Zioła na ból głowy – które są najbardziej skuteczne?
Artykuł sponsorowany
Bóle głowy o różnej proweniencji i natężeniu to pretendent do miana kolejnej choroby cywilizacyjnej. Cierpi na nie coraz więcej osób. To uciążliwe schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Warto wypracować swoje sposoby radzenia sobie z bólem głowy. Z pomocą przychodzą farmaceutyki, ale równie dobre efekty można niekiedy osiągnąć, stosując metody alternatywne: zioła i masaże. Są mniej inwazyjne, dlatego warto się nimi zainteresować.
Jakie zioła na ból głowy skutecznie go uśmierzą?
Zioła na ból głowy będą skuteczne, gdy sięgniemy po odpowiednie gatunki. W przypadku bólu głowy najlepsze działanie wykazują:
- Wierzba biała — stosuje się korę, która jest źródłem naturalnej przeciwbólowej salicyliny. Łagodzi migreny, nerwobóle i zmniejsza stany pobudzenia nerwowego. Nie jest polecana dzieciom.
- Liść mięty pieprzowej – to zioło na ból głowy, które zawiera olejek eteryczny działający łagodząco i przeciwbólowo. Uśmierza napięcie towarzyszące bólom migrenowym. Ma także właściwości wyciszające i uspokajające, dlatego sprawdza się także przy nerwobólach.
- Owoc czarnego bzu – kolejne zioło o silnych właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Nasila także wydzielanie potu, co ułatwia usuwanie z organizmu toksyn i patogenów oraz oczyszcza krew. Napar pomaga rozładować napięcie nerwowe i emocjonalne.
- Malina – wykorzystuje się owoce i liście, źródło witamin A, B1, B2, B3, C, potasu, cynku, magnezu, polifenoli i kwasów organicznych. Wzmacnia, działa napotnie i przeciwgorączkowo, co ułatwia oczyszczanie się organizmu z toksyn. Uśmierza bóle głowy – najlepiej te, pochodzenia infekcyjnego.
- Kwiat lawendy wąskolistnej – łagodzi napięciowe i migrenowe bóle głowy, którym towarzyszy uciążliwe pulsowanie. Dodatkowo działa uspokajająco i rozluźniająco, dlatego sprawdza się w przypadku bezsenności.
- Imbir lekarski — radzi sobie z bólem głowy wynikającym z zatrucia toksynami, dlatego uśmierza ból głowy po alkoholu. Wspomaga także łagodzenie migren i bólów głowy wywołanych infekcją.
- Korzeń kozłka lekarskiego – także znajduje zastosowanie w łagodzeniu napięcia nerwowego, nerwobóli i bólu głowy o różnym podłożu. Działa rozkurczowo oraz wyciszająco. Stosuje się go w przypadku bezsenności. Pomaga się zrelaksować, odprężyć. Łagodzi bóle miesiączkowe.
- Geranium – popularna anginka o cytrynowym zapachu to jedno z najpopularniejszych ziół skutecznych w napadowych, migrenowych bólach głowy.
Wymienione zioła należy pić w formie naparów. Naparem bądź rozcieńczonym olejkiem eterycznym z lawendy i mięty można także nacierać skronie, bądź stosować okłady z nich i zimnej wody.
Zioła działają wspomagająco przy wielu problemach zdrowotnych organizmu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to środek delikatny i wymaga systematyczności. Tak więc należy je stosować przez dłuższy czas, aby pojawiły się pełne efekty kuracji. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i zażywać wytrwale, przez minimum 4 tygodnie. Po tym czasie zalecana jest także co najmniej tygodniowa przerwa w kuracji, następnie należy stosować zioła okazjonalnie, dla podtrzymania efektów kuracji – Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Zioła na ból głowy — poznaj najlepsze mieszanki. Ranking ziół na ból głowy
MIEJSCE | WYRÓŻNIONY ZA: |
I Lorem Vit Lekka Głowa |
To kompleksowa mieszanka składników zawierająca najpopularniejsze i sprawdzone ze skuteczności zioła, o właściwościach przeciwbólowych i kojących. Obniża napięcie nerwowe, dlatego sprawdza się w przypadku bólu wywołanego przez różne przyczyny, w tym przy migrenach i nerwobólach. Działa na przyczyny problemu, poprawiając krążenie w naczyniach mózgowych, co daje poprawę doraźną, ale i zmniejsza częstotliwość bóli głowy w dłuższej perspektywie. Nigdy nie byłam fanką smaku ziół, ale moje bóle głowy nasilały się i były coraz częstsze. Mam poleciła mi wsparcie ziołami, by oczyścić organizm z toksyn. I muszę ze zdziwieniem przyznać, że to działa. Piję mieszankę Lorem Vit od trzech tygodni i właściwe był tylko jeden atak, dużo, dużo słabszy od wcześniejszych – pisze pani Tamara z Warszawy. Odkąd piję zioła Lorem Vita na ból głowy zapomniałam o tym problemie. Bardzo skuteczne i znośne w smaku. Polecam – twierdzi pani Katarzyna z Płocka. KUP ten produkt - porównaj ceny |
II Zioła wg Ojca Klimuszki migreny i ból głowy |
Receptura 11 ziół łagodzących bóle głowy opracowana przez autorytet w ziołolecznictwie — Ojca Klimuszko. Zawiera między innymi lawendę, tatarak i kozłek lekarski. Receptura opiera się na przekonaniu, że źródło bólu głowy leży w innych schorzeniach, dlatego w mieszance znajdziemy też zioła wspomagające pracę woreczka żółciowego, wątroby i przewodu pokarmowego. |
III Globus Eco herbatka polecana przy migrenie |
Herbatka z dziewięciu ziół z kozłkiem, melisą i bzem czarnym. Polecana w szczególności na pulsujące bóle migrenowe oraz bóle wynikające z sytuacji stresowych, ponieważ zawiera także uspokajające melisę i szyszki chmielu. |
IV Zioła na bóle głowy Ojca Sroki |
Mieszanka ziół dobrana przez zakonnika Grzegorza Srokę na nagłe, napadowe bóle głowy typu migrenowego, którym towarzyszą objawy wzrokowe i jelitowe. Zawiera melisę, lawendę, kwiat pierwiosnka, kozłek lekarski i szyszki chmielu. |
Czy zioła na ból głowy wystarczą?
Zioła wykazują korzystne działanie na ból głowy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie mogą zastąpić leczenia i opieki lekarskiej w przypadku zaawansowanego problemu. Zioła wchodzą także w interakcje z lekami, dlatego warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem.
Wreszcie, warto pamiętać i o innych opcjach łagodzenia bólu głowy. Szczególnie zwrócić uwagę na jakość i ilość snu w życiu, ponieważ stres bierze udział w etiologii bólu głowy. Równie ważne będzie zdrowe odżywianie. Warto zrezygnować z produktów wytwarzających prozapalne cytokiny: rafinowanego cukru, glutenu, tłuszczów trans. W zamian należy spożywać więcej świeżych warzyw i owoców oraz pamiętać o regularnym nawadnianiu, bo woda ma udział w detoksykacji organizmu. Należy także zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu, w czasie której dotlenimy organizm i usprawnimy procesy regeneracji komórek.
Podsumowanie
Zioła działają wspierająco i łagodząco na bóle głowy. Należy je jednak stosować pod okiem lekarza oraz być systematycznym w zażywaniu, aby przyniosły zakładaną poprawę.
FAQ
1. Jak stosować zioła na ból głowy?
Zioła stosujemy zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta, który daje dokładny opis stosowania ziół na etykiecie produktu. Kuracja powinna trwać około miesiąca, po czym zalecane jest zrobienie tygodniowej przerwy – jeśli po tym czasie objawy wrócą, rozpoczynamy kurację na nowo.
2. Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na ból głowy?
Zioła nie są obojętne dla organizmu i modyfikują gospodarkę hormonalną, dlatego kobiety w ciąży powinny podchodzić do kuracji ziołami ze szczególną ostrożnością i koniecznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W wielu przypadkach jest jednak możliwe stosowanie ziół, gdy leki byłyby zbyt dużym zagrożeniem dla matki i dziecka.
3. Gdzie kupimy mieszanki ziół na ból głowy?
W zioła na ból głowy możemy zaopatrzyć się w sklepach zielarskich – także internetowych, na stronach internetowych producentów ziół oraz w aptekach.
Bibliografia
1.Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
2.Dobros N.; Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym; 2017; Postępy Fitoterapii; 18(3): 215-22
3.Marta Glaubic-Łątka, Dariusz Łatka, Wiesław Bury, Krystyna Pierzchała Współczesne poglądy na patofizjologię migreny, Neurologia i neurochirurgia polska 2004; 38, 4: 307–315
4.Izabela Domitrz, Współczesne poglądy na patogenezę aury migrenowej, Neurologia i neurochirurgia polska 2007; 41, 1: 70–75
5.Mazik M.; Zioła w ogrodzie i w domu, Warszawa 2018, Wydawnictwo Egros
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.