Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Porost włosów – Jak przyspieszyć porost włosów?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2020-09-04 11:15
Porost włosów

Porost włosów – czy można go przyśpieszyć? Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, tempo, w jakim rosną ich włosy, jest mało satysfakcjonujące.

Długie włosy to marzenie wielu - włosy są przecież częścią naszego wizerunku, nierzadko wizytówką, która swoim pięknem, oprócz naszej osobowości, przekonuje do nas innych w kontaktach międzyludzkich. Dlatego odczuwamy niepokój, kiedy porost włosów jest słaby. Włosy przerzedzają się, tworzą się zakola, a my pozostajemy zagubieni w gąszczu rozwiązań, które z medycznego punktu widzenia nawet nie mają prawa zadziałać. Ponieważ w walce o włosy liczy się przede wszystkim czas, by rezultaty były jak najlepsze, warto sięgać jedynie po sprawdzone rozwiązania.

Najważniejsze składniki kosmetyków wspomagających porost włosów

SKŁADNIK KOSMETYKU

DZIAŁANIE

Olejek z mięty pieprzowej

Ogranicza szkodliwy wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe. Poprawia mikrokrążenie i stymuluje podziały komórek macierzy włosa.

Kofeina

Walczy z łysieniem androgenowym, zapobiegając miniaturyzacji włosów i ich wypadaniu.

Ekstrakt z kory chinowej

Bogaty jest w minerały, odżywiające włosy i wzmagające ich wzrost.

Ekstrakt z amli

Wspomaga regenerację włosów, dodatkowo wzmacniając ich pigmentację.

Betaina

Stymuluje powstawanie keratyny - podstawowego białka budującego włosy.

Bioferment z bambusa

Dzięki zawartości krzemionki, wzmacnia włosy, poprawia ich gęstość, zmniejsza kruchość i łamliwość.

Porost włosów - co na ten temat mówi biologia?

Porostu włosów doświadczamy w każdej chwili. Na głowie przeciętnego człowieka znajduje się od 100 do 150 tysięcy włosów. Każdego dnia wypada ich od 50 do 150. Taką ilością traconych włosów nie należy się przejmować, ponieważ w zdrowym organizmie każdy utracony włos natychmiast zastępowany jest nowym. Gdy kończy się jeden cykl włosowy, rozpoczyna się drugi.

Wzrost włosa nie jest procesem ciągłym. Wspomniany cykl dzielimy na 3 części, zwane fazami. Pierwszą z nich jest faza anagenu, podczas której dochodzi do aktywnego wzrostu włosa oraz produkcji pigmentu nadającego włosowi barwę — melaniny. Czas trwania anagenu jest uwarunkowany genetycznie i wynosi aż kilka lat — od 2 do 7. Komórki macierzy przechodzą intensywne podziały, co skutkuje tym, że nasze włosy rosną i z każdym miesiącem stają się coraz dłuższe. Zazwyczaj o centymetr miesięcznie, chociaż przy odpowiedniej pielęgnacji można ten wzrost wydłużyć aż dwukrotnie. Zasada ta działa też w drugą stronę. Zaniedbując pielęgnację i nie dostarczając z dietą odpowiednich składników odżywczych spowodujemy, że nasze włosy będą rosły znacznie wolniej.

Faza anagenu dotyczy u osób zdrowych 90% włosów z obszaru ich owłosionej skóry głowy. Przy wzmożonym wypadaniu włosów proporcje te zostają zachwiane, a faza aktywnego wzrostu ulega znacznemu skróceniu.

Kolejną, drugą fazą cyklu włosowego jest katagen, faza zwana przejściową. Jest ona bardzo krótka i trwa zaledwie od kilku dni do dwóch tygodni. Dochodzi w niej do zatrzymania wzrostu włosa oraz zaprzestania produkcji pigmentu. Po niej następuje ostatnia z faz — telogen, której czas trwania wynosi od kilku tygodni do 4 miesięcy. Podczas telogenu podstawa włosa stopniowo przemieszcza się ku powierzchni, by zrobić miejsce kolejnemu włosowi. Stary włos wypada, a nowy wchodzi płynnie w fazę anagenu.

Etapy łysienia

Porost włosów – jakie czynniki mogą go spowolnić?

Porost włosów jest procesem niezwykle zmiennym. Nasze włosy każdego dnia narażone są na wiele negatywnych czynników, spowalniających ich wzrost. Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak przyspieszyć porost włosów, najpierw musimy być świadomi zagrożeń, które sprawiają, że nawet najlepiej prowadzona kuracja przynosi bardzo ograniczone, rozłożone w długim czasie efekty. 

Niszczyć nasze włosy możemy już w naszej łazience. Kiedy wycieramy je po umyciu energicznym, trącym ruchem, a następnie suszymy gorącym strumieniem suszarki, możemy być pewni, że dojdzie do ich wzmożonej łamliwości, a ich gęstość z czasem zacznie się zmniejszać. Podobny rezultat zobaczymy, gdy będziemy gwałtownie rozczesywać włosy. Szarpanie ich podczas czesania może uszkodzić nie tylko łodygi, ale również cebulki. Zdecydowanie lepiej jest poświęcić na rozczesywanie włosów więcej czasu, a dla łatwiejszego rozplątania kosmyków zastosować wygładzającą odżywkę. 

Niewłaściwie prowadzona dieta może nie tylko znacznie spowolnić wzrost nowych włosów, ale też obniżyć jakość już istniejących. Włosy stają się cieńsze i mimo że na naszej głowie znajduje się ich wciąż tyle samo, wizualnie sprawiają wrażenie dużo rzadszych. Musimy pamiętać o prowadzeniu zbilansowanej i zróżnicowanej diety, która zapewni naszym włosom wszystkie potrzebne do ich wzrostu składniki, a w przypadku diet wykluczających pokarmy pochodzenia zwierzęcego, zadbać o odpowiednią suplementację.

Sposoby na szybki porost włosów, czyli gęsta fryzura w zasięgu ręki

Sposobów na szybki porost włosów jest dziś dostępnych naprawdę wiele. Należy zaznaczyć, że w przypadku wzrostu włosów, szybki znaczy dający efekty po 2-3 miesiącach regularnego stosowania, gdyż tyle wynosi czas potrzebny na wytworzenie nowego włosa, który następnie z głębi skóry przemieści się ponad jej powierzchnię i dopiero wtedy będzie mógł być dostrzeżony. Sposoby na szybki porost włosów przyniosą więc widoczne efekty dopiero po upływie pewnego czasu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i systematycznie się do nich stosować.

Do metod, które od razu powinniśmy wprowadzić w nasze codzienne nawyki, jest stosowanie odpowiednich kosmetyków na porost włosów. Szampon do włosów powinien być on delikatny i oparty na łagodnych substancjach myjących. Powinien działać korzystnie nie tylko na włosy, ale też na skórę głowy, bo to od niej zależy produkcja zdrowych, gęstych włosów. Należy też pamiętać, by dać składnikom zawartym w szamponie czas, by przeniknęły do cebulek. Zazwyczaj od razu po nałożeniu szamponu zaczynamy go spłukiwać. W tym przypadku, jeśli chcemy osiągnąć jak najszybszy porost włosów, najlepiej jest odczekać parę minut i dać substancjom odżywczym zawartym w szamponie czas na wchłonięcie. Po każdym zastosowaniu szamponu użyjmy odżywki, która zadba o włosy na całej długości.

Sposobem, który znacząco przyśpieszy porost włosów, jest stosowanie wcierek. Należy wybierać te o mocno odżywczym składzie, ze składnikami takimi, jak np. kofeina, olejek z mięty pieprzowej, ekstrakt z kory chinowej (ich działanie zostało krótko opisane w tabeli na początku artykułu). Wcierki najlepiej jest stosować w połączeniu z trwającym 3-4 minuty masażem poprawiającym ukrwienie skóry głowy, co na porost włosów zadziała znakomicie. Wcierka pozostawiona na skórze na noc będzie działać przez wiele godzin i stymulować naturalne procesy regeneracyjne.

Aby osiągnąć szybszy porost włosów, warto również:

  • odżywiać włosy od wewnątrz i trzymać się zdrowej, pełnowartościowej diety (tłuste potrawy nie sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji włosów),
  • pić przynajmniej 2 l wody dziennie,
  • wprowadzić codzienne picie ziół lub drożdży,
  • wysypiać się – ma to ogromne znaczenie dla regeneracji całego organizmu, w tym skóry głowy,
  • redukować stres, gdyż wpływa negatywnie na włosy,
  • wypróbować zabiegi medycyny estetycznej, np. mezoterapię igłową skóry głowy,
  • jeśli słabemu porostowi włosów towarzyszą inne choroby, np. niedoczynność tarczycy, w celu osiągnięcia poprawy należy udać się do lekarza.

Dermokosmetyki na szybki porost włosów – Delpos!

DELPOS zestaw

Kup online - zamów teraz

 

Szukając kosmetyków do przyśpieszenia porostu włosów, zdecydowanie warto zainteresować się tymi naturalnymi, ponieważ działają skutecznie i nie generują problemów z wypadaniem włosów. Na uwagę zasługują preparaty do włosów Delpos – bez SLS i SLES, silikonów, parabenów, PEG-ów, sztucznych barwników i substancji zapachowych.

Farmacia Verde logo

Delpos to zestaw trzech dermokosmetyków: szamponu, odżywki i wcierki. Są to preparaty o starannie dobranych składach, opartych na składnikach pochodzenia naturalnego. Obfitują w składniki znane ze swoich właściwości stymulujących porost włosów, jak kofeina, olejek z mięty pieprzowej i wielu innych. Dzięki dermokosmetykom Delpos włosy rosną szybciej, poprawia się też ich kondycja – stają się mocniejsze i gęstsze – mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde.

Porost włosów - podsumowanie

Doświadczając wypadania włosów i ich przerzedzania, liczymy na szybkie rezultaty. Trzeba jednak pamiętać, by nie wpaść w pułapkę. Nawet jeśli efekty nie pojawią się po dwóch tygodniach, nie oznacza to, że kosmetyki, które stosujemy, nie działają. Zagęścić włosy optycznie oraz poprawić ich strukturę jesteśmy w stanie już po tygodniu czy dwóch, lecz by wywołać porost włosów, należy poczekać nieco dłużej, a wynika to z samej fizjologii wzrostu włosa. Jeśli jednak będziemy zachowywać regularność, unikać przetłuszczania włosów poprzez ich mycie tak często, jak tego potrzebują oraz dbać o odpowiednią pielęgnację, rezultaty mogą przejść nasze oczekiwania.

Bibliografia

1. Marlena Matysek-Nawrocka, Maria Bernat, Michał Koziarski : Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, Lublin
2. V.P. Kapoor. Herbal cosmetics for skin and hair care. Nat. Pro. Rad. 4(4): 306-314 (2005). 
3. Wormer E.J.: Włosy. Pielęgnacja i zdrowie, Wydawnictwo Klub dla Ciebie, Warszawa, 2000
4. Ji Young Oh, Min Ah Park & Young Chul Kim: Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs, Toxicological Research 30, 297–304, 2014
5. Styczeń P., Włosom na ratunek „Art of Beauty” nr 2/2015
 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów