Ubezpieczenie na życie i zdrowie – czy warto?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-03 12:09
Szczęśliwa para przed komputerem.

Ile kosztuje zdrowie, wiemy dopiero wówczas, gdy zaczniemy mieć z nim poważne problemy. Życie jest jeszcze większą wartością. Czujemy to szczególnie mocno, gdy tracimy kogoś bliskiego. Niestety, takie sytuacje jak nagła i poważna choroba oraz śmierć zdarzają się. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie sytuację, że kiedy przychodzi prawdziwy dramat, w naszym życiu zmienia się absolutnie wszystko? Często zostajemy, z naszymi problemami, zupełnie sami. A przecież nikt nam nie zagwarantuje, że coś takiego nie będzie mieć miejsca. Przeczytaj, dlaczego warto się ubezpieczyć!

Polisa na życie i ubezpieczenie zdrowia

Średnia wieku wydłuża się w znaczący sposób. Nie oznacza to jednak, że długość życia jest równoznaczna z idealnym zdrowiem aż do śmierci. Owszem, dzięki postępowi medycyny i innym nowoczesnym terapiom potrafimy dożyć późnego wieku, w przeciwieństwie do pokoleń naszych przodków, ale to nie oznacza, że często ostatnie dekady nie będą przebiegać w chorobach. Dlatego też dobrze jest pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu na życie i zdrowie. Ubezpieczenie na życie jest podstawą, którą można, a nawet trzeba rozszerzyć na ubezpieczenie zdrowotne.

Większość obywateli RP posiada ubezpieczenie NFZ. Nie zawsze działa ono jednak zawsze tak, jak powinno. Często na wizytę u państwowego specjalisty jesteśmy zmuszeni czekać bardzo długo. Wybierając dodatkowe, prywatne ubezpieczenie na zdrowie mamy pewność, że w sytuacji podbramkowej nie pozostaniemy sami z naszymi problemami, nie będziemy czekać na leczenie, ale także nie będziemy musieli martwić się o usługi, których NFZ i tak nie oferuje. 

Ubezpieczenie na zdrowie – jakie dodatkowe ubezpieczenia?

Warto wiedzieć, że umowy ubezpieczeniowe rozgraniczają choroby na różne kategorie. Niektóre choroby objęte są osobnymi ofertami. Możemy zatem wybrać opcję, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Warto zwrócić na takie warianty, jak:

  • Ubezpieczenie na wypadek nowotworu

Jest to ubezpieczenie na wypadek nowotworów złośliwych, których diagnoza i leczenie bywają bardzo trudne oraz kosztowne. Warto wiedzieć, że inna grupa nowotworów dotyczy mężczyzn, a inna kobiet. Dlatego też firmy ubezpieczeniowe kategoryzują ubezpieczenia w zależności od płci. Dobra polisa, rozszerzona o pakiet Assitance stanowić może nie tylko wsparcie finansowe w sytuacji otrzymania trudnej dla nas diagnozy, ale również strukturalne (transport, opieka nad dziećmi, dostarczanie leków, organizacja konsultacji w Polsce i za granicą, a nawet leczenia w kraju i poza nim).

  • Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy

Jak wiadomo występują dwa rodzaje cukrzycy. Typ pierwszy jest najczęściej związany z obciążeniem genetycznym. Dotyka zwykle już osób młodych, a często nawet dzieci. Nie mamy na niego wpływu, ale musi być leczony w trybie jak najszybszym. Typ drugi często wynika z niezbyt zdrowego trybu życia. Najgorsza jest jednak nie choroba sama w sobie (można żyć z nią wiele lat niczego nie podejrzewając), ale skutki jakie wywołuje w organizmie. Najczęściej są one nieodwracalne.  Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy obejmuje diagnostykę, organizację leczenia oraz świadczenie, które możemy wykorzystać na odpowiednią terapię medyczną.

  • Ubezpieczenie dla chorych na cukrzycę

Nawet osoby, które już zmagają się z cukrzycą, mogą się ubezpieczyć.  W ten sposób możemy uchronić się na wypadek zaostrzenia choroby, czasowej lub trwałej niezdolności do prowadzenia normalnej aktywności. Możemy nawet liczyć na rentę, o ile zawrzemy wcześniej stosowną umowę. 

  • Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób

Jakie choroby są zwykle brane pod uwagę w zakresie tego ubezpieczenia? Na przykład: choroba wieńcowa, zawał serca, zakażenie wirusem HIV, utrata słuchu, wzroku, mowy, poparzenie trzeciego stopnia i wiele innych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie obejmuje ono nowotworów. W przypadku zachorowania na którąś z wymienionych przez ubezpieczyciela poważnych chorób, możemy liczyć na finansowe oraz organizacyjne wsparcie.

  • Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemnych doświadczeń. Dodatkowo unieruchomieni nie możemy ani pracować, ani wypoczywać, ani normalnie funkcjonować. Dlatego warto jest uwzględnić hospitalizację w umowie dotyczącej ubezpieczenia. Na tle polskiego prawa, gdzie pobyt związany z zabiegiem lub niektórymi badaniami musi trwać trzy dni, ubezpieczenie zwykle nie uwzględnia tego okresu. Jednak każdy dłuższy pobyt już się kwalifikuje do wypłaty świadczenia. W przypadku pobytu dłuższego niż dwa tygodnie, często wypłacana jest dodatkowa kwota nawet 2000 zł.

Ubezpieczenie na życie – co powinno zawierać?

Młoda kobieta przegląda ofertę ubezpieczenia na życie.

W dorosłym życiu bierzemy za siebie odpowiedzialność. Zwykle rozkłada się ona również na naszych najbliższych. Czy chcemy tego, czy nie, niezależnie od poziomu optymizmu oraz nadziei na to, że przyszłość rysuje się wyłącznie w jasnych barwach, powinniśmy pomyśleć, czy owa odpowiedzialność będzie całkowicie kompletna bez odpowiedniego ubezpieczenia. 

Zastanówmy się nad tym, czy jeśliby nas zabrakło, nasza rodzina na pewno byłaby sobie w stanie poradzić z tym faktem. Nie chodzi jedynie o warstwę emocjonalną, ale również finansową. Jeśli głównie od naszej pracy zależy jej normalne funkcjonowanie na określonym poziomie, warto zastanowić się nad stosownym ubezpieczeniem, które zagwarantuje naszej rodzinie wsparcie na wypadek naszej śmierci. 

Nie jest to zależne jedynie od tego, czy przykładowo zawód jaki wykonujemy należy do profesji niebezpiecznych. Wypadki zdarzają się każdemu. Ludzie giną podczas wycieczek rowerowych, a czasem nawet stojąc na przystanku. Wystarczy nieodpowiedzialny kierowca, który wpadnie w poślizg i nie będzie miał dokąd uciec, więc jego samochód wyląduje w tłumie oczekujących na autobus. Wystarczy chwila nieuwagi i można bardzo łatwo pożegnać się z życiem. Oczywiście nikt nie zakłada, że czarny scenariusz zdarzy się właśnie nam, ale lepiej jest myśleć jak optymista, a działać jak pesymista. 

Dlatego dobra polisa na życie powinna zawierać: 

  • Klauzulę o wypłacie świadczenia na wypadek naszej śmierci;
  • Uwzględnienie wysokości świadczenia;
  • Uwzględnienie listy osób, którym określona kwota zostanie wypłacona.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów