Psychoterapia indywidualna

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-03-01 09:53
Kobieta w poradni psychologicznej podczas spotkania z psychoterapeutką.

Psychoterapię indywidualną rozpoczyna pierwsza konsultacja, podczas której pacjent stara się szeroko omówić problem, z jakim się zmaga. Rolą psychoterapeuty będzie silne skoncentrowanie się na wskazanym obszarze problemowym oraz wyszukanie przyczyn problemów pacjenta. Już po pierwszej konsultacji będzie wiadomo, czy pacjent potrzebuje jedynie doraźnej pomocy, czy długiej psychoterapii.

Poradnia psychologiczna jest również miejscem, w którym pacjent dowie się, czy niezbędna okaże się konsultacja neurologiczna lub psychiatryczna. W niektórych wypadkach problemy natury emocjonalnej są ściśle związane z wystąpieniem chorób neurologicznych. Podczas konsultacji psychiatrycznej lekarz poza psychoterapią może zalecić stosowanie farmakoterapii. 

Na rozpoczęcie psychoterapii indywidualnej decydują się osoby, które w życiu codziennym są narażone na przewlekły stres, czują się samotne, przeżywają ból związany ze stratą lub po prostu czują, że życie przestało sprawiać im dawną radość i satysfakcję. Psychoterapia indywidualna pomocna jest również osobom, które cierpią z powodu depresji, zaburzeń osobowości lub różnego rodzaju lęków. Dlaczego w obliczu takich sytuacji życiowych warto jest, rozpocząć psychoterapię? Niektóre czynniki mogą znacznie wpłynąć na pogorszenie się jakości i komfortu naszego życia. Znaczne obniżenie nastroju może sprawić, że wykonywanie nawet najprostszych codziennych obowiązków, będzie sprawiało nam wiele trudności. Z kolei nieumiejętność panowania nad emocjami oraz niska odporność na stres może powodować problemy w pracy oraz zakłócać komunikację z innymi ludźmi. Dzięki pomocy psychoterapeuty pacjent jest w stanie opanować swoje emocje, odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. 

Aby psychoterapia indywidualna mogła przynieść pożądane efekty, musi odbywać się regularnie. Sesja terapeutyczna trwa 50 minut i pacjenci zazwyczaj spotykają się raz w tygodniu o dogodnej, wcześniej ustalonej porze. Cykliczne spotkania pomagają w nawiązaniu więzi terapeutycznej, dzięki czemu pacjent robi szybsze postępy. Psychoterapia online jest wygodną formą dla osób, które ze względu na natłok codziennych obowiązków, nie są w stanie dotrzeć do gabinetu terapeuty. W zaciszu własnego domu można odbyć sesję przy użyciu komunikatora z włączoną kamerą. Spotkania online z psychoterapeutą są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z lękami oraz wycofaniem społecznym, a każde wyjście z domu okazuje się niezwykłym przeżyciem. Polecamy tę formę spotkań również ze względów bezpieczeństwa w związku z panującą epidemią koronawirusa. Ograniczenie spotkań stacjonarnych z całą pewnością jest bezpieczniejsze dla każdego z nas. 

Nie trzeba być chorym, aby rozpocząć psychoterapię. Terapeuta pomaga zajrzeć nam w głąb siebie, zrozumieć pewne emocje. Dzięki sesjom psychoterapeutycznym będziemy mogli spojrzeć inaczej na nasze życie i dokonać zmian, które wpłyną na poprawę jego jakości. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów