Mgła mózgowa – jak mogą pomóc nukleotydy dietetyczne?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-11-09 15:32
Rysunkowa kobieta, trzyma się za głowę.

Masz trudności z koncentracją, zapamiętywaniem i logicznym myśleniem? Często czujesz się zdezorientowany, jakby Twój umysł był oblepiony gęstą mgłą? To mogą być objawy brain fog, czyli “mgły mózgowej”, której wiele osób doświadcza po przebyciu COVID-19.

“Mgła mózgowa” – skąd się bierze?

Przypadłość ta jest wynikiem zaburzenia regulacji neuroprzekaźników, czyli substancji odpowiedzialnych za przenoszenie sygnału między neuronami w układzie nerwowym, zwłaszcza serotoniny, dopaminy, kwasu gamma-aminomasłowego i acetylocholiny. Może być ono powodowane przez stres, chroniczne zmęczenie, nadmiar stymulantów, odwodnienie organizmu, brak aktywności fizycznej, niedobór snu czy zbyt dużą ilość obowiązków. Jedną z głównych przyczyn wystąpienia mgły mózgowej są stany zapalne występujące w organizmie oraz stany związane ze stresem oksydacyjnym. Za wystąpienie stresu oksydacyjnego w organizmie jest odpowiedzialny brak równowagi pomiędzy reaktywnymi formami tlenu a zdolnością organizmu do ich szybkiej detoksykacji. Pozostając w wysokim stężeniu w organizmie, powodują uszkodzenie komórek ośrodkowego układu nerwowego. Do przewlekłych stanów zapalnych zaliczamy choroby autoimmunologiczne a wśród nich chorobę Hashimoto. 

Jakie są główne oznaki brain fog?

  • problemy z koncentracją
  • kłopoty ze skupieniem uwagi i zrozumieniem
  • zmęczenie
  • chwilowe problemy z pamięcią
  • brak motywacji
  • bóle głowy – często migrenowe
  • obniżenie nastroju – w skrajnych przypadkach stany depresyjne

Osoby dotknięte objawami często opisują ten stan jako „poruszanie się we mgle”.

Masz problemy z koncentracją i pamięcią po COVID-19? Poznaj nową linią czystych nukleotydów dietetycznych od Norsa Pharma. 

Jak nukleotydy dietetyczne mogą pomóc w likwidowaniu objawów “mgły mózgowej”?

Nukleotydy dietetyczne to nowatorski element dietoterapii, który zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem ze względu na swoje szerokie spektrum działania. Analizując ich budowę, skład i funkcje, jakie pełnią w organizmie, można wnioskować, że to właśnie one stanowią brakujący element zwiększający szanse na powodzenie wielu terapii dietetycznych  i leczniczych. Nic w tym dziwnego – nukleotydy to podstawowy budulec kodu komórkowego, bez których organizm nie byłby w stanie podejmować kluczowych procesów fizjologicznych, takich jak: produkcja białek, enzymów, hormonów, a także produkcja niezbędnej energii komórkowej. 

Rola nukleotydów w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu

Nukleotydy są związkami organicznymi, które pełnią rozmaite funkcje w naszym organizmie: począwszy od przechowywania informacji genetycznej w formie kwasów nukleinowych (DNA i RNA), po magazynowania energii pod postacią złożonych nukleotydów ATP (adenozynotrójfosforan) i GTP (guanozynotrójfosforan). Co ciekawe, nukleotydy mogą również uczestniczyć w komunikacji międzykomórkowej, pełniąc tym samym rolę neuroprzekaźników. 

Kluczowym nukleotydem dla sprawnego funkcjonowania mózgu jest adenozyna

Adenozyna, działając jako cząsteczka regulująca funkcjonowanie neuronów obecnych w mózgu, jest odpowiedzialna za uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak dopamina i glutaminian, które bezpośrednio wpływają na poszczególne procesy zachodzące w różnych strukturach mózgu. Jak się okazuje, suplementacja nukleotydami, zarówno ATP jak i UMP (urydyno-monofosforanem), może prowadzić do poprawy pamięci, uwagi i nastroju, a także jakości snu (Wang i wsp. 2007).

Przeprowadzone na przestrzeni lat badania, zarówno te eksperymentalne, jak i kliniczne sugerują, że suplementacja nukleotydami w diecie może przyczynić się na wydajniejsze funkcjonowanie mózgu, a co więcej uchronić go przed chorobami związanymi ze starzeniem się.

Jakie korzyści niesie dla mózgu suplementacja nukleotydami?

  • Poprawa pamięci i zwiększenie zdolności uczenia się

Włączenie do diety nukleotydów, skutkuje podniesieniem się poziomu fosfatydylocholiny w błonach komórek ośrodkowego układu nerwowego, co może pozytywnie wpływać na pamięć i wspiera zdolność uczenia się (Sato i wsp. 1995).

  • Redukcja stanów zapalnych

Nukleotydy wykazują silne działanie przeciwzapalne. Przykładowo, adenozyna może wpływać na funkcjonowanie komórek żernych (makrofagów) i zmniejszać ich produkcję prozapalnych cząsteczek, w tym czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α); co z kolei może chronić struktury mózgu przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przewlekłymi stanami zapalnymi.

  • Ochrona mózgu przez przed neurodegeneracyjnymi skutkami starzenia

Suplementacja nukleotydami (urydyno-monofosforan (UMP), zwiększają poziom acetylocholiny w mózgu (Wang i wsp. 2007). Zastosowanie pochodnych puryn jest przedmiotem badań klinicznych jako środki mające na celu poprawę pamięci u pacjentów z chorobą Alzheimera (Rathbone i wsp. 1999).

Odzyskaj klarowność umysłu i popraw swoje funkcje poznawcze. Wypróbuj Nucleozin Complete – nowatorskie połączenie czystych nukleotydów dietetycznych oraz cynku.

Suplementacja nukleotydami dietetycznymi w leczeniu “mgły mózgowej”

Istnieją fascynujące dowody sugerujące, że nukleotydy dietetyczne mają pozytywny wpływ na zdrowie mózgu, a także mogą pomóc w leczeniu objawów chorób degeneracyjnych, a także mgły mózgowej

Suplementacja nukleotydami dietetycznymi przyczynia się do zwiększenia poziomu fosfatydylocholiny w błonach komórek nerwowych, a przez to stymuluje uwalnianie tego neuroprzekaźnika z neuronów obecnych w mózgu (Chen i wsp. 2000). Choć mechanizm nie został jeszcze określony, wydaje się, że oddziaływanie ATP na receptory na powierzchni komórek nerwowych (tzw. receptory purynergiczne), wpływa na metabolizm kory mózgowej, tym samym skutkując poprawą zdolności uczenia się i koncentracji (Sato i wsp. 1995).

Nukleotydy, będąc nośnikiem energii, mogą pełnić ważne funkcje przekaźnikowe wpływające na układ nerwowy. Poprzez swój wpływ na aktywność neuronów, mogą przyczynić się do poprawy funkcji mózgu związanych z pamięcią czy zdolnością utrzymania koncentracji. To z kolei czyni nukleotydy dietetyczne atrakcyjną i innowacyjną formą wsparcia leczenia osób, które borykają się z dolegliwością, jaką jest mgła mózgowa

Więcej o nukleotydach dietetycznych przeczytasz na stronie: www.nukleotydydietetyczne.pl

Bibliografia

Ocon AJ. Caught in the thickness of brain fog: exploring the cognitive symptoms of Chronic Fatigue Syndrome. Front Physiol. 2013 Apr 5;4:63. 

Hornig M. Can the light of immunometabolism cut through "brain fog"? J Clin Invest. 2020 Mar 2;130(3):1102-1105. 

Fumagalli M, Lecca D, Abbracchio MP, Ceruti S. Pathophysiological Role of Purines and Pyrimidines in Neurodevelopment: Unveiling New Pharmacological Approaches to Congenital Brain Diseases. Front Pharmacol. 2017 Dec 19;8:941. 

Rathbone MP, Middlemiss PJ, Gysbers JW, Andrew C, Herman MA, Reed JK, Ciccarelli R, Di Iorio P, Caciagli F. Trophic effects of purines in neurons and glial cells. Prog Neurobiol. 1999 Dec;59(6):663-90. 

Chen TH, Wang MF, Liang YF, Komatsu T, Chan YC, Chung SY, Yamamoto S. A nucleoside-nucleotide mixture may reduce memory deterioration in old senescence-accelerated mice. J Nutr. 2000 Dec;130(12):3085-9. 

Sato N, Murakami Y, Nakano T, Sugawara M, Kawakami H, Idota T, Nakajima I. Effects of dietary nucleotides on lipid metabolism and learning ability of rats. Biosci Biotechnol Biochem. 1995 Jul;59(7):1267-71. 

Wang L, Albrecht MA, Wurtman RJ. Dietary supplementation with uridine-5'-monophosphate (UMP), a membrane phosphatide precursor, increases acetylcholine level and release in striatum of aged rat. Brain Res. 2007 Feb 16;1133(1):42-8. 

Stefano G., Ptacek G., Ptackova H., at. al., Selective Neuronal Mitochondrial Targeting in SARS-CoV-2 Infection Affects Cognitive Processes to Induce 'Brain Fog' and Results in Behavioral Changes that Favor Viral Survival, Medical Science Monitor, 2021 Jan 25, 27

TC. Theoharides, C. Cholevas, K. Polyzoidis, A. Politis, Long-COVID syndrome-associated brain fog and chemofog: Luteolin to the rescue, „BioFactors'' 2021, t. 47, nr 2, s. 232–241.

Kingstone T., Taylor A., O'Donnell K., at. al., Finding the 'right' GP: a qualitative study of the experiences of people with long-COVID, BJGP Open. 2020 Dec; 4(5)

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów