Jakie mogą być przyczyny ciągle wzdętego brzucha?
Artykuł sponsorowany
O wzdęciach mówi się wtedy, gdy mamy subiektywne odczucie, że w jamie brzusznej znajduje się nadmierna ilość gazów, czemu może towarzyszyć wrażenie powiększonego brzucha lub po prostu powiększony obwód brzucha oraz dyskomfort w jamie brzusznej.
Wzdęcia – czym są i skąd się biorą?
Wzdęcie to objaw wynikający z obecności nadmiernej ilości gazów w jelitach. Gazy dostają się do przewodu pokarmowego w wyniku połykania powietrza podczas spożywania posiłków lub picia płynów. Część gazów jelitowych powstaje na skutek fermentacji bakteryjnej zachodzącej w przewodzie pokarmowym2,3.
Każdy może odbierać wzdęcia w inny sposób. Wiele osób jednak odczuwa wtedy subiektywne uczucie rozdęcia, wypełnienia jamy brzusznej. Stan ten powoduje uczucie ucisku na ścianę jamy brzusznej, uczucie nadmiernej ilości gazów w brzuchu i obiektywnie mierzalne powiększenie jego obwodu4.
Najczęstsze przyczyny ciągle wzdętego brzucha
Wzdęcia i nadmierne wydalanie gazów mogą mieć błahą przyczynę i wynikać ze złych nawyków żywieniowych lub spożycia dużej ilości pokarmów gazotwórczych, np. nasion roślin strączkowych2. Objawy te często występują przy utrudnionym trawieniu węglowodanów i w przebiegu nietolerancji pokarmowych, np. nietolerancja laktozy z powodu niedoboru laktazy, czyli enzymu rozkładającego laktozę lub nietolerancje pokarmowe zależne od przeciwciał IgG i IgA takich jak nietolerancja glutenu (celiakia). Są to choroby o genetycznym podłożu2,5. Przyczyn wzdęć jest jednak znacznie więcej.
Pozostałe możliwe przyczyny wzdętego brzucha to2:
- zespół jelita drażliwego,
- zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO),
- rak jelita grubego,
- zaparcia,
- stan po zabiegu chirurgicznym,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- choroby układowe,
- nieswoiste choroby jelit,
- aerofagia.
Przyczyną wzdęć może być też przyjmowanie niektórych leków, np. blokerów kanału wapniowego czy antydepresantów2. Jednak odpowiedź na pytanie, co powoduje przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, może przynieść dopiero dokładna diagnostyka.
Kiedy wzdęcia wymagają konsultacji z lekarzem?
Występowanie niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego takich jak wzdęcia i gazy nie musi wcale oznaczać niczego złego, jednak objawy te mogą pojawić się w przebiegu różnych chorób, dlatego – jeśli występują przewlekle – warto udać się do lekarza i skonsultować z nim swój problem. Zwykle w przypadku pacjenta skarżącego się na dyskomfort i/lub ból brzucha lekarz kieruje go na podstawowe badania laboratoryjne oraz badanie RTG celem wykluczenia chorób organicznych1. To pozwala ustalić, co powoduje wzdęcia i na tej podstawie dobrać odpowiedni sposób leczenia.
Ciągle wzdęty brzuch – leczenie i domowe sposoby
Wzdęcia stanowią poważny problem, który może utrudniać normalne funkcjonowanie i obniżać jakość życia, dlatego warto spróbować je zmniejszyć w domowych warunkach. Pewną poprawę powinna przynieść zmiana diety i unikanie pokarmów gazotwórczych takich jak kapusta, kalafior, szparagi, brukselka, jabłka, gruszki, śliwki czy produkty zbożowe. Ponadto należy unikać picia napojów gazowanych i alkoholu.
Sprawdzone domowe sposoby na wzdęty brzuch to również:
- powolne jedzenie i staranne rozdrabnianie pokarmu w jamie ustnej1,
- unikanie połykania dużych ilości powietrza podczas jedzenia i picia1,
- zadbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez picie dużych ilości wody,
- wprowadzenie do swojego życia regularnej aktywności fizycznej6,
- kontrolowanie wypróżnień (niedoprowadzanie do zaparć)6,
- stosowanie probiotyków celem przesunięcia w składzie flory jelitowej w kierunku bakterii niefermentujących7.
Chcąc złagodzić wzdęcia i inne objawy związane z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach, warto również sięgnąć po dostępne bez recepty wyroby medyczne z symetykonem takie jak Ulgix Wzdęcia Max. Symetykon zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazów w przewodzie pokarmowym, co ułatwia ich usuwanie. Przyczynia się to do złagodzenia wzdęć i objawów z nimi związanych8.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.
Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Artykuł na zlecenie Ulgix.
Bibliografia:
- Wiercińska M., Wzdęcia – czym są, co je powoduje, kiedy zgłosić się do lekarza i jakie są domowe sposoby na wzdęcia brzucha?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50663,wzdecia (dostęp: 2022.11.13.)).
- Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69–76.
- Słomka M., Małecka-Panas E.: Wzdęcia i odbijania. Pediatr. Med. Rodz. 2011, 7, 1, 30–34.
- Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197–202.
- Świerczyńska-Krępa M., Alergia pokarmowa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57574,alergia-pokarmowa (dostęp: 2022.11.13.)).
- Mokrowiecka A., Jak leczyć wzdęcia?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/90833,jak-leczyc-wzdecia (dostęp: 2022.11.13.)).
- Wiercińska M., Gazy jelitowe, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50648,gazy (dostęp: 2022.11.13.)).
- Lewandowski K., Kaniewska M., Świątek A., Rydzewska G., Symetykon–możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu, Lekarz POZ, 7(3).
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.