Zioła na ból głowy – które są najbardziej skuteczne?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-06-09 15:10
Kobieta zmaga się z silnym bólem głowy.

Bóle głowy o różnej proweniencji i natężeniu to pretendent do miana kolejnej choroby cywilizacyjnej. Cierpi na nie coraz więcej osób. To uciążliwe schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie na wielu płaszczyznach. Warto wypracować swoje sposoby radzenia sobie z bólem głowy. Z pomocą przychodzą farmaceutyki, ale równie dobre efekty można niekiedy osiągnąć, stosując metody alternatywne: zioła i masaże. Są mniej inwazyjne, dlatego warto się nimi zainteresować.

Jakie zioła na ból głowy skutecznie go uśmierzą?

Zioła na ból głowy będą skuteczne, gdy sięgniemy po odpowiednie gatunki. W przypadku bólu głowy najlepsze działanie wykazują:

  • Wierzba biała — stosuje się korę, która jest źródłem naturalnej przeciwbólowej salicyliny. Łagodzi migreny, nerwobóle i zmniejsza stany pobudzenia nerwowego. Nie jest polecana dzieciom.
  • Liść mięty pieprzowej – to zioło na ból głowy, które zawiera olejek eteryczny działający łagodząco i przeciwbólowo. Uśmierza napięcie towarzyszące bólom migrenowym. Ma także właściwości wyciszające i uspokajające, dlatego sprawdza się także przy nerwobólach.
  • Owoc czarnego bzu – kolejne zioło o silnych właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Nasila także wydzielanie potu, co ułatwia usuwanie z organizmu toksyn i patogenów oraz oczyszcza krew. Napar pomaga rozładować napięcie nerwowe i emocjonalne.
  • Malina – wykorzystuje się owoce i liście, źródło witamin A, B1, B2, B3, C, potasu, cynku, magnezu, polifenoli i kwasów organicznych. Wzmacnia, działa napotnie i przeciwgorączkowo, co ułatwia oczyszczanie się organizmu z toksyn. Uśmierza bóle głowy – najlepiej te, pochodzenia infekcyjnego.
  • Kwiat lawendy wąskolistnej – łagodzi napięciowe i migrenowe bóle głowy, którym towarzyszy uciążliwe pulsowanie. Dodatkowo działa uspokajająco i rozluźniająco, dlatego sprawdza się w przypadku bezsenności.
  • Imbir lekarski — radzi sobie z bólem głowy wynikającym z zatrucia toksynami, dlatego uśmierza ból głowy po alkoholu. Wspomaga także łagodzenie migren i bólów głowy wywołanych infekcją.
  • Korzeń kozłka lekarskiego – także znajduje zastosowanie w łagodzeniu napięcia nerwowego, nerwobóli i bólu głowy o różnym podłożu. Działa rozkurczowo oraz wyciszająco. Stosuje się go w przypadku bezsenności. Pomaga się zrelaksować, odprężyć. Łagodzi bóle miesiączkowe.
  • Geranium – popularna anginka o cytrynowym zapachu to jedno z najpopularniejszych ziół skutecznych w napadowych, migrenowych bólach głowy.

Wymienione zioła należy pić w formie naparów. Naparem bądź rozcieńczonym olejkiem eterycznym z lawendy i mięty można także nacierać skronie, bądź stosować okłady z nich i zimnej wody.

Zioła działają wspomagająco przy wielu problemach zdrowotnych organizmu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to środek delikatny i wymaga systematyczności. Tak więc należy je stosować przez dłuższy czas, aby pojawiły się pełne efekty kuracji. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i zażywać wytrwale, przez minimum 4 tygodnie. Po tym czasie zalecana jest także co najmniej tygodniowa przerwa w kuracji, następnie należy stosować zioła okazjonalnie, dla podtrzymania efektów kuracjiAlicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.

Zioła na ból głowy — poznaj najlepsze mieszanki. Ranking ziół na ból głowy

Koszyk pełen świeżych ziół.
MIEJSCE WYRÓŻNIONY ZA:

I

Lorem Vit Lekka Głowa

Paczka ziół Lorem Vit.

To kompleksowa mieszanka składników zawierająca najpopularniejsze i sprawdzone ze skuteczności zioła, o właściwościach przeciwbólowych i kojących. Obniża napięcie nerwowe, dlatego sprawdza się w przypadku bólu wywołanego przez różne przyczyny, w tym przy migrenach i nerwobólach. Działa na przyczyny problemu, poprawiając krążenie w naczyniach mózgowych, co daje poprawę doraźną, ale i zmniejsza częstotliwość bóli głowy w dłuższej perspektywie.

Nigdy nie byłam fanką smaku ziół, ale moje bóle głowy nasilały się i były coraz częstsze. Mam poleciła mi wsparcie ziołami, by oczyścić organizm z toksyn. I muszę ze zdziwieniem przyznać, że to działa. Piję mieszankę Lorem Vit od trzech tygodni i właściwe był tylko jeden atak, dużo, dużo słabszy od wcześniejszych – pisze pani Tamara z Warszawy.

Odkąd piję zioła Lorem Vita na ból głowy zapomniałam o tym problemie. Bardzo skuteczne i znośne w smaku. Polecam twierdzi pani Katarzyna z Płocka.

KUP ten produkt - porównaj ceny

II

Zioła wg Ojca Klimuszki migreny i ból głowy

Sypka mieszanka ziół Ojca Klimuszki.

Receptura 11 ziół łagodzących bóle głowy opracowana przez autorytet w ziołolecznictwie — Ojca Klimuszko. Zawiera między innymi lawendę, tatarak i kozłek lekarski. Receptura opiera się na przekonaniu, że źródło bólu głowy leży w innych schorzeniach, dlatego w mieszance znajdziemy też zioła wspomagające pracę woreczka żółciowego, wątroby i przewodu pokarmowego.

III

Globus Eco herbatka polecana przy migrenie

Paczka herbatki ziołowej Globus Eco.

Herbatka z dziewięciu ziół z kozłkiem, melisą i bzem czarnym. Polecana w szczególności na pulsujące bóle migrenowe oraz bóle wynikające z sytuacji stresowych, ponieważ zawiera także uspokajające melisę i szyszki chmielu.

IV

Zioła na bóle głowy Ojca Sroki

Mieszanka ziół na ból głowy Ojca Sroki.

Mieszanka ziół dobrana przez zakonnika Grzegorza Srokę na nagłe, napadowe bóle głowy typu migrenowego, którym towarzyszą objawy wzrokowe i jelitowe. Zawiera melisę, lawendę, kwiat pierwiosnka, kozłek lekarski i szyszki chmielu.

Czy zioła na ból głowy wystarczą?

Zioła wykazują korzystne działanie na ból głowy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie mogą zastąpić leczenia i opieki lekarskiej w przypadku zaawansowanego problemu. Zioła wchodzą także w interakcje z lekami, dlatego warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem.

Wreszcie, warto pamiętać i o innych opcjach łagodzenia bólu głowy. Szczególnie zwrócić uwagę na jakość i ilość snu w życiu, ponieważ stres bierze udział w etiologii bólu głowy. Równie ważne będzie zdrowe odżywianie. Warto zrezygnować z produktów wytwarzających prozapalne cytokiny: rafinowanego cukru, glutenu, tłuszczów trans. W zamian należy spożywać więcej świeżych warzyw i owoców oraz pamiętać o regularnym nawadnianiu, bo woda ma udział w detoksykacji organizmu. Należy także zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu, w czasie której dotlenimy organizm i usprawnimy procesy regeneracji komórek.

Podsumowanie

Zioła działają wspierająco i łagodząco na bóle głowy. Należy je jednak stosować pod okiem lekarza oraz być systematycznym w zażywaniu, aby przyniosły zakładaną poprawę.

FAQ

1. Jak stosować zioła na ból głowy?

Zioła stosujemy zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta, który daje dokładny opis stosowania ziół na etykiecie produktu. Kuracja powinna trwać około miesiąca, po czym zalecane jest zrobienie tygodniowej przerwy – jeśli po tym czasie objawy wrócą, rozpoczynamy kurację na nowo.

2. Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na ból głowy?

Zioła nie są obojętne dla organizmu i modyfikują gospodarkę hormonalną, dlatego kobiety w ciąży powinny podchodzić do kuracji ziołami ze szczególną ostrożnością i koniecznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W wielu przypadkach jest jednak możliwe stosowanie ziół, gdy leki byłyby zbyt dużym zagrożeniem dla matki i dziecka.

3. Gdzie kupimy mieszanki ziół na ból głowy?

W zioła na ból głowy możemy zaopatrzyć się w sklepach zielarskich – także internetowych, na stronach internetowych producentów ziół oraz w aptekach.

Bibliografia

1.Senderski; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
2.Dobros N.; Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym; 2017; Postępy Fitoterapii; 18(3): 215-22
3.Marta Glaubic-Łątka, Dariusz Łatka, Wiesław Bury, Krystyna Pierzchała Współczesne poglądy na patofizjologię migreny, Neurologia i neurochirurgia polska 2004; 38, 4: 307–315
4.Izabela Domitrz, Współczesne poglądy na patogenezę aury migrenowej, Neurologia i neurochirurgia polska 2007; 41, 1: 70–75
5.Mazik M.; Zioła w ogrodzie i w domu, Warszawa 2018, Wydawnictwo Egros

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów