Ból nadgarstka – jakie mogą być przyczyny?
Artykuł sponsorowany
Ból nadgarstka wydaje się w teorii być problemem raczej niezbyt poważnym - to coś, co ludzie przez długi czas ignorują. Dlaczego? Dlatego, że generalnie mamy raczej tendencje do tego, aby interesować się swoim zdrowiem dopiero wtedy, gdy ból jest już bardzo silny lub utrudnia nam wykonywanie codziennych zadań. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że ból nadgarstka bardzo szybko może zacząć sprawiać nam spory problem – w szczególności, jeśli posługujemy się nim w pracy.
Kiedy warto wziąć pod uwagę zespół cieśni?
Zespół cieśni wywołuje ból nadgarstka u tych osób, które wykonują bardzo monotonne ruchy ręką - przez cały dzień, przez wiele lat. Nasz nadgarstek ma w sobie nerwy, naczynia i ścięgna - ciągłe powtarzanie tych samych czynności sprawia, że nerw jest nadmiernie uciskany i pojawiają się problemy. Kto zwykle choruje? Mogą być to na pewno osoby pracujące w biurze – przez wiele lat wykonują one dokładnie takie same ruchy na klawiaturze. Oprócz tego zagrożeni są również sportowcy, pracownicy fabryk. To Ty musisz odpowiedzieć sobie tutaj na pytanie – czy często powtarzam taki sam ruch przy użyciu mojego nadgarstka? Jeśli tak jest to przyczyną bólu może być zespół cieśni.
Ból nadgarstka nie powinien być ignorowany, bo z czasem będzie niestety dużo gorzej – w pewnym momencie możemy mieć problemy z tym, aby coś podnieść lub utrzymać w dłoni. Każdy ruch będzie wydawał się sztywny, bolesny i po prostu trudny – a takie funkcjonowanie to nic przyjemnego.
Co można z tym zrobić?
Zespół cieśni wywołuje ból nadgarstka, ale na szczęście możemy z tym skutecznie walczyć. Na początek warto ograniczyć te czynności, które nam szkodzą - jeśli zależy nam na zdrowiu to konieczna może być zmiana stanowiska pracy. Możemy wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty, który zaleci nam konkretny zestaw ćwiczeń - czasami już samo to wystarczy, aby sytuacja się poprawiła. Możemy oczywiście korzystać z środków przeciwbólowych - ale nie jest to idealne rozwiązanie długoterminowe. Jeśli nic się nie sprawdzi to być może przeprowadzona będzie musiała zostać operacja. Okres rekonwalescencji trochę trwa, ale można tutaj uzyskać pozytywne efekty - ból nadgarstka zniknie na dobre.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.