Ubezpieczenie NNW dziecka - co powinno zawierać?
Artykuł sponsorowany
Odpowiedzialny rodzic chce zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Jednym ze sposobów jest ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Owszem, zdarza się, że szkoły, czy przedszkola do których uczęszczają nasze dzieci oferują tego typu ochronę. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze jest ona wystarczająca. O wiele lepiej jest rozważyć indywidualne ubezpieczenie, którym możemy objąć nasze dziecko od urodzenia aż do osiemnastego roku życia, działające przez cały rok i wszędzie.
Ubezpieczenie NNW dziecka - dlaczego warto?
Każdy rodzic chciałby uchronić swoje dziecko przed niebezpiecznymi sytuacjami. Większości negatywnych scenariuszów, jak najbardziej da się uniknąć, ale z pewnością nie ma takiej możliwości, by uciec od wszystkich. Nie jesteśmy w stanie zawsze skutecznie przeciwdziałać wszelkim negatywnym czynnikom, gdyż prawidłowy rozwój młodej osoby nie może odbywać się pod nieustanną kontrolą. Trzeba dać jej trochę przestrzeni i swobody oraz możliwości samodzielnego rozwoju kontaktów z rówieśnikami.
Statystyki wyraźnie wskazują na istniejący problem. Przykładowo, w skali roku na terenie polskich szkół, zdarza się około 65000-70000 wypadków (dane z lat 2011-2016). Wypadki w przedszkolu mają miejsce dwa razy częściej. Ale zabawy na podwórku lub placu zabaw również nie zawsze kończą się spokojnym powrotem do domu. Dlatego też warto pomyśleć o sensownym ubezpieczeniu dziecka.
NNW to dobrowolne ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. To, czy je wykupimy zależy wyłącznie od naszej prywatnej decyzji. Jest płatne, ale w rzeczywistości stanowi relatywnie niewielki koszt w zestawieniu z możliwymi kosztami leczenia urazów lub ciężkich chorób. To często nie tylko możliwość otrzymania odszkodowania, ale również cały szereg praktycznego wsparcia dla dziecka i jego rodziców lub opiekunów.
Ubezpieczenie grupowe czy indywidualne?
Szkoła lub przedszkole często organizują ubezpieczenia na własną rękę. Niestety, w większości przypadków, tego typu oferty są niewystarczające: nie obejmują szerokiego zakresu ochrony i działają wyłącznie na poziomie podstawowym. Dodatkowo rodzic często nawet nie wie, z jakim ubezpieczycielem ma do czynienia i co obejmuje ochrona.
Dlatego lepiej jest zdecydować się na dobrowolne, prywatne i indywidualne ubezpieczenie. Działać ono będzie 24 godziny na dobę, przez cały rok, również w czasie wakacji i w weekendy. W przeciwieństwie do większości ubezpieczeń grupowych ochroni nasze dziecko również za granicą. Ubezpieczenie indywidualne możemy dostosować ściśle do naszych potrzeb. Dodatkowo chroni ono dzieci w różnym wieku (nie tylko szkolnym) od urodzenia aż do osiemnastego roku życia.
Co powinna zawierać polisa NNW dziecka?
Do wyboru mamy różne oferty. A w ramach propozycji jednej firmy ubezpieczeniowej czasem kilka różnych pakietów. Warto zastanowić się nad tym, który z nich będzie najlepszy dla nas i dla naszego dziecka.
- ochrona podstawowa
Ochrona podstawowa różni się w zależności od wybranego pakietu i ubezpieczyciela. Najbardziej rozszerzony z nich obejmuje takie zdarzenia, jak: złamania, zwichnięcia, skręcenia, oparzenia, urazy i groźne urazy, a nawet ciężkie zachorowania.
- ukąszenie kleszcza
Niektórzy ubezpieczyciele mają tę opcję w ochronie podstawowej. Pomoc obejmuje takie elementy jak: wizyta lekarska, badania kleszcza, testy diagnostyczne pod kątem chorób odkleszczowych, antybiotykoterapia.
- ugryzienie przez psa
Ochrona obejmuje uszkodzenie ciała dziecka, które jest skutkiem pogryzienia przez psa- rany kąsane, które wymagają pomocy chirurga w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych.
- wygodne pakiety
Niektórzy ubezpieczyciele mają w ofercie nawet cztery pakiety, które różnią się nie tylko ceną, ale również nieznacznie zakresem ochrony. Podstawowa różnica jest zwykle taka, że suma ubezpieczenia, czyli też kwota odszkodowania zależna jest od składki. Jeśli żaden z ogólnodostępnych pakietów nie będzie nam odpowiadać, możemy dopasować poszczególne warianty do naszych indywidualnych potrzeb, kontaktując się z przedstawicielem firmy.
- opcje dodatkowe
Wśród nich występuje między innymi opieka medyczna obejmująca różnego rodzaju badania, opieka po wypadku lub zachorowaniu.
- pomoc psychologa
W ramach opcji dodatkowych dostępna jest pomoc psychologa. Młoda osoba po ciężkiej chorobie, wypadku, urazie, które wymagały hospitalizacji często potrzebuje wsparcia psychologicznego. W ten sposób jest w stanie szybciej się pozbierać i wrócić do normalnego funkcjonowania.
- realna pomoc domowa
Trudna sytuacja zdrowotna dziecka często sprawia, że rodzic nie jest w stanie być w kilku miejscach jednocześnie. Właśnie względem takich trudności przygotowano specjalne pakiety ubezpieczeniowe, które gwarantują wsparcie w domu: sprzątanie, zakupy i wiele innych rodzajów pomocy.
- korepetycje
Dziecko wybite ze szkolnego rytmu potrzebuje dodatkowego wsparcia. Niektóre opcje ubezpieczeniowe gwarantują sfinansowanie i organizacje korepetycji.
Jak kupić ubezpieczenie NNW dla dziecka?
Kupić ubezpieczenie NNW dziecka możemy w pełni online, bez spotykania się z agentem. Stanowi to niezwykłą wygodę, szczególnie, że przed ekranem własnego komputera i bez wychodzenia z domu możemy wybrać najlepszą dla nas opcję, porównując ze sobą różne oferty. Jedna polisa może objąć aż do dziesięciorga dzieci. Jeśli więc posiadamy więcej niż jedną pociechę, a nasze dzieci są w różnym wieku, możemy zdecydować się na jedną polisę.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.