Łuszczyca głowy - objawy i leczenie
Artykuł sponsorowany
Łuszczyca głowy jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Bardzo krępującą, bo zmiany są widoczne na skórze, więc dla chorych stanowią uciążliwy problem. Na ciele pojawiają się łuskowate i wybrzuszone plamy. Skóra łuszczy się i występuje uciążliwy świąd. Jakie są przyczyny i objawy łuszczycy? Jak leczyć łuszczycę głowy?
Czego unikać w kosmetykach przy łuszczycy głowy? |
|
silikony | służą do zagęszczania kosmetyków i z czasem utrudniają skórze wydalanie toksyn |
parabeny | chronią kosmetyk przed zepsuciem, ale w nadmiarze wywołują stany zapalne skóry |
PEG-i | powodują zanieczyszczenie i utrudniają regenerację skóry |
EDTA | sól wapniowo-disodowa stabilizuje konsystencję preparatu, ale wysusza skórę i sprzyja łuszczeniu |
Łuszczyca głowy - przyczyny
Łuszczyca głowy często ma podłoże genetyczne. Schorzenie występuje u osób, których bliscy krewni również mieli ten problem, np. dziadkowie lub rodzice. Do innych przyczyn zaliczają się:
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia pracy układu immunologicznego,
- rany skóry (np. rozległe poparzenia),
- infekcje wirusowe i bakteryjne,
- ciąża,
- przewlekły i silny stres,
- przyjmowanie niektórych leków.
Łuszczyca skóry głowy to zaburzenia w procesie łuszczenia naskórka – przyspieszenie podziału komórek. U zdrowej osoby wytwarzanie, podział i obumieranie komórek trwa od 26 do 28 dni. Natomiast u osób z łuszczycą proces ten jest krótki i trwa jedynie 4 dni. Podczas gdy nowe komórki pojawiają się, stare nie nadążają się złuszczać. W wyniku tego naskórek pogrubia się, a na skórze głowy pojawiają się białe łuski i czerwone przebarwienia skóry właściwej.
Czytaj więcej: https://psorisel.pl/luszczyca-glowy-kompendium-wiedzy/
Łuszczyca głowy może mieć różne przyczyny, ale jej objawy wywołują duży dyskomfort; fizyczny i psychiczny. Dlatego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Pomimo że obecnie schorzenie nie jest uleczalne, warto stosować odpowiednie preparaty, aby zniwelować symptomy choroby i osiągnąć remisję. Ponieważ łuszczyca to choroba skóry, poza leczeniem farmakologicznym, trzeba dbać o pielęgnacje skóry dobrymi kosmetykami. Najlepiej postawić na delikatne i bezpieczne dermokosmetyki. - mówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica
Łuszczyca głowy - objawy
Łuszczyca głowy jest bardzo uciążliwa. Zmiany pod włosami trudno ukryć np. pod ubraniem i niełatwo między włosami rozprowadzić preparaty lecznicze. Objawy schorzenia są następujące: jasne łuski, świąd, pieczenie oraz czerwone grudki. Zmiany skórne mogą rozprzestrzenić się na czoło, szyję oraz okolice uszu. W zaawansowanym stadium choroba powoduje wypadanie włosów. Objawy mogą nasilać się okresowo, powodując dyskomfort. Ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się zmian oraz zniwelować objawy.
Łuszczyca głowy - leczenie
Im szybciej zdiagnozuje się i wprowadzi leczenie łuszczycy głowy, tym większa szansa na długie okresy remisji. Wprawdzie schorzenia nie można całkowicie wyleczyć, ale dzięki odpowiednim metodom oraz pielęgnacji skóry można zniwelować dokuczliwe objawy łuszczycy.
Do często stosowanych leków w leczeniu łuszczycy głowy należą substancje przyspieszające złuszczanie naskórka. Hamują one zgrubianie naskórka i powstawanie łusek. Takie preparaty najczęściej zawierają: kwas salicylowy, mocznik i siarkę. W celu zwalczania świądu, w okresie nasilenia choroby, stosowane są leki przeciwhistaminowe. Łuszczyca na głowie wywołuje silny świąd, przez co chorzy mają skłonność do drapania. To powoduje uszkodzenie i krwawienie skóry, przez co objawy schorzenia zaostrzają się, bo zraniony obszar pokrywa się nową łuską – w ten sposób łuszczyca postępuje. Dodatkowo może dojść do infekcji skórnej.
Dlatego ze skórą głowy należy postępować umiejętnie i delikatnie. Do czesania warto stosować miękkie szczotki, które nie podrażniają skóry. Leczenie łuszczycy głowy to także działania wzmacniające układ odpornościowy. Ważne jest odpowiednie odżywanie. Na talerzu powinny zagościć warzywa i owoce. Natomiast warto unikać ostrych przypraw, alkoholu, nadmiaru kawy, papierosów oraz napojów gazowanych. Używki te powodują odwodnienie skóry, które utrudnia proces regeneracji. Pomóc mogą także domowe sposoby na łuszczycę głowy oraz stosowanie odpowiednich dermokosmetyków.
Domowe sposoby na łuszczycę głowy
Domowe sposoby na łuszczycę głowy również mogą okazać się niezwykle pomocne w niwelowaniu objawów tej choroby.
Jednym ze sposobów jest spłukiwanie skóry głowy lawendą. Należy przygotować napar z 5 łyżek stołowych lawendy, które zalewamy zimną wodą i gotujemy na małym ogniu przez 5 minut od momentu wrzenia. Następnie, po przestygnięciu, można spłukiwać nim umytą wcześniej skórę głowy. Taki napar ma właściwości przeciwbakteryjne i antygrzybiczne. Tonizuje, przez co przyspiesza regenerację skóry. Do domowych sposobów na łuszczycę głowy zaliczamy także smarowanie skóry octem winnym. Dzięki temu można oczyścić oraz dezynfekować uszkodzoną skórę.
Poza leczeniem farmakologicznym oraz naparami, warto stosować dermokosmetyki. Jednym z nich jest szampon na łuszczycę głowy, który zawiera aktywne składniki roślinne. Taki kosmetyk przyspiesza usuwanie martwego naskórka oraz aktywuje naturalne procesy odnowy skóry. Ponadto łagodzi świąd, pieczenie oraz podrażnienia skórne.
Psorisel – skuteczne dermokosmetyki na łuszczycę skóry głowy
W leczeniu dermatozy, jaką jest łuszczyca skóry głowy, dużą rolę odgrywają dermokosmetyki. Dobrej jakości dermokosmetyki są delikatniejsze od kosmetyków drogeryjnych, ponieważ wykorzystują zazwyczaj składniki aktywne naturalnego pochodznenia. Chemiczne substancje umieszcza się w kosmetykach najczęściej dla poprawienia ich konsystencji, zapachu lub kolory, nie wnoszą jednak wartości pielęgnującej, wręcz mogą skórze szkodzić: wysuszać i podrażniać.
Dobry skład, który bazuje na substancjach aktywnych mają dermokosmetyki do skóry głowy z serii Psorisel. W zestawie znajdziemy:
- szampon na łuszczycę głowy,
- złuszczający płyn do skóry głowy,
- odżywczą emulsję do skóry głowy na noc.
Skuteczność preparatów tkwi w staranie wyselekcjonowanych składnikach o udokumentowanej skuteczności w zwalczaniu łuszczycy.
DERMOKOSMETYKI PSORISEL – kupisz tutaj
To tylko kilka z wielu składników aktywnych, które znajdziemy w składzie kosmetyków Psorisel.
Łuszczyca skóry głowy pojawiła się u mnie 3 lata temu. Na początku objawy były niezbyt odczuwalne, ponieważ pojawiał się niewinny świąd. Niestety, z czasem nasilał się, a skóra głowy zaczęła się łuszczyć. Stosowałam różne preparaty, nawet te na receptę, ale jakoś nie zauważyłam poprawy. Świąd nadal występował, choć był nieco słabszy. Natomiast jakieś pół roku temu, koleżanka znalazła informację na temat dermokosmetyków na łuszczycę Psorisel. To był strzał w dziesiątkę, bo już po 2 tygodniach stosowania, świąd zaczął ustępować. Obecnie stosuję go od kilku miesięcy i zauważyłam znaczną różnicę, ponieważ łusek na skórze głowy jest mniej. - mówi pani Karina z Kielc
Pielęgnacja tymi kosmetykami jest kompleksowa, a zaprojektowano ją w trzech uzupełniających się krokach.
Krok 1 – oczyszczanie skalpu i włosów – szampon Psorisel
Łagodny na tyle, że można go stosować codziennie. Nie obciążą włosów, nie trzeba zmywać go innym kosmetykiem. Pozostawia włosy świeże i puszyste. Ma zbawienne działanie dla skalpu. Przede wszystkim usuwa bakterie, grzyby i sebum. Ma właściwości łagodzące stany zapalne oraz szereg składników regenerujących skórę: pantenol i betainę oraz wyrównujący pH, odżywczy kaolin. Skóra jest oczyszczona i gotowa do dalszych działań pielęgnacyjno-ochronnych.
Kro 2 – złuszczanie zrogowaciałych i obumarłych komórek naskórka – płyn złuszczający Psorisel
Przyspiesza usuwanie zrogowaciałych komórek naskórka dzięki działaniu delikatnych kwasów pellingujących – salicylowego i mlekowego. Odsłaniają nowy naskórek, chroniąc równocześnie przed stanami zapalnymi skórę. Zawitają kompleks odżywczych, łagodzących olei: rycynowy, z nasion czarnej porzeczki, ze słodkich migdałów. Te bogate w witaminy i minerały substancje nawilżają i odżywiają skórę, przynoszą ulgę od świądu i pieczenia oraz czynią skórę odporniejszą. Arginina, aloes i sól Epsom wspomagają gojenie się ran, a witaminy E i B5 stymulują dodatkowo procesy odnowy naskórka. Skóra po złuszczeniu otrzymuje zaraz zastrzyk wzmacniających substancji odżywczych.
Krok 3 – odżywianie, natłuszczanie i nawilżanie – emulsja na noc Psorisel
Emulsja Psorisel łagodzi stany zapalne i towarzyszący im świąd. Ogranicza łuszczenie. Posiada bogaty kompleks odżywczy: wzmacniający cebulki włosowe olej z czarnuszki, nawilżający olej lniany oraz bogate w antyoksydanty natłuszczające masło shea. Ponadto gojący uszkodzoną skórę pirytionian cynku oraz ochronny pantenol i ekstrakt z aloesu. Emulsję można stosować codziennie, lub co drugi dzień naprzemiennie z płynem złuszczającym Psorisel. Najlepiej aplikację połączyć z masażem skóry głowy, aby składniki wchłonęły się szybciej i głębiej.
Stosowałem różne metody na leczenie łuszczycy na głowie. Wypróbowałem stosy preparatów, ale objawy zawsze nasilały się w lecie, gdy wychodziłem na słońce. To było moim przekleństwem. W końcu trafiłem na dobrego dermatologa. Specjalista polecił mi systematyczne stosowanie dermokosmetyków Psorisel w celu złagodzenia objawów. Po 3 miesiącach stosowania łuszczenie naskórka zmniejszyło się. Natomiast świąd i pieczenie całkowicie ustąpiły po 3 tygodniach. Polecam te dermokosmetyki każdej osobie, która zmaga się z łuszczycą głowy.- mówi pan Kamil z Białegostoku
Zestaw kosmetyków do skóry głowy Psorisel skutecznie oczyszcza, złuszcza i odżywia skórę dotknięta łuszczycą. Aktywnie zmniejsza uciążliwość objawów i kompleksowo wspiera leczenie choroby. Warto uzupełnić o dermokosmetyki Psorisel leczenie łuszczycy zalecone przez lekarza.
Borykam się z łuszczycą już tyle lat... Mało jest kosmetyków, które przynoszą realną poprawę, dlatego tym bardziej pozostaję wierna serii Psorisel. Od kilku lat stosuję, bo znacznie zmniejszają u mnie świąd, a dzięki temu, że mniej się drapię i nie rozdrapuję ran, łuska nie przyrasta. W dużej mierze dzięki Psorisel jestem w jako takiej remisji, to wiele dla mnie znaczy. - mówi pani Elwira z Suwałk.
Podsumowanie
Łuszczyca głowy to uciążliwa, poważna choroba z grupy autoagresji. Objawy nasilają się okresowo, nie można jej definitywnie wyleczyć. Pomocna będzie odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia: unikanie używek i redukowanie stresu. Kluczowa jest także pielęgnacja skóry głowy za pomocą łagodnych dermokosmetyków z naturalnymi składnikami. Taki kosmetyk należy stosować systematycznie, aby wzmocnić efekty leczenia.
FAQ
- Jak leczyć łuszczycę głowy?
Łuszczyca głowy powinna być leczona jak najwcześniej i nieprzerwanie - nawet w okresach remisji i wycofania objawów. Kurację należy prowadzić niezależnie od stanu zaawansowania choroby. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry za pomocą dermokosmetyków, które łagodzą świąd oraz przyspieszają regenerację tkanki skórnej. Polecamy delikatną, ale skuteczną serię kosmetyków na łuszczycę do skóry głowy Psorisel.
- Co na łuszczycę głowy można stosować, aby wzmocnić efekt leczenia?
Poza leczeniem farmakologicznym i domowymi sposobami, warto stosować szampon na łuszczycę głowy, którego skład opiera się na aktywnych składnikach odżywczych. Taki kosmetyk niweluje świąd, pieczenie i przyspiesza usuwanie martwego naskórka.
- Jakie objawy w początkowym stadium wywołuje łuszczyca głowy?
Wiele osób nie rozpoznaje objawów, które wywołuje łuszczyca głowy. Bagatelizuje je, bo nie wyglądają szczególnie poważnie. Łuszczyca głowy – początki: charakteryzują się po prostu przewlekłym świądem. Z czasem dochodzi do powstawania łusek, a w zaawansowanym stadium występują czerwone grudki.
Bibliografia
- Wolska H., Łuszczyca. Przyczyny, objawy, leczenie, 2009
- Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017
- Reich K., Łuszczyca jako układowa choroba zapalna, 2012
- Kiluk P., Baran A., Flisiak I., Rola omentyny i waspiny w chorobach metabolicznych w powiązaniu z łuszczycą, 2017
- Nestle F.O., Kaplan D.H., Barker J., Psoriasis, 2009
- Limaye K., Psoriasis: an overview and update, 2015
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.