dąbrówki zmniejszają wydzielanie sebum, działają ściągająco i przeciwbakteryjnie, redukując stan zapalny skóry. Wspomagają również regenerację skóry i gojenie ran. Napary z ziela dąbrówki można z łatwością samodzielnie przygotować w domu, zalewając wysuszony surowiec gorącą wodą. Tak przygotowanym tonikiem, po ostudzeniu, możemy przemywać skórę dwa razy dziennie.
 • Środki wspomagające w leczeniu stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek, opuchnięć wokół oczu czy sińców. Z powodzeniem mogą zastąpić okłady ze świetlika lub dla wzmocnienia efektu można je stosować naprzemiennie.
 • Środki wspomagające w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, takich jak: afty, pleśniawki czy drobne urazy. Napary z dąbrówki rozłogowej można również wykorzystać do płukania gardła przy przeziębieniu.
 • Środki moczopędne, w połączeniu z innymi ziołami o podobnym działaniu. Można je stosować w stanach zapalnych pęcherza moczowego czy łagodnych obrzękach.
 • Nasiadówki stosowane w żylakach odbytu i lekkich stanach zapalnych czy infekcjach pochwy.
 • Płukanki w leczeniu stanów zapalnych skóry głowy, łupieżu czy przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów. Dobrze sprawdzają się też jako środki pobudzające wzrost włosów i hamujące ich wypadanie.

Dostępność w najbliższej aptece wybranych preparatów działających na różne dolegliwości, bez wychodzenia z domu, sprawdzisz na portalu KtoMaLek.pl.

Dąbrówka rozłogowa – przeciwwskazania

Nie należy stosować dąbrówki rozłogowej:

 • u kobiet w ciąży i karmiących;
 • u dzieci poniżej 18. roku życia;
 • u osób z ostrymi stanami zapalnymi skóry, owrzodzeniami i oparzeniami;
 • w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, wątroby czy nerek.

Czasami stosowanie wyciągów z dąbrówki rozłogowej może powodować alergie skórne, zwłaszcza u alergików i osób szczególnie wrażliwych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów