Wszywka alkoholowa – element kompleksowej walki z uzależnieniem od alkoholu

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-09-28 16:41
Mężczyzna trzyma w dłoni kieliszek mocnego alkoholu.

Każdy doskonale wie, że choroba alkoholowa jest niezwykle wymagającym wrogiem. Uzależnione osoby ponoszą ogromne skutki społeczne i ekonomiczne, co nierzadko odbija się na zdrowiu ich oraz ich bliskich. Walka z uzależnieniem nie jest prosta, jednak z odpowiednim przygotowaniem można osiągnąć sukces. Jednym z elementów kompleksowej terapii może być wszywka alkoholowa. Na czym polega jej działanie? Dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to nic innego jak jałowe tabletki przeznaczone do podskórnej implantacji. Zawierają one esperal – substancję aktywną, której działanie polega na hamowaniu aktywności dehydrogenazy alkoholowej, czyli enzymu odpowiedzialnego za rozkład toksycznego metabolitu alkoholu. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu przez osobę posiadającą wszywkę alkoholową powoduje gwałtowne nagromadzenie się aldehydu octowego we krwi, co skutkuje wystąpieniem kilku nieprzyjemnych objawów. Zalicza się do nich przede wszystkim:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • uderzenia gorąca;
 • wzmożoną potliwość;
 • nudności i wymioty;
 • zawroty i ból głowy;
 • uczucie niepokoju i lęku;
 • duszność;
 • przyspieszone bicie serca;
 • skoki ciśnienia tętniczego.

Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na uzależnienie od alkoholu. Jest to metoda awersyjna, a jej działanie opiera się na wymuszeniu u chorego abstynencji poprzez wykształcenie u niego lęku przed skutkami spożycie alkoholu. Decyzja o implantacji wszywki alkoholowej powinna być dobrowolnie podjęta przez chorego. W przeciwnym razie może on popadać w zachowania zastępcze, takie jak hazard czy przyjmowanie narkotyków.

Czy każdy może skorzystać z wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa nie jest niestety metodą dla każdego. Głównymi przeciwwskazaniami do jej implantacji jest stan zdrowia danej osoby. Schorzenia, które wykluczają możliwość zastosowania wszywki alkoholowej to przede wszystkim:

 • nadwrażliwość na substancję aktywną leku;
 • zaburzenia i choroby psychiczne przebiegające z próbami samobójczymi;
 • niewyrównane nadciśnienie tętnicze;
 • niewydolność serca;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • przebyta obwodowa niewydolność krążenia.

Należy również podkreślić, że wszywki alkoholowej nie można zaimplantować osobie w stanie upojenia alkoholowego. W przypadku osób, które wcześniej przebywały w dłuższym ciągu alkoholowym, specjaliści zalecają wcześniej wykonanie odtrucia alkoholowego. Jest to procedura, która umożliwia wypłukanie z organizmu resztek alkoholu i jego metabolitów, a także pobudzenie regeneracji wątroby i układu nerwowego.

Gdzie wykonać wszywkę i odtrucie alkoholowe? Oczywiście, że w KacDoktorze!

Potrzebujesz specjalistycznej pomocy w walce z uzależnieniem od alkoholu? Walczysz o zachowanie trzeźwości i chcesz to sobie ułatwić? KacDoktor to warszawska firma, która zajmuje się wykonywaniem odtrucia alkoholowego i wszywaniem esperalu. Pracownicy KacDoktora to wykwalifikowani lekarze i ratownicy medyczni, którzy posiadają ogromną wiedzę i doświadczenie w redukowaniu szkód zdrowotnych wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu.

Skorzystanie z usług KacDoktora jest banalnie proste. Wystarczy, że skontaktujesz się z firmą telefonicznie lub za pośrednictwem formularza internetowego. Z wszystkich usług możesz skorzystać w nowoczesnym gabinecie, choć istnieje także możliwość, że specjalista od odtrucia przyjedzie pod wskazany przez Ciebie adres.

Walczysz z nałogiem? Wszywka alkoholowa i odtrucia ułatwią Ci drogę do trzeźwości!

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów