Miód, herbatki, bańki…czyli domowe sposoby na kaszel

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2018-01-30 09:06
syrop z bzu

Kaszel to zmora podczas przeziębienia. Męczy w ciągu dnia, nie daje spać w nocy. To naturalny odruch, którego nie da się kontrolować. Wywołuje go podrażnienie receptorów kaszlowych położonych w górnych drogach oddechowych. Kaszlemy, by odkrztusić flegmę, zalegającą wydzielinę – jeśli jest to możliwe, cierpimy na kaszel mokry; jeśli nie udaje się pozbyć flegmy, mamy do czynienia z kaszlem suchym. Na szczęście na kaszel, zarówno mokry, jak i suchy, jest całe mnóstwo domowych metod. Jakie są sposoby na kaszel sprawdzone przez nasze babcie?

Miodowe mikstury i syropki

Jednym z bardziej popularnych domowych sposobów na mokry kaszel są napoje sporządzone z miodem. Możemy przed snem po prostu wypić szklankę mleka z miodem i czosnkiem lub przyrządzić sobie miód cebulowy. Kroimy trzy cebule, dodajemy do nich pół szklanki miodu i odstawiamy na około 3 godziny. Potem dolewamy 50 ml letniej, przegotowanej wody i znów odstawiamy na kolejne 3 godziny. Napój przelewamy do butelki przez sitko i kilka razy dziennie po łyżeczce pijemy. Być może nie brzmi to zbyt smacznie, ale jest skuteczne. Syrop można też zrobić z samej cebuli – także używając 3 cebul, zasypać je cukrem, postawić w ciemny miejscu tak, by puściły sok. Stosujemy podobnie jak syrop miodowy. Innymi syropami z domowej apteczki są syrop z buraków, który przyrządzamy, zasypując dużego, pokrojonego buraka cukrem i spożywamy po łyżeczce dwa razy dziennie, po tym, jak napój odstoi jeden dzień oraz syrop z czosnku i cytryny, sporządzony z dwóch główek czosnku, soku z dwóch cytryn, czterech łyżek miodu i dwóch szklanek przegotowanej wody. Taki syropek musi odstać jednak aż dwie doby, zanim będzie miał właściwości lecznicze.

Ziołowe herbatki i napoje

Herbatka z lipy szczególnie cieszy się dobrą sławą jako sposób na kaszel. To też jedna z najstarszych metod. Herbatkę pije się powoli kilka razy dziennie po łyżeczce w ciągu dnia oraz przed snem. Pomocna może też być herbatka z babki płesznik, lancetowatej lub większej. Potrzebujemy wysuszonych liści tej rośliny – do zdobycia w aptekach lub sklepach zielarskich (babka jest obecna w ogromnej ilość na polach i łąkach, trzeba by ją jednak odpowiednio wcześniej zebrać i ususzyć). Jedną łyżeczkę liści zalewamy 200 ml wody, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy pod przykrywką przez około 15 minut. Czekamy, aż wywar ostygnie, odcedzamy go, pijemy dwa razy dziennie. Dobra jest też na kaszel herbatka z nasion kozieradki. Jak już jesteśmy przy ziołach, to na mokry kaszel pomoże napój z nasion kopru włoskiego. Przygotowanie: zalej łyżkę nasion kopru 1/3 litra wody, do tego daj 2 łyżki niezawodnego miodu, przez 10 minut gotuj, potem przecedź. Syrop pij po filiżance nawet 3 razy dziennie. Jeden z domowych sposobów na suchy kaszel to napój na bazie siemienia lnianego. Łyżkę siemienia zalewamy szklanką wody, gotujemy 10 minut, a na koniec dodajemy – jakże by inaczej – łyżkę miodu. Pijemy dwa razy dziennie podgrzany napój. Na nawilżenie śluzówki przy suchym kaszlu pomaga też wywar z imbiru – gotujemy przez 20 minut imbir pokrojony i zalany 0,5 l wody. Słodzimy napój miodem i pijemy po szklance rano i wieczorem.

Inhalacje i nawilżanie

Najprostsze leczenie kaszlu – i nie tylko, bo także kataru i zatkanych zatok – w domowym zaciszu to stosowanie inhalacji. Wystarczy miska z gorącą wodą i ręcznik. Przykrywamy nim głowę i wdychamy parę wodną. Możemy dodać do wody olejki inhalacyjne – do kupienia w aptece, lub po prostu garść ziół jak szałwia, tymianek albo trochę świeżego imbiru. To nie jest metoda dla dzieci i osób w starszym wieku; silny aromat ziół czy olejków u niektórych może wywołać alergię. Lepiej wtedy stosować nawilżanie powietrza: są specjalne urządzenia, które skraplają wodę w pomieszczeniu. Późną jesienią i zimą wystarczy położyć mokre ręczniki na rozgrzanych kaloryferach – efekt będzie podobny. Zamiast inhalowania, spróbuj też…zjeść gorący, domowej roboty rosół. To także porządnie rozgrzewa i działa jak inhalator.

Maści i bańki

Na noc warto posmarować klatkę piersiową oraz plecy rozgrzewającą maścią z dodatkiem wyciągów z ziół czy olejków. Wdychając ich zapach przez sen, także będziemy doświadczać inhalacji. W tradycyjnych metodach leczenia do łask powróciły też bańki. Kiedyś stosowane nagminnie, znane ludzkości od wielu wieków. Wyparte zostały przez antybiotyki. Bańki mogą pomóc w uporczywym, niemijającym kaszlu. Stawiamy je na klatce piersiowej lub plecach, ale z pominięciem okolic nerek oraz kręgosłupa. Bańki mają funkcję stymulującą układ immunologiczny organizmu.

Czasem tylko lekarz pomoże

Domowych metod na kaszel jest pewnie tyle, ile domostw z tradycjami. Więcej o temacie można poczytać też tu: http://conakaszel.pl/domowe-sposoby-na-kaszel/. Ważne jednak by pamiętać, że są przypadki, w których samemu nie damy rady uporać się z kaszlem. Gdy objawy się nasilają, kaszel trwa już kilka dni, do tego mamy inne przypadłości – należy zgłosić się do lekarza. Znane od pokoleń sposoby lecznictwa to skarb społeczeństwa, który warto pielęgnować, jednak czasem pomoże tylko medycyna.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

artykułu partnera

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1. NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru, 4 mg/5 ml, syrop. 2. SKłAD JAKOŚCIOWY I ILOŚCIOWY: 5 ml syropu zawiera 4 mg bromoheksyny chlorowodorku (Bromhexini hydrochloridum). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: 5 ml syropu zawiera: glicerol, propylu parahydroksybenzoesan, błękit patentowy, 2,1 g sorbitolu, 174 mg etanolu 96%. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt CHPL 6.1.;3. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Syrop. Jasnozielony, klarowny syrop o zapachu i smaku miętowym. 4. SZCZEGółOWE DANE KLINICZNE: 4.1 Wskazania do stosowania: Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. 4.3 Przeciwwskazania: Nie stosować produktu Flegamina Classic o smaku miętowym bez cukru: u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1; u dzieci w wieku poniżej 7 lat, ze względu na zawartość alkoholu. 7. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. ul. Emilii Plater 53;00-113 Warszawa. NUMER POZWOLENIA NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: 18432. Kategoria dostępności OTC – Produkt dostępny bez przepisu lekarza. Charakterystyka Produktu Leczniczego dostępna na stronie www.tevamed.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów