Wzmocnij organizm na wiosnę

Artykuł sponsorowany

Odczuwasz brak energii, senność, zmęczenie, poczucie przygnębienia i beznadziei? To może być przesilenie wiosenne. Organizm próbuje dostosować się do zachodzących w naturze zmian: do gwałtownych zmian temperatur powietrza, skoków ciśnienia atmosferycznego i dłuższych dni. Naturalną reakcją jest osłabienie. Poniżej pięć prostych sposobów, jak wzmocnić organizm na wiosnę i zniwelować objawy przesilenia.

Kobieta w stroju sportowym ćwiczy jogę na świeżym powietrzu.

Dobrze się odżywiaj

Przede wszystkim zadbaj o zawartość talerza. Być może zostało Ci kilka zbędnych kilogramów po zimie? Chcesz odzyskać sprawność i gibkość? Czas na dietę lekkostrawną, bogatą w witaminy B, C oraz witaminy młodości: A i E. Dlatego w naszym codziennym menu nie może zabraknąć świeżych, sezonowych owoców i warzyw. Trzeba uzupełniać niedobory witaminowe po długim okresie zimowej stagnacji. Ważne jest też dobre nawodnienie organizmu.

Nie można zapominać o minerałach. Potas znajdziesz w pomidorach, brokułach, ziemniakach, nasionach strączkowych i owocach suszonych. Źródłem chromu są gruboziarniste kasze, jajka, orzechy włoskie i kakao. Natomiast wątróbka cielęca, ryby, pestki dyni, nasiona słonecznika i migdały są bogate w cynk. Jeśli potrzebujesz magnezu, sięgnij po gorzką czekoladę, banany czy płatki owsiane. Przy brakach żelaza sprawdzą się: nasiona strączkowe, natka pietruszki (do zup, sałatek, na kanapkę – w dużych ilościach!), czerwone mięso, tofu i sezam. Urozmaicona, pełnowartościowa dieta gwarantuje lepszą odporność organizmu, ochronę przed infekcjami. I ma dobroczynny wpływ na stan i wygląd włosów, cery, paznokci.

Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Ruch jest równie ważny jak dieta. Zacznij spędzać dużo czasu na zewnątrz! Wyjdź na spacer, maszeruj energicznie i wystawiaj twarz do słońca. Jeśli masz więcej czasu, wybierz się do parku lub do lasu. Nic nie leczy duszy i ciała lepiej niż pobyt na świeżym powietrzu, na łonie natury. Znajdź aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Może to być bieganie, rower, hulajnoga, jazda na rolkach lub deskorolce.

Wypoczywaj aktywnie w weekendy. Zaplanuj prace ogrodowe na działce. Zabierz dzieci na wycieczkę rowerową poza miasto. A może skusisz się na spływ kajakowy w jakimś urokliwym, malowniczym miejscu, z dala od cywilizacji, wśród łąk i pól? Ważne, aby się nie przeciążać, nie forsować organizmu. Nie chodzi o to, by od razu wziąć udział w maratonie, ale żeby wstać z kanapy, dotlenić organizm i spędzić czas w kontakcie z naturą. Zacznij już dziś!

Gimnastykuj się

Spróbuj wyrobić w sobie nawyk codziennych ćwiczeń w domowym zaciszu. Otwórz okno, przewietrz pokój, potem rozłóż matę na podłodze, włącz ulubioną muzykę i w wygodnym stroju zrób parę ćwiczeń. Mogą to być brzuszki, przysiady, skłony, krążenia ramion i krążenia bioder. Niech to będzie miły przerywnik podczas home office, po wielu godzinach pochylania się nad monitorem komputera. Ważne, by ćwiczenia były dostosowane do wieku i kondycji. Nawet krótki, kilkuminutowy trening sprawi, że wzmocnisz mięśnie i poczujesz się lepiej! Twoje ciało Ci za to podziękuje. Pamiętaj, że każda aktywność fizyczna działa antystresowo, gdyż podczas ruchu wydziela się serotonina, hormon szczęścia.

Pomocny może być wałek do masażu, zwany rollerem. To przyrząd o wielorakim zastosowaniu. Trening z wałkiem pomaga się rozluźnić i rozładować napięcie mięśniowe w plecach, ramionach, pośladkach, udach i łydkach. Poprawia elastyczność i jędrność skóry. Pobudza krążenie w masowanych częściach ciała.

Wysypiaj się

Dorosły człowiek powinien spać 8 godzin dziennie. Teorię znamy, gorzej z praktyką. Ile razy zdarzyło nam się zarwać noc? Czasem pokusa przeczytania następnego rozdziału kryminału czy obejrzenia kolejnego odcinka ulubionego serialu jest silniejsza niż rozsądek. Przed zaśnięciem ważne jest wyciszenie, przewietrzenie sypialni. Na pewno regularne ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia sprawią, że zasypianie będzie łatwiejsze. Pamiętaj, by przed pójściem spać nie używać telefonu komórkowego i nie pić napojów pobudzających z dodatkiem kofeiny.

Regularny i odpowiednio długi sen to podstawa zdrowia. Dzięki temu mamy lepszy nastrój, nie wybuchamy z byle powodu i w ciągu dnia mamy więcej energii do działania. Właściwa regeneracja organizmu przynosi też lepszą koncentrację na zadaniach w szkole czy pracy, poprawia naszą efektywność.

Doceniaj codzienność

Zadbaj o dobrostan psychiczny. Bądź dla siebie dobry, wyrozumiały i życzliwy. W miarę możliwości pracuj mniej. Zbyt wygórowane oczekiwania potrafią negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi, spędzaj więcej czasu z dziećmi i czworonożnymi pupilami. Daj sobie czas na lekturę ulubionej gazety, kawę na balkonie i lunch w ulubionej knajpce. Nie zamartwiaj się, nie narzekaj, rozmawiaj z ludźmi. Zrób porządku w szafach i pozbądź się zbędnych rzeczy. Regularnie stosuj techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne. Częściej się uśmiechaj. Przywitaj tę wiosnę z radością!

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Porady

Więcej artykułów