Lokalizacja apteki – ktomalek

1. Wskaż,
gdzie jesteś

Wyszukiwanie leków online - ktomlek

2. Znajdź
potrzebny lek

Rezerwacja leków online - ktomalek

3. Zarezerwuj
on‑line

Odbiór leków w aptece - ktomalek

4. Odbierz
w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Ławeczka do wanny - pomoc dla seniorów, pacjentów i opiekunów

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-12-19 18:37
Ławeczka ortopedyczna zamontowana na wannie.

Czasami tak prozaiczne czynności jak poranna toaleta czy wieczorna kąpiel mogą sprawić trudność. Szczególnie gdy w grę wchodzi ograniczenie fizyczne spowodowane chwilową lub stałą niedyspozycją. Osoby po urazach, operacjach, a także seniorzy z bólem stawów często mają problem z samodzielnym umyciem się. W takiej sytuacji warto sięgnąć po ławeczkę do wanny. To sprzęt pomocniczy, który pomoże przystosować łazienkę do potrzeb pacjenta i jego opiekuna.

Ławeczka do wanny – czym się charakteryzuje?

Ławeczka do wanny to sprzęt ortopedyczny przydatny w codziennym życiu. Zwykle są to krzesełka na regulowanych nóżkach lub proste półeczki z uchwytem. Wykonane z antypoślizgowych materiałów, by zapewnić dobrą stabilizację i bezpieczeństwo w wilgotnym środowisku. Ułatwiają wchodzenie do wanny oraz korzystanie z prysznica. Ich dużą zaletą jest to, że można je złożyć i schować. Sprawdzą się więc nawet w małych pomieszczeniach.

W zależności od modelu można montować je na krawędzi wanny, by podtrzymywać się uchwytów przy wchodzeniu do wanny albo mogą służyć jako siedzisko podczas kąpieli. Ławeczki do wanny zostały zaprojektowane z myślą o seniorach, którzy mają trudności z wejściem do wanny, problemy z siadaniem i wstawaniem czy silną potrzebę asekuracji podczas kąpieli. Przydatne są również dla osób po operacji, urazie i w czasie rehabilitacji. Ułatwiają codzienne czynności higieniczne opiekunom osób niepełnosprawnych i starszych. Mogą okazać się przydatne również dla kobiet w ciąży oraz w połogu.

Jakie są rodzaje ławeczek do wanny?

Ławki nawannowe mają różne rodzaje. Najczęściej są to:

  • proste nakładki z regulacją i uchwytem asekuracyjnym,
  • siedziska wgłębne z otworami odpływowymi,
  • fotele obrotowe i ławeczki z obrotowym siedziskiem,
  • ławeczki z oparciem i regulowaną szerokością,
  • taborety do wanny niewymagający stałego montażu,
  • podnośniki wannowe dla osób niepełnosprawnych.

Każdy z tych sprzętów ma inne zastosowanie i daje inne wsparcie korzystającemu. Na przykład półki z uchwytem umieszczane na górnej krawędzi wanny sprawdzą się jako pomoc dla osób mających problem z podnoszeniem się. Ławki wgłębne dają możliwość częściowego zanurzenia się w wodzie, a te z obrotowym dyskiem umożliwiają łatwe wejście i wyjście z wanny osobom o bardzo ograniczonej ruchomości.

Czym się kierować przy zakupie ławeczki dla seniora?

Wiele osób przy wyborze ławeczki łazienkowej kieruje się przede wszystkim wyglądem i ceną akcesorium. Tymczasem, by była ona bezpieczna, musi spełniać szereg innych wymagań. W zależności bowiem od sprawności osoby chorej lub seniora korzystającego z takiej pomocy wybierzesz inne akcesorium. Co zatem brać pod uwagę?

Przede wszystkim zastanów się, czy podopieczny będzie sam korzystał z łazienki, czy ktoś będzie mu w tym zawsze pomagał. Przemyśl, czy chory jest w stanie sam wejść do wanny, korzystając ze specjalnego uchwytu, czy może potrzebne będzie krzesło obrotowe.

Ważnym kryterium jest też wytrzymałość ławeczki. Musi być dopasowana do wagi pacjenta, ale również i opiekuna. Może się bowiem zdarzyć, że będzie on musiał wesprzeć się na oparciu czy siedzisku łazienkowego akcesorium, by bezpiecznie podnieść seniora. Na rynku dostępne są ławeczki o wytrzymałości do ok. 200 kg. Koniecznie przed zakupem sprawdź, czy wybrany przez Ciebie przedmiot będzie odpowiedni. Pamiętaj jednak, że zwiększona wytrzymałość urządzenia może podwyższyć jego wagę. A to z kolei będzie przeszkodą dla chorej osoby, gdyby zechciała sama przesunąć lub przenieść ławeczkę.

Równie ważne są wymiary wanny. Zmierz jej szerokość i wysokość, by upewnić się, że sprzęt pomocniczy będzie pasował. Najlepiej wybrać ławeczkę regulowaną, którą będzie można z łatwością dostosować do różnego rodzaju wanien. Zwróć również uwagę na konstrukcję urządzenia. Powinna być solidna, odporna na wodę oraz detergenty. Musi też posiadać otwory odpływowe, pomiędzy którymi będzie spływała woda.

Pomocnicze akcesoria do kąpieli seniora

Osoby z ograniczeniami ruchowymi potrzebują też czasami dodatkowych akcesoriów ułatwiających kąpiel. Są to przede wszystkim uchwyty ścienne, które będą asekuracją nie tylko przy wchodzeniu czy wychodzeniu z wanny, ale również w trakcie korzystania z niej, gdy trzeba się obrócić, czy podnieść stopę do góry.

Kąpiel seniora ułatwią również specjalne długie szczotki do mycia. Dzięki nim nie będzie musiał się pochylać, by wyszorować stopy czy umyć plecy. Przyda się również mata antypoślizgowa na dno wanny oraz kilka produktów do mycia bez użycia wody, które pomogą opiekunowi zadbać o higienę chorego, gdy ten nie będzie w stanie wstać z łóżka.

Akcesoria łazienkowe, w tym ławeczki dla seniorów możesz kupić na medmesklep.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów