Puder dla dzieci wywołuje raka jajnika? Johnson & Johnson wypłaci gigantyczne odszkodowanie

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-07-23 14:10
Talk odpowiedzialny za raka jajnika?

Niedawno zapadł wyrok w głośnej sprawie dotyczącej pudrów dla dzieci kosmetycznej marki Johnson & Johnson. Sąd w Kalifornii przyznał blisko 5 miliardów dolarów odszkodowania 22 kobietom, które używały pudrowej zasypki do higieny miejsc intymnych, co miało doprowadzić do rozwoju raka jajnika.

Kosmetyki z talkiem nie tylko dla dzieci

Mogłoby się wydawać, że nie ma bezpieczniejszych produktów, niż te przeznaczone do pielęgnacji skóry dzieci. Większość z nich posiada odpowiednie atesty i rekomendacje, nic więc dziwnego, że i dorośli chętnie po nie sięgają. Popularnymi produktami są zasypki oraz pudry dla niemowląt, które mają chronić wrażliwą skórę najmłodszych przed odparzeniami, wysypkami i otarciami. Pochłaniają wilgoć, dzięki czemu zmniejszają ryzyko podrażnień. Absorbują również nieprzyjemne zapachy, co jest dodatkowym atutem. Podstawowym składnikiem tych produktów jest powszechnie stosowany talk i to on stał się przyczyną całego zamieszania.

Pozwy i gigantyczne odszkodowania

Koncert Johnson & Johnson ma wytoczonych blisko 9000 spraw sądowych, dotyczących pudru oraz innych kosmetyków pielęgnacyjnych zawierających talk. Powódkami są kobiety, które twierdzą, że po długoletnim używaniu kosmetyku do pielęgnacji miejsc intymnych, rozwinął się u nich rak jajnika. Ostatnio zapadł głośny wyrok w tej sprawie. Kalifornijski sąd zobowiązał Johnson & Johnson do wypłaty odszkodowania w wysokości 4 mld 700 mln dla 22 kobiet, które pozwały firmę. Warto wspomnieć, że sześć poszkodowanych kobiet już nie żyje. Nie jest to pierwsza decyzja sądu. Inna kobieta wygrała sprawę przeciwko firmie i otrzymała odszkodowanie w wysokości 70. milionów dolarów.

Talk - działanie rakotwórcze? KtoMaLek.pl

Talk – szkodliwy czy nie?

Sprawa wzbudza ogromne kontrowersje, zwłaszcza jej skala i fakt, że przyczyną jest kosmetyk stosowany do pielęgnacji skóry dzieci. Jak to właściwie jest z tym talkiem? Problem w tym, że przeprowadzone dotąd badania, mające wykazać związek między stosowaniem talku w okolicach intymnych a ryzykiem wystąpienia raka jajnika, dają niejednoznaczne wyniki. Część z nich wskazywała nieznaczny wzrost ryzyka zachorowania, inne nie wykrywały żadnego powiązania. Niemniej jednak Światowa Organizacja Zdrowia już jakiś czas temu przestrzegała przed używaniem talku do higieny intymnej. Co więcej, talk stosowany w okolicach intymny został uznany przez International Agency for Research on Cancer za substancję prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi1. Oznacza to, że istnieje większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika przy stosowaniu talku. Czas ekspozycji na talk również wydaje się być istotnym czynnikiem, choć nie ma na to jeszcze potwierdzonych informacji. Jednak nie oznacza to, że talku należy bezwzględnie unikać i nie stosować nawet doraźne. Fatalnym błędem firmy Johnson & Johnson było niepoinformowanie klientek o możliwych skutkach stosowania kosmetyków z talkiem. Marka zdecydowała się jednak zamieść na etykiecie kosmetyku ostrzeżenie, że produkt powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie i nie powinien mieć kontaktu z podrażnioną skórą, oraz okolicą nosa i oczu, gdyż może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Sprawa pozwów oczywiście toczy się dalej. Firma jest rozczarowana zasądzonym wyrokiem, uznając go za niesprawiedliwy i zapowiada kolejne apelacje.

1. R. Baan, K. Straif, Y. Grosse, B. Secretan, F. Ghissassi, V. Cogliano, Carcinogenicity of carbon black, titanium dioxide, and talc, The Lancet Oncology, 2006,  https://www.thelancet.com/pdfs/journals/lanonc/PIIS1470-2045(06)70651-9.pdf 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów