Praktyczny poradnik na sezon z katarem

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2023-12-18 15:36
Kobieta wydmuchuje nos.

Jesień, zima i wczesna wiosna to pory, kiedy katar przydarza się najczęściej. Zwykle nie oznacza groźnej choroby, ale lekkie przeziębienie. Nie powinniśmy jednak obok kataru przechodzić obojętnie, ale podjąć odpowiednie kroki, aby jak najszybciej pozbyć się objawów. Leczenie opiera się przede wszystkim na udrażnianiu nosa oraz łagodzeniu stanu zapalnego błony śluzowej.

Leki na katar

Celem leczenia kataru jest zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. W tym celu można sięgnąć po specjalne preparaty donosowe, dostępne w aptece bez recepty, takie jak np. spray do nosa. Leki obkurczające naczynia krwionośne nosa zawierają takie substancje, jak ksylometazolina, oksymetazolina czy nafazolina. Stosuje się je w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w przebiegu zapalenia zatok, alergii czy po przebytej operacji nosa. Leków tych nie powinno się jednak stosować długotrwale. Jeśli katarowi towarzyszy ból głowy i gorączka, pomocne są niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty, np. paracetamol czy ibuprofen. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu 3-5 dni domowego leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.

W uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać preparaty antyhistaminowe na katar, które działają poprzez blokowanie receptorów histaminy w śluzówce nosa – stosuje się je przede wszystkim u osób, zmagających się z alergią. W poważniejszych przypadkach wskazane może być przyjmowanie glikokortykosteroidów donosowych. Gdy katar utrzymuje się przez 7-10 dni, wydzielina jest ropna (żółta lub zielony kolor, ma nieprzyjemny zapach) i występuje gorączka, prawdopodobnie doszło do nadkażenia bakteryjnego i być może potrzebna będzie antybiotykoterapia.

Jak dbać o siebie podczas kataru?

Leczenie kataru zdecydowanie przyspiesza systematyczne i efektywne usuwanie wydzieliny zalegającej w nosie. Ułatwić to może płukanie nosa i zatok przynosowych przy pomocy fizjologicznego roztworu chlorku sodu lub soli morskiej. Podobne działanie mają inhalacje, które można wykonać z soli fizjologicznej z dodatkiem olejków eterycznych lub z naparów ziołowych.

Jeśli kolejny raz w tym sezonie męczy Cię katar, sprawdź, czy przypadkiem powietrze w Twoim mieszkaniu nie jest zbyt suche. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, przesuszona śluzówka nosa jest bardziej podatna na wszelkie infekcje. Jeśli w pomieszczeniu panuje zbyt niska wilgotność, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Optymalna wilgotność wynosi od 40 do 60%. Zbyt wysoka też nie jest korzystna dla Twoich dróg oddechowych.

Podczas kataru i przeziębienia organizm codziennie traci duże ilości wody. Warto więc zadbać o nawilżenie organizmu od środka poprzez odpowiednie nawodnienie. Pij dużo wody – możesz dodawać do niej imbir, miętę, cytrynę i inne cytrusy, żeby była smaczniejsza. Warto też sięgać po rozgrzewające napary z ziół, suszonych owoców, przypraw korzennych. Jedz owoce i warzywa. To wszystko dostarczy do Twojego ciała sporej ilości wody wraz z witaminami i składnikami mineralnymi, co usprawni proces leczenia. Nawodniony organizm produkuje rzadszą wydzielinę i szybciej pozbywa się toksyn.

Domowe specyfiki na katar

Picie naparu z majeranku – rozgrzewa ciało, działa przeciwzapalnie i ułatwia oddychanie. Jeśli podczas kataru w okolicach nosa powstały otarcia, podrażnione miejsca skutecznie ukoi maść majerankowa.
Napar z kwiatów bzu pomaga w rozrzedzeniu zalegającego śluzu w nosie i odblokowaniu zatok.
Jedzenie pikantnych potraw – ostre przyprawy mają działanie inhalujące, a ich wąchanie i jedzenie może, choć na chwilę, przynieść uczucie udrożnienia nosa. Papryczki chili zawierają dodatkowo kapsaicynę, która znalazła nawet zastosowanie w kroplach i sprayach do nosa. Nie należy jednak próbować samodzielnie umieszczać przypraw w nosie. W odetkaniu nosa pomóc może również dodatek chrzanu do potrawy.
Czosnek i cebula – zawierają substancje, które mają potwierdzone działanie przeciwzapalne. Najlepiej jest zjeść je w formie surowej, np. na kanapce czy w sałatce. Możesz też przygotować domowy syrop z cebuli i czosnku. Zamiast cukru dodaj miód i ksylitol.
Chociaż stosowanie ziół uznawane jest za bezpieczne, nie każdy może korzystać z nich bez konsultacji z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, seniorów i osób chorujących przewlekle.

Źródło:

Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych–jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1), s. 25-31. https://bibliotekanauki.pl/articles/1033289.pdf

Materiał powstał we współpracy z Haleon

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Otrivin Oddychaj Czysto dla dzieci ; Otrivin Oddychaj Czysto Przewidziane zastosowanie: Areozol do nosa, Podmiot prowadzący reklamę: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp z o.o., Producent: GSK Consumer Healthcare (GMDT)

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Otrivin 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek. Każda dawka aerozolu zawiera 0,014 mg chlorku benzalkoniowego, co odpowiada 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w 1 ml roztworu. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v.I.2023 

Otrivin Allergy (2,5 mg + 0,25 mg)/ml, aerozol do nosa, roztwór Jeden ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny (Phenylephrinum) oraz 0,25 mg dimetyndenu maleinianu (Dimetindeni maleas). Jedna dawka zawiera 0,3536 mg fenylefryny i 0,0354 mg dimetyndenu maleinianu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Roztwór zawiera 0,1 mg chlorku benzalkoniowego w każdym ml roztworu oraz olejek lawendowy deterpenowany zawierający: geraniol, linalol, kumarynę oraz limonen. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów przeziębienia, przekrwienia błony śluzowej nosa, ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, sezonowego (katar sienny) oraz niesezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa. Wspomagająco w ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok oraz w zapaleniu ucha środkowego. Pielęgnacja przed- i pooperacyjna w chirurgii nosa. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. I.2023

Otrivin dla dzieci 0,5 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku (Xylometazolini hydrochloridum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: benzalkoniowy chlorek. Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Otrivin dla dzieci ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin dla dzieci jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku od 2 do 11 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. I.2023

Otrivin Ipra MAX (0,5 mg + 0,6 mg)/ml, aerozol do nosa, roztwór. 1 ml roztworu zawiera 0,5 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 0,6 mg ipratropiowego bromku. 1 dawka (około 140 mikrolitrów) zawiera 70 mikrogramów ksylometazoliny chlorowodorku i 84 mikrogramy ipratropiowego bromku. Wskazania do stosowania: Objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa i wodnistej wydzieliny z nosa, związanych z przeziębieniem. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v.I.2023

Otrivin Katar i Zatoki 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Jedna dawka aerozolu zawiera 0,14 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: 2,75 mg/ml makrogologlicerolu hydroksystearynian (olej rycynowy uwodorniony polioksylenowany). Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Katar i Zatoki jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. I.2023

Otrivin Menthol 1 mg/ml, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Jedna dawka aerozolu zawiera 0,14 mg ksylometazoliny chlorowodorku. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: 2,75 mg/ml makrogologlicerolu hydroksystearynian (olej rycynowy uwodorniony polioksylenowany). Wskazania do stosowania: Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Produkt leczniczy ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Produkt ułatwia wziernikowanie nosa. Otrivin Menthol jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o v. I.2023

Otrivin Regeneracja (1 mg + 50 mg)/ml, aerozol do nosa, roztwór. Jeden ml roztworu aerozolu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 50 mg deksopantenolu. Jedna dawka 0,1 ml roztworu aerozolu zawiera 0,1 mg ksylometazoliny chlorowodorku i 5,0 mg deksopantenolu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: Ten lek zawiera 0,02 mg benzalkoniowego chlorku w każdej dawce aerozolu, co odpowiada 0,2 mg benzalkoniowego chlorku w każdym 1 ml roztworu. Wskazania do stosowania: Otrivin Regeneracja jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat: - w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa oraz pobudzenia gojenia się błony śluzowej, w leczeniu naczynioruchowego zapalenia błony śluzowej nosa i utrudnionego oddychania przez nos po przebytej operacji nosa, - w celu zmniejszenia obrzęku błony śluzowej nosa w zapaleniu błony śluzowej nosa związanym z ostrym zapaleniem zatok przynosowych (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok). Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o. v. I.2023  

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów