Szczoteczka elektryczna - jak wybrać najlepszą?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-05-23 14:12
oral b

Pojawienie się szczoteczek elektrycznych całkowicie zrewolucjonizowało codzienną higienę jamy ustnej. Dlaczego? To proste. Urządzenia te są znacznie bardziej skuteczne od szczoteczek manualnych. Niezależnie od ich rodzaju zawsze wykonują znacznie więcej ruchów niż te, które sami moglibyśmy wygenerować korzystając ze szczoteczki tradycyjnej. Czy jednak zawsze możemy między urządzeniami elektrycznymi postawić znak równości? Jak wybrać najlepszą? Czym się od siebie różnią? Która technologia jest naprawdę najnowsza?

Szczoteczka elektryczna: rodzaje

Szczoteczka elektryczna to każda, która napędzana jest silniczkiem, który wymaga naładowania prądem elektrycznym. Niezależnie więc od tego, czy działa na zintegrowany akumulator ładowany przez indukcję, czy najbardziej nowoczesną ładowarkę magnetyczną, wszystko to, co funkcjonuje dzięki ruchowi elektronów pobieranemu z gniazdka i służy do mycia zębów, będziemy określać właśnie w ten sposób.

Gdybyśmy cofnęli się w czasie, moglibyśmy spotkać bardzo stare typy szczoteczek, pobierającymi prąd bezpośrednio „po kablu” lub szczoteczki na baterie. Jednak już dawno odeszło się od tego rozwiązania, gdyż było ono mało poręczne i nieekologiczne. Brzmi to tak, jakby tego typu urządzenia miały bardzo długą historię. W istocie tak jest. Pierwsza szczoteczka elektryczna powstała w roku 1939. Od tamtego czasu dokonało się wiele zmian. Jednak największy skok technologiczny ma miejsce właśnie teraz.

Rodzaje szczoteczek elektrycznych

 • szczoteczka magnetyczna

To rewolucyjna i w istocie najnowsza technologia. Pojawiła się w roku 2020. Podstawowy zakres innowacyjności urządzenia opiera się, przede wszystkim, o unikalny i nigdy wcześniej niespotykany liniowy, beztarciowy napęd magnetyczny. To właśnie on gwarantuje znakomitą ergonomię i wspierając specjalną konstrukcję sprzętu sprawia, że szczotkowanie jest delikatne i skuteczne. Okrągła główka połączona jest bezpośrednio z napędem, dzięki czemu oprócz ruchu oscylacyjno-rotacyjnego, przenoszone są na jej włókna mikrowibracje. Inteligentny czujnik nacisku, ładowarka magnetyczna, bardzo przydatny kolorowy wyświetlacz, to tylko niektóre z innowacji, które w swoim najnowszym urządzeniu zaproponowało nam Oral-B. Producent, który od 70 lat dba o higienę jamy ustnej całego globu.

 • szczoteczka soniczno-rotacyjna (ORP)

Pojawiła się kilka lat temu i stanowiła uczciwe odbicie od promowanych wszem wobec szczoteczek sonicznych, które reklamowane były jako nowość, a tak naprawdę nie wnosiły zbyt wiele. Innowacyjnością szczoteczek soniczno-rotacyjnych było wykorzystanie sprawdzonego patentu sprawdzającego się od lat, czyli obrotowej główki tym razem pracującej w 3D: ruch oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny. Właściwość tą połączono z sonicznością o rozszerzonym zakresie, tak by mogła ona dodatkowo wspierać mycie zębów. Szczoteczki, przez jakiś czas, stanowiły szczyt osiągnięć na polu domowej higieny jamy ustnej. Przykłady takich urządzeń to m.in.: Oral-B Genius X, Oral-B Genius 10000 N.

 • szczoteczki soniczne

Posiadają podobną główkę do tej, która występuje w szczoteczkach manualnych - podłużną. Działają w ograniczonej płaszczyźnie ruchu z boku na bok, a właściwość soniczna stanowi jedynie wsparcie. Użytkownik sam musi się napracować, pamiętając o określonej technice mycia zębów, by uzyskać pożądany efekt. Soniczność stanowi tutaj wsparcie mycia zębów, ponieważ słyszalna fala dźwiękowa generowana przez urządzenie (na tym polega soniczność) sprawia, że powstaje piana z pasty, wody i śliny, która ma dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc. W każdej szczoteczce elektrycznej o jej skuteczności decyduje mechaniczne usuwanie z powierzchni zęba płytki bakteryjnej, przebarwień i resztek pokarmowych. Do najpopularniejszych modeli należą Philips Sonicare, Oral-B Pulsonic, modele oferowane przez Xiaomi.

Szczoteczka magnetyczna - najnowsza technologia

Innowacyjność i rewolucyjność technologii magnetycznej wiążą się, przede wszystkim, ze specjalnym napędem – bezszczotkowym i beztarciowym. Ten liniowy, magnetyczny napęd został opracowany tak, by generować jak najczystszą energię, bez najmniejszych strat na drodze napęd-główka. Obcując z urządzeniem ma się wrażenie kontaktu z jakimś kosmicznym sprzętem. Dodatkowo główka ma specjalnie wyprofilowany, okrągły kształt. Wykonuje ruchy w trzech wymiarach. Jest to oscylacja, rotacja i mikrowibracje przenoszone bezpośrednio na włókna z napędu.

Badania kliniczne jednoznacznie potwierdziły, że Oral-B iO, w zestawieniu ze szczoteczką soniczną Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60). Porównując do szczoteczki manualnej mamy do czynienia już z miażdżącą przewagą. Oral-B iO usuwa do 100% więcej płytki bakteryjnej, a zęby są zauważalnie bielsze już od pierwszego dnia dzięki usunięciu przebarwień powierzchniowych!

 

Seria szczoteczek Oral-B iO występuje w kilku wariantach. Obecnie najwyższy model to iO 9, ale marka planuje premierę jeszcze wyższego iO 10 w 2022 roku. Jednak wszystkie „numerki” w linii posiadają wspólną cechę – tę samą technologię, dzięki której myje się zęby lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Czym się charakteryzuje szczoteczka magnetyczna Oral-B iO?

 • główka i jej ruchy

Okrągła, inspirowana profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi doskonale otacza powierzchnię każdego zęba, łatwo docierając do najdalszych zakamarków jamy ustnej. Współpracuje z żyroskopem i wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjne wzbogacone o mikrowibracje. Dzięki specjalnej konstrukcji owe drgania przenoszone są prosto na włókna z napędu. Dzięki temu użytkownik może korzystać z pełnowartościowego i niezwykle skutecznego działania technologii magnetycznej.

 • Aż do 7 trybów pracy

W Oral-B iO 9 występują: tryb codziennego czyszczenia, wybielanie, pielęgnacja dziąseł, delikatne czyszczenie, tryb intensywny, bardzo delikatny oraz tryb do czyszczenia języka. Tylko w iO9 występuje program pielęgnacji języka, a w modelach iO7 oraz iO6 nie ma trybu bardzo delikatnego. Podstawowe właściwości urządzeń się nie zmieniają.

 

 • interaktywny wyświetlacz

Na wyświetlaczu widzimy nie tylko uprzejmości w rodzaju „dzień dobry” czy „dobry wieczór”, którymi szczoteczka wita się z nami. Przede wszystkim możemy liczyć na precyzyjną wizualizację timera, a po myciu zębów na ocenę tego, jak nam poszło. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdyż (wbrew pozorom) zdarza się, że nawet dorośli ludzie nie do końca wiedzą, jak prawidłowo wykonywać zabiegi higieniczne jamy ustnej. A nie wszyscy mają przyjemność każdorazowego korzystania z aplikacji na smartfona. Oprócz tego wyświetlacz pokaże nam poziom naładowania baterii.

szczoteczki

 

 • inteligentny czujnik nacisku

Czyszczenie zębów nie może być ani za mocne, ani za słabe. Do tej pory w szczoteczkach występował czujnik nacisku, który pokazywał nam zbyt mocny nacisk. W Oral-B iO mamy do czynienia z nakierowywaniem nas na właściwy tor. Inteligentny czujnik nacisku poinformuje nas nie tylko o zbyt silnym nacisku, ale również wskaże idealny oraz zbyt słaby.

 • Sztuczna inteligencja połączona z aplikacją

Na samym początku warto jest korzystać z aplikacji na smartfona, na której ujrzymy dokładną wizualizację naszego uzębienia. Podpowie nam ona, gdzie doczyścić, a gdzie już nie trzeba. Gdy opanujemy tę pozornie łatwą sztukę do perfekcji, spokojnie możemy przestawić się na wyświetlacz  wbudowany w szczoteczkę. Komunikaty wyświetlane na nim (pod postacią emotikonek) zasugerują nam, czy mycie zębów przebiegło kiepsko, poprawnie, czy idealnie. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, intuicyjna i z pewnością wzbogaca nasze codzienne rytuały.

Jednakowoż warto wspomnieć, że szczoteczka nie wymaga żadnej dodatkowej techniki mycia. Wystarczy, że przełożymy (z odpowiednim naciskiem) główkę do powierzchni zęba, by dotarła ona wszędzie i będziemy zmieniać jej położenie, przechodząc do kolejnych zębów. Do tego urządzenie jest ciche, łagodne dla dziąseł, świetnie zaprojektowane i wzbogacone (w zależności od modelu) o stosowne dodatki. Wśród nich znajdują się m.in.: magnetyczna ładowarka, która naładuje szczoteczkę jedynie w 3 godziny, etui podróżne z funkcją ładowania, wbudowany timer.

Szczoteczka soniczna – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Wbrew pozorom nie stanowi ona nowości. Pierwszy model powstał w roku 1964. Szczoteczki soniczne zaczęły podbijać rynek w USA około 20 lat później. U nas pojawiły się, w nowej odsłonie, stosunkowo niedawno. Reklamowano je jako najnowsze osiągniecie technologiczne. Tymczasem ich historia jest znacznie dłuższa, a zasada działania prostsza niż może się początkowo wydawać. Fala dźwiękowa o określonej częstotliwości generuje pianę powstającą z pasty, wody i śliny. Piana owa dociera do trudniej dostępnych miejsc i stanowi element wspomagający mycie zębów. Jednak w każdej szczoteczce elektrycznej najważniejsza jest główka- to, jak mechanicznie usuwa płytkę bakteryjną, przebarwienia i usuwa resztki pokarmowe.

Czym się charakteryzuje szczoteczka soniczna?

 • główka i jej ruchy

Podłużna główka przypomina taką, jaka występuje w szczoteczkach manualnych. Jej ruch jest bardzo ograniczony, bowiem porusza się w jednej płaszczyźnie (z boku na bok). Producenci chwalą się niesamowitymi prędkościami, jakie są w stanie wykonać takie urządzenia. Jednak zwykle podawane są wartości sumaryczne. Czyli ruch w lewo liczy się oddzielnie i tak samo ruch w prawo. Dlatego też, w tekstach reklamowych, można natknąć się na imponujące liczbowo wartości. W praktyce ze strony użytkownika musi być jednak wykonana dodatkowa praca. Powinien on pamiętać o odpowiedniej technice (przykładanie główki pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, wykonywanie ruchu wymiatającego).

 • tryby pracy

Podstawowe urządzenia mają trzy tryby pracy, czyli codzienny, wybielający i delikatny. Niektóre modele mają sześć. Przykładowo Philips Sonicare dysponuje: czyszczeniem, wybielaniem, pielęgnacją dziąseł, delikatnym czyszczeniem, głębokim czyszczeniem.

 • czujnik nacisku

Występuje w niektórych modelach. Monitoruje jedynie zbyt mocny nacisk.

Na rynku jest dużo tego rodzaju produktów. Każdy z nich dysponuje nieco innymi funkcjami. Najpopularniejsze modele to:  Philips Sonicare, Oral-B Pulsonic, Xiaomi Soocas, Seysso Carbon Professional.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki elektrycznej?

W pierwszej kolejności warto wybrać technologię, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Warto podkreślić, że z nią wiążą się również inne kwestie takie jak: technika mycia (pytanie: czy konieczność stosowania dodatkowej techniki mycia nam nie przeszkadza?). Pamiętajmy, że ten aspekt, to m.in. kwestia wygody, a przecież używamy szczoteczki do zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Należy więc zwrócić uwagę na kształt główki i jej ruchy - to one będą odpowiadać za efekty, które chcemy uzyskać.

kobieta ze szczeteczką

 

Kolejnym kryterium wyboru jest producent. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania. Jeśli ufamy wyrobom danej marki, nie warto eksperymentować. Wśród dostępnych szczoteczek elektrycznych tylko Oral-B jest marką, która specjalizuje się właśnie w tym segmencie od ponad 70 lat. Design, z pozoru nie jest najbardziej istotny, ale urządzenie będzie nam towarzyszyć każdego dnia, więc również należy wziąć go pod uwagę. Najbardziej rozsądnym kompromisem będzie jednak relacja względem tego, co nam się podoba, a tego, co naprawdę działa. Istotnym elementem przy wyborze będzie również cena. Flagowe produkty różnych technologii często oscylują wokół przedziału 800-1500 zł, jednak z pewnością warto potraktować taki zakup jako inwestycję w zdrowie.

Zwróćmy uwagę na dodatkowe funkcje w oparciu o nasze potrzeby. Przykładowo jeśli nosimy aparat ortodontyczny, upewnijmy się, czy szczoteczka dysponuje trybem delikatnym, który może okazać się dla nas najlepszym, szczególnie w przypadku okresów, w których mamy podkręcane zamki i obolałe zęby. Tak samo w sytuacjach, gdy cierpimy na problemy z dziąsłami lub inne związane z jamą ustną. Ważną cechą może okazać się również czas ładowania szczoteczki oraz jej wytrzymałość na jednym ładowaniu. Ta właściwość przydaje się w sytuacjach, gdy np. często podróżujemy. Sprawdźmy też jak wygląda sprawa z dostępnością końcówek oraz ich ceną. Tego aspektu nie da się pominąć, gdyż musimy je wymieniać co trzy miesiące.

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów