Soczewki kontaktowe czy okulary? Co wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-12-04 12:28
Soczewki kontaktowe czy okulary?

Nieostre widzenie - to właśnie ten objaw jest dla ludzi impulsem do tego, aby skonsultować się z okulistą. Zdiagnozowanie wady wzroku pociąga natomiast za sobą kolejne konsekwencje. Regularne wizyty u okulisty, badania wzroku, noszenie okularów bądź też soczewek. Nad tą ostatnią kwestią, warto się nieco pochylić. W momencie gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że mamy wadę wzroku, możemy wybierać między soczewkami lub też okularami. Często pod wpływem impulsu decydujemy się na jedną z tych opcji, nie rozważając ich plusów i minusów. Tymczasem zapoznanie się ze specyfiką obu tych rzeczy, pozwala bardziej świadomie dobrać je właśnie do siebie.

Cena okularów vs. cena soczewek kontaktowych

Niewątpliwie dokonując takiego wyboru, ważnym kryterium jest dla nas cena. W przypadku okularów na ostateczny koszt składa się wybór szkieł oraz oprawek. Oprawki nie są przesadnie drogie i już za kilkadziesiąt złotych można znaleźć takie, które będą modne i nowoczesne. Cena szkieł jest już znacznie wyższa i uzależniona od kilku czynników. Takie szkła będą droższe im większa będzie wada wzroku. Dodatkowo płatne są różnego rodzaju filtry, pociemnienia oraz specjalne powłoki, które niekiedy są niezbędne. Dużym minusem okularów jest to, że jeśli wada ulega zmianie, trzeba automatycznie wymienić również drogie szkła. Choć oprawki mogą pozostać te same, to nie one kształtują ostatecznie wysoką cenę.

Soczewki są zdecydowanie tańszym wyborem i można kupować je w większych opakowaniach, przykładowo zawierających od razu 6 sztuk. Im większe opakowanie, tym niższa ostatecznie cena. Koszty soczewek nie są zależne od wielkości wady wzroku. W momencie gdy ulega ona zmianie, trzeba zakupić po prostu mocniejsze soczewki. Dodatkowo niezbędny jest zakup płynu pielęgnacyjnego. Jego koszt to około 30 złotych za dużą pojemność, która może wystarczyć nawet na 3 miesiące użytkowania.

Zainwestować można w soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne bądź też dzienne. Szczególnym typem soczewek są soczewki Night&Day. Nie zdejmuje się ich na noc, w odróżnieniu od soczewek dziennych, które kładąc się spać koniecznie trzeba usunąć z oka.

Czy soczewki zapewniają lepsze widzenie?

Niewątpliwym plusem soczewek jest to, że naprawdę zapewniają one lepsze widzenie. Przede wszystkim są przezroczyste i bardzo cienkie. Poza tym nakłada się je bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Dzięki temu widzi się w nich dobrze niezależnie od tego, jakie panują warunki atmosferyczne. Nie będą one parować, jak to bywa w przypadku okularów. Soczewka dzięki sposobowi nakładania cały czas przesuwa się wraz z gałką oczną. Osoby je noszące mają zatem szeroki kąt widzenia, również na bokach. Nie jest on w żaden sposób ograniczony przez oprawki. Osoby aktywne i mające dużą wadę wzroku, mogą dzięki nim znacznie lepiej funkcjonować na co dzień.

Soczewki kontaktowe - nie dla każdego

Choć wyżej wymienione kwestie przeważają szalę na korzyść soczewek, niestety nie są one dla każdego. Istnieje sporo przeciwwskazań, które uniemożliwiają ich noszenie. Zaliczyć do nich można: jaskrę, zwyrodnienie siatkówki, nadczynność tarczycy, alergię, cukrzycę, zespół suchego oka, skłonność do zapalenia spojówek, czy też sprawność tylko jednego oka.

Przed zdecydowaniem się na zakup soczewek, należy taką decyzję skonsultować z okulistą. To on za pomocą kilku podstawowych badań zweryfikuje, czy nasz stan oka kwalifikuje się do ich noszenia. Ponadto przeprowadzi również z nami szczegółowy wywiad, który dzięki dodatkowym informacjom, pomoże w świadomym podjęciu tej decyzji. Nigdy nie powinna być ona podejmowana na własną rękę, ponieważ można sobie bardzo mocno zaszkodzić.

Jak należy dbać o siebie nosząc soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych wiąże się również z dodatkowymi czynnościami, których nie można pomijać w dniu codziennym. Istotne jest zadbanie o higienę w trakcie zakładania oraz zdejmowania soczewek i trzymanie ich w specjalnym płynie pielęgnacyjnym. Należy również stosować krople nawilżające do oczu. Ponadto nie można zapominać o regularnych wizytach u okulisty. Będzie on cyklicznie sprawdzał ciśnienie w gałkach ocznych, stan siatkówki oraz stan naczyń krwionośnych. Jeśli coś ulegnie zmianie, wówczas być może będziemy musieli zrezygnować z soczewek.

Ponadto nosząc soczewki trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenie, unikać miejsc klimatyzowanych i robić sobie odpowiednie przerwy, jeśli wykonujemy pracę przed komputerem.

Soczewki czy okulary?

Soczewki nie są dla każdego. W wielu wypadkach stanowią one jednak doskonałą alternatywę dla okularów, poprawiają codzienny komfort, polepszają widzenie. Nosząc soczewki, nigdy nie można mimo wszystko zapominać o okularach. W przypadku wystąpienia jakiejś infekcji, soczewki trzeba zamienić na tradycyjne szkła. Poza tym wykonując pracę przy komputerze lepiej jest korzystać z okularów, ponieważ posiadają one specjalne filtry, których nie znajdziemy w soczewkach. By podjąć świadomą decyzję w tym temacie, trzeba przede wszystkim skonsultować się z okulistą oraz wypróbować oba narzędzia do lepszego widzenia. Wówczas można realnie podejść do tego tematu.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów