Kolagen - białko młodości

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-08-30 12:13
Kobiety w strojach sportowych, uczestniczą w zajęciach fitness.

Co sprawia, że nasza skóra z wiekiem traci na elastyczności, mięśnie słabną a stawy zaczynają dawać o sobie znać? Okazuje się, że wpływ na te wszystkie sprawy ma niedobór kolagenu - który jednak możemy z powodzeniem uzupełniać.

Kolagen co to jest i po co?

To białko jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej, czyli jednej z najważniejszych tkanek u wszystkich organizmów zwierzęcych. Aż jedna trzecia białek w naszym organizmie to właśnie kolagen - buduje skórę, ścięgna, kości, stawy, rogówkę oka. Łatwo więc zauważyć, że to niezbędny element dla prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Jego niedobory mogą objawiać się nie tylko uszczerbkami urody, ale także problemami ruchowymi, bólami kręgosłupa, czy wypadaniem włosów.

W skład kolagenu wchodzą aminokwasy, takie jak prolina, glicyna, tyrozyna, hydroksyprolina i hydroksylizyna - z czego dwa ostatnie spotykane są tylko w tym białku. Pozostałe zaś opóźniają starzenie się skóry, chronią mięsień sercowy, stymulują wydzielanie hormonu wzrostu, a także działają antydepresyjnie. Kolagen chroni narządy wewnętrzne, takie jak nerki, żołądek czy wątroba, a także odgrywa znaczną rolę w obronie organizmu przed toksynami, drobnoustrojami i komórkami rakowymi. Pomaga kontrolować ciśnienie krwi, a także pobudza procesy metaboliczne. Jego działanie jest więc bardzo złożone i kompleksowe.

Skąd się bierze kolagen?

Kolagen produkowany jest w naturalny sposób w tkance łącznej, i podlega regularnej wymianie. Zdolność jego produkcji przez organizm spada jednak z wiekiem, a choroby czy intensywny wysiłek związany z uprawianiem sportu lub pracą dodatkowo zmniejsza jego ilość. U kobiet jego gęstość drastycznie maleje także w okresie menopauzy. 

Żeby zapewnić sobie odpowiedni poziom kolagenu należy go więc dostarczać z zewnątrz. Badania dowiodły, że kolagen stosowany doustnie jest szybko wchłaniany i przyswajany przez organizm. Jego regularna suplementacja może więc opóźnić zewnętrzne oznaki procesu starzenia, ale także odmłodzić całe ciało. Warto o niej pomyśleć już zanim pojawią się niepokojące objawy. Sama kuracja wymaga też co najmniej kilku tygodni, aby przynieść zauważalne rezultaty.

Znaczne ilości kolagenu znajdziemy w takich produktach spożywczych jak żelatyna, galaretki czy podroby. Są to jednak artykuły pochodzenia zwierzęcego, których zbyt duża ilość może negatywnie wpłynąć na poziom cholesterolu. Kolagen można dostarczyć także jedząc produkty z koenzymem Q10, czyli np. ryby i rośliny strączkowe. Wreszcie, dobrym sposobem na zwiększenie produkcji kolagenu jest dostarczanie pokarmów bogatych w witaminę C oraz E. Nie bez znaczenia jest także zwracanie uwagi na żywność jak najmniej przetworzoną, oraz na sposób jej przygotowywania - rezygnacja z potraw smażonych jest tutaj absolutnie zalecana. 

Kolagen w tabletkach czy kolagen do picia?

Ciężko jednak zadbać o prawidłową ilość kolagenu wyłącznie za pomocą zmiany diety, stąd popularnym i często stosowanym przez coraz większe grono ludzi sposobem jest suplementacja kolagenu w wygodniejszej formie. Najczęściej wybór pada na kolagen w proszku - wystarczy codziennie dodać jedną miarkę takiego preparatu do wody lub napoju, aby zadbać o swoje kości i stawy. Można również nabyć gotowe płynne preparaty. Kolagen do picia efekty przynosi dość szybko, bo zauważalne zmiany obserwować można już po kilku tygodniach stosowania. Jest dobrze wchłaniany, i wygrywa jeśli chodzi o skuteczność z często polecanymi do stosowania zewnętrznego - krem z kolagenem który ze względu na rozmiar cząsteczek mogą działać na skórę wyłącznie nawilżająco. Kolagen do picia opinie pozytywne zawdzięcza działaniu, ale też łatwości stosowania - niezależnie od tego czy sami przygotowujemy napój, czy stawiamy na gotowe rozwiązanie, dostarczamy sobie dzienną porcję kolagenu w dosłownie kilka sekund.

Alternatywą dla pitnego kolagenu są zawierające kolagen tabletki. Często w ich składzie znajdziemy także inne składniki zapewniające zdrowie, jak np. Cynk, witaminę C czy proantocyjanidyny. Niezależnie od formy stosowania, warto zwrócić uwagę na pochodzenie kolagenu. Paradoksalnie dla ludzi najkorzystniejszy jest kolagen rybi - a to z tego względu, że ma identyczną budowę strukturalną jak ludzki, w odróżnieniu od kolagenu wołowego czy wieprzowego. Wpływa to drastycznie na przyswajalność, dzięki czemu najmocniejszy kolagen pochodzi właśnie od ryb. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby suplement którego używamy posiadał właśnie ten rodzaj kolagenu, oraz oczywiście nie zawierał w składzie zbytecznych substancji.

Kiedy i jak stosować kolagen?

Kolagen naturalny ma kluczową rolę dla naszego zdrowia i urody. Każdy, kto będzie go stosował odczuje na sobie jego wpływ na skórę, jej elastyczność, szybsze gojenie się ran. Osobom uprawiającym intensywnie sport, kolagen na stawy pomoże uchronić się od kontuzji, wspomaga także budowę mięśni. Z badań wynika, że przyjmowanie kolagenu zmniejsza ryzyko chorób serca, ale też osteoporozy, złamań a także kontuzji.

Kolagen jest dobrze tolerowany, i przy prawidłowym dawkowaniu nie przejawia skutków ubocznych. Za maksymalną dawkę dobową uważa się 4000 mg. Jej przekroczenie powodować może uczucie sytości lub zgagę. Ostrożność przy stosowaniu kolagenu rybiego zachować powinny osoby z alergiami pokarmowymi na ryby i skorupiaki. Kolagen naturalny może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące. 

Dla uzyskania najlepszych rezultatów w suplementacji kolagenu najistotniejsza jest regularność: pierwsze efekty widać już po kilku tygodniach, a ich największe nasilenie pojawia się po kilku miesiącach systematycznej kuracji.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów