Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Terapia małżeńska - na czym polega? Jakie pytania zadaje psycholog na terapii małżeńskiej?

Artykuł zewnętrzny

Redakcja K. 2021-09-14 11:33
terapia małżeńska

Miłość dwojga ludzi to piękne uczucie, jednak mimo cudownych chwil i najszczerszych chęci, by tak było zawsze, niekiedy dochodzi do konfliktów i sporów pomiędzy partnerami. Oczywiście drobne sprzeczki są rzeczą naturalną, jeśli jednak kryzys się pogłębia, zmierzając nieuchronnie do rozstania, terapia małżeńska może okazać się jedynym ratunkiem. Na czym polega, jak wygląda i jakich pytań możemy spodziewać się od psychologa- tego dowiecie się z artykułu.

Zwykle zaczyna się jak w bajce- dwie osoby nie widzą świata poza sobą, swój związek traktują w samych superlatywach, dzielą wspólne pasje, nawet drobne wady u partnera wydają się być urocze. Jednak z czasem nadchodzi proza życia, nasze zdania zaczynają się nieco od siebie różnić, nie możemy dojść do porozumienia, pochłaniają nas codzienne obowiązki, rodzą się dzieci i nie zawsze mamy czas tylko dla siebie. Dochodzi do coraz większych i częstszych nieporozumień, a niekiedy konflikt rośnie na tyle, że najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozstanie. „Choćby nie wiem jednak jak źle się działo, przy odrobinie chęci płynącej z obu stron, relacje można na nowo odbudować. Terapia małżeńska lub terapia par jest najlepszą formą poprawy stosunków między partnerami. Niestety wiele osób ma wątpliwości, nie tyle co do skuteczności terapii, ile do chęci wywlekania problemów swojego związku i powierzania losów swojego małżeństwa obcej osobie. Stresujemy się tym, jak będzie wyglądać wizyta, jakie padną na niej pytania, boimy się oceny oraz tego, że dojdzie do jeszcze większej kłótni.” Mówi nam Pan Jakub Kielczyk z Poradni zdrowia psychicznego w Warszawie.

Terapia małżeńska - czym jest i jak wygląda

Terapia małżeńska bądź inaczej terapia par to specjalistyczna pomoc psychologiczna, poprzez którą dąży się do szczegółowego przeanalizowania problemu występującego pomiędzy dwojgiem ludzi, rozłożenia go na części pierwsze, wyodrębnienia jego przyczyn oraz wypracowania sposobów na ich wykluczenie i podjęcie próby naprawczej związku. Najczęściej stosowaną metodą jest terapia poznawczo-behawioralna, polegająca przede wszystkim na poznaniu problemu, wysłuchaniu obu stron konfliktu, zdiagnozowaniu przyczyn sporów, wypracowaniu sposobów samodzielnej pracy partnerów poza gabinetem. W takcie jej trwania ćwiczone są sposoby skutecznej komunikacji oraz budowania na nowo atmosfery poszanowania, porozumienia i zaufania. Ustalane są też pewne zasady, bowiem terapia to nie tylko praca w gabinecie, lecz głównie praca osobista poza nim, bez obecności psychologa. Trudno określić czas trwania terapii tak, by przyniosła oczekiwane rezultaty, bowiem jest to indywidualną kwestią par, zależna od sposobu ich pracy, częstotliwości spotkań ze specjalistą oraz problemu, z którym para przychodzi.

Psychoterapeuta jest nie tylko specjalistą w swoim zawodzie, ale jest także osobą z zewnątrz, która świeżym okiem potrafi spojrzeć na dany problem i podsunąć skuteczne rozwiązania, nad którymi jednak para musi indywidualnie i wspólnie popracować. Jeśli więc w małżeństwie pojawiają się narastające konflikty, trudności z komunikacją, niezrozumienie wzajemnych potrzeb, zachowań czy emocji, mijanie się lub doświadczanie samotności, zdrady, chęć rozstania, terapia małżeńska może okazać się jedynym skutecznym sposobem na ratowanie związku.

Jakie pytania może zadać psycholog podczas spotkania?

No dobrze, wiemy już jak wygląda standardowe spotkanie w ramach terapii małżeńskiej, jednak często nurtują kwestią są także pytania, które podczas niej mogą paść. Psycholog może zadawać takie same pytania obu stronom konfliktu, jak również kierować poszczególne z nich wybiórczo do któregoś partnera. Pytania mogą dotyczyć roli drugiej osoby w związku, jak ją postrzegamy, jakie uczucia pojawiają się w nas widząc drugą osobę, co nas w niej irytuje i dlaczego. Z pewnością padnie też pytanie w jaki sposób pary dotychczas radziły sobie z problemami- czy były to kłótnie, a może „ciche dni”. Nie powinny dziwić także pytania dotyczące relacji z innymi osobami, jak na przykład rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Spodziewać można się również pytania o to, jak wyobrażamy sobie dalsze życie i przyszłość w związku oraz jakie według nas są szanse, że relacje się poprawią. Mogą paść również pytania intymne, bowiem są one istotnym elementem pożycia małżeńskiego.

Musimy mieć świadomość tego, że nie musimy odpowiadać na wszystkie pytania, jeśli sobie tego nie życzymy i czujemy, że wykraczają one poza zakres naszych osobistych możliwości. Z drugiej strony to, na ile się otworzymy i zwierzymy, będzie miało wpływ na efektywniejsze leczenie i skuteczność terapii. Skoro się już na nią decydujemy, warto wykorzystać stuprocentowo jej możliwości.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów