Kilka sposobów na suchą skórę dla wrażliwców ze zmianami atopowymi

W sezonie zimowym skóra woła o dodatkową ochronę szczególnie, jeśli jesteś typem osoby o typie cery wrażliwej lub jeśli cierpisz na egzemę czy Atopowe Zapalenie Skóry. Na półkach w drogeriach dostępna jest ogromna ilość kosmetyków praktycznie dla każdego typu cery, jednak nie zawsze ich skład będzie odpowiedni dla wymagającego klienta. Sprawdź, jak skutecznie radzić sobie z pielęgnacją skóry zimą, kiedy wymaga ona wyjątkowej uwagi!

delikatna skóra z egzemą

Czy to już AZS?

Ponieważ każda z nas jest inna, każda z nas może mieć inny typ skóry. Nie trzeba dać się wcisnąć w szufladkę skóry suchej, mieszanej lub tłustej. Powoli odchodzimy od tych pojęć na rzecz bardziej indywidulanego podejścia do pielęgnacji, co oznacza, że powinno się szukać kosmetyków dopasowanych do siebie. Kto powiedział, że krem przeznaczony dla cery 30+, kiedy mamy 20+ się nie sprawdzi? Skóra zabierze z niego dokładnie to, czego potrzebuje. Niekiedy warto również samemu pokombinować ze składem kremu i posiłkując się półproduktami skomponować idealnie dopasowany kosmetyk dla nas.


Atopowe Zapalenie Skóry jeszcze kilka lat temu częściej dotykało dzieci. Miały one tendencję do wyrastania z tej przypadłości i wiodły szczęśliwe, wolne od objawów życie dorosłego. Obecnie co raz więcej dorosłych jest diagnozowanych w kierunku AZS. Jest to choroba autoimmunologiczna o podłożu alergicznym. Skóra odpowiada odczynem zapalnym, suchością, zliszajowaceniem na niewielkie dawki alergenów z jakimi się styka. I mogą to być zarówno substancje dostarczone z jedzeniem, jak i kosmetyki, środki piorące czy cokolwiek obecnego w powietrzu. Na cokolwiek możemy się uczulić. Jeśli w dzieciństwie cierpieliśmy na alergie, bardzo możliwe, że w dorosłym życiu pojawi się również AZS i będzie się to wiązało z dodatkową troską o nasza skórę, gdyż ta będzie wymagała szczególnego nawilżenia i to nie zwykłymi kosmetykami, ale takimi które jej nie zaszkodzą.

Kosmetyki naturalne i dedykowane

W składzie zwykłych kosmetyków znajduje się wiele substancji, na które skóra zdrowej osoby prawdopodobnie nie zareaguje. Są to często produkty konieczne dla utrzymania właściwej konsystencji lub sprawiające, że krem nie pleśnieje. Konserwanty, zagęszczacze, substancje zapachowe, koloryzujące, wypełniające, łączące, poprawiające lepkość to wszystko - oprócz faktycznych składników pielęgnujących - znajduje się w każdym opakowaniu kosmetyku. Są to środki dopuszczone do obrotu i bezpieczne, gdyż przebadane. Jednak dla osób o delikatnej skórze mogą okazać się zdradliwe. Dlatego tez czasem warto poczytać skład i poszukać czegoś specjalnie dla siebie.


Wiele marek drogeryjnych czy aptecznych posiada w swojej ofercie linie dedykowane cerze atopowej. Na opakowaniach produktów można znaleźć zapewnienia, że są to kosmetyki bez parabenów, alergenów czy sztucznych barwników. Z naturalnych środków do pielęgnacji skóry poza twarzą często poleca się czyste masło Shea, bogate w kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, witaminę E i prowitaminę A oraz allantoinę. Przyspiesza gojenie a jednocześnie nawilża. Jest dość ciężkie, dlatego może stanowić część receptury lub samodzielny kosmetyk do smarowania spierzchniętych dłoni, kolan czy łokci, szczególnie na noc. Drogeria internetowa to miejsce bogate w oferty kosmetyków naturalnych, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.


Do tego zazwyczaj dobrze sprawdzają się stare, dobre sposoby, takie jak znany od lat Bephanten. Krem ten zawiera w swoim składzie przede wszystkim prowitaminę B5 oraz lipidy, które imitują brakującą warstwę ludzkiego naskórka w przebiegu AZS. Dzięki czemu zaczerwieniania szybciej się goją, a świąd jest mniej dotkliwy. Dodatkowo kremy takie nie posiadają substancji zapachowych ani drażniących, są więc w miarę bezpieczne dla wszystkich z wrażliwą skórą. Z tego kremu skorzystają więc nie tylko osoby z AZS, ale wszyscy ci którzy wymagają szczególnej pielęgnacji.

Istnieją także kremy wydłużające okres remisji między zaostrzeniami jak np.: Sensiderm Daily Care. Inne dostępne kremy znajdziesz w kategorii: https://ktomalek.pl/preparaty-dermatologiczne/k-513

Dieta i relaks

Naukowcy wiedzą już, że wiele chorób ma swoje umiejscowienie w głowie i leczenie często zaczyna się również od ukojenia stresu. Przy AZS, tak jak przy innych chorobach dermatologicznych, stres i złe samopoczucie odgrywają kluczową rolę, ponieważ na pogorszenie objawów wpływ ma nasz system immunologiczny. Osoby z chorobami skóry mają wrażenie, że każdy na nie patrzy, co potęguje złe samopoczucie, dlatego często istotna jest tu również psychoterapia.

Niekiedy dieta wpływa na pogorszenie objawów skórnych. Okazuje się, że spożywanie pewnych grup produktów powoduje zaostrzenie objawów u konkretnych osób. Jest to związane oczywiście z występowaniem alergii pokarmowych lub z reakcjami krzyżowymi, o których nie każdy z nas wie.

Artykuł partnera

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Uroda

Więcej artykułów