Rehabilitacja dzieci - co musisz o niej wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-10-11 15:36
Dziecko bawiące się kolorową masą plastyczną.

Rehabilitacja dziecięca jest niezwykle złożonym procesem. Jej charakter i przebieg znacząco różni się od rehabilitacji dorosłych - głównie ze względu na inne dolegliwości, ograniczenia i odmienne wyzwania młodego układu ruchu.

Dlaczego rehabilitacja dziecięca jest ważna?

Anomalie związane z np. dysfunkcją kręgosłupa lub ukształtowania układu kostnego mogą doprowadzić do poważnych problemów narządu ruchu. Nieleczone dysfunkcje mogą przyczynić się także do zaburzeń psychomotorycznych.

Dzieci niezwykle często cierpią na złożone dysfunkcje i zaburzenia, które powstały np. w wyniku nieprawidłowości, zachodzących w okresie płodowym. Niektóre z nich rozwijają się również po narodzeniu i wynikają m.in. z nieprawidłowej postawy ciała, skoliozy, skośnego ustawienia kolan, stóp koślawych lub szpotawych, deformacji układ ruchu, zaburzeń neurorozwojowych itd. 

Wszystkie te dolegliwości nie tylko doprowadzają do skrzywienia kręgosłupa, ale także do trudności w oddychaniu, do zaburzeń rozwojowych i wszelkich deformacji, które mogą wpłynąć na sprawność w życiu dorosłym. Wśród koniecznych kroków, które mają zmniejszyć ryzyko postępowania chorób i dolegliwości bólowych, jest oczywiście stała opieka lekarza i nierzadko - rehabilitacja. 

Metody rehabilitacji dziecięcej

Obecnie istnieje wiele skutecznych i efektywnych metod podejmowanej rehabilitacji. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje:

 • PNF - metoda służąca odbudowie prawidłowych wzorców ruchowych. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom angażowane są osłabione grupy mięśniowe, co przyczynia się do ich wzmocnienia i poprawienia schematów ruchowych. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku szpotawości kończyn dolnych czy pogłębiających się deformacji tułowia. 
 • zajęcia z korekty wad postawy - dzięki indywidualnej pracy niwelującą np. powstawanie pleców okrągłych lub wklęsłych, a także stopy końskiej, 
 • FITS - złożona, autorska terapia, która pozwala zdiagnozować dziecko pod kątem czynnościowym (czyli wyglądu zewnętrznego kręgosłupa) i strukturalnym (czyli w oparciu o budowę kośćca). 
 • rehabilitacja domowa - zajęcia i ćwiczenia wykonywane w zaciszu domowym, które mają wspierać rehabilitację podejmowaną przez pielęgniarki i rehabilitantów. Ich głównym zadaniem jest wspieranie innych metod, przyspieszając tym samym rekonwalescencję i powrót do pełnej sprawności. W sklepie Kidmo.pl znajdziesz szereg narzędzi, wspierających domową, codzienną rehabilitacją - m.in. rotory, masę do ćwiczeń, piłki rehabilitacyjne, maty rehabilitacyjne do masażu. 

Co ważne - metody rehabilitacji powinny być dobierane zgodnie z indywidualnymi potrzebami i wymaganiami organizmu. Całościowe i holistyczne podejście do pacjenta gwarantuje większą efektywność leczenia. Dodatkowo - istotne jest analizowanie wszystkich dolegliwości, ryzyka ich pogłębienia, wieku pacjenta i chorób współtowarzyszących. 

Kiedy należy podjąć się rehabilitacji?

Oczywiście rehabilitacja powinna zostać podjęta po wcześniejszym kontakcie z lekarzem. Samodzielne podejmowanie się leczenia może przynieść odwrotne efekty, dlatego w pierwszej kolejności, gdy dostrzeżesz alarmujące sygnały – udaj się do lekarza prowadzącego/rodzinnego/pediatry.

Wśród sygnałów, które powinny cię zaniepokoić wyróżnia się m.in.:

 • złą postawę dziecka (np. garbienie się), 
 • problemy z chwytaniem różnych przedmiotów - kubka lub piłki, 
 • unikanie aktywności fizycznej
 • częste potykanie się i wywracanie podczas chodzenia, 
 • zniekształcenia kręgosłupa - np. skolioza,
 • płaskostopie.

Na podstawie powyższych elementów lekarz stawia diagnozę, a następnie zaleca podejmowanie rehabilitacji - jej częstotliwość, zakres i metoda uzależniona jest od dolegliwości, z którymi boryka się maluch. Tymi najpopularniejszymi są np.

 • plecy okrągłe – dziecko posiada zaokrągloną, zgarbioną pozycję ciała, która wynika z nieleczonej lub nieprawidłowo zdiagnozowanej kifozy. Dziecko z plecami okrągłymi ma pochyloną do przodu głowę i mocno wysunięte do przodu barki. Najczęściej wada ta wynika z długiego siedzenia przed komputerem lub biurkiem, 
 • skolioza - popularne zniekształcenie kręgosłupa, które zachodzi na trzech płaszczyznach. Asymetria jest niezwykle zauważalna, bowiem doprowadza do deformacji sylwetki. Aby nie pogłębiać schorzenia niezbędne jest podejmowanie terapii, 
 • płaskostopie - obniżony łuk przyśrodkowy powoduje, że stopa zaczyna przylegać do podłoża całą swoją długością i szerokością. Wada powstają najczęściej na skutek dużych obciążeń - np. przez nadwagę dziecka.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów