Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2021-04-22 14:03
Założony na rękę ciśnieniomierz nadgarstkowy, pokazuje wysokie wartości ciśnienia tętniczego.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze narażone są na poważne choroby układu krążenia m.in. zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca i nerek. Dlatego codziennie powinny monitorować ciśnienie krwi za pomocą ciśnieniomierza, aby w razie potrzeby przyjąć odpowiednie środki farmakologiczne. W Polsce obserwuje się znaczny wzrost zapadalności na tę poważną chorobę, dlatego coraz więcej osób zaopatruje się we własny ciśnieniomierz i sprawdza, czy ciśnienie znajduje się w normie.

U zdrowego człowieka ciśnienie skurczowe powinno mieć wartość około 120-139 mm Hg, a rozkurczowe: 80-89 mm Hg.

Nowoczesne ciśnieniomierze

eszcze 20 lat temu pomiar ciśnienia nie był tak prosty, jak dzisiaj. Wykonywano go najczęściej w placówce medycznej. Do pomiaru stosowano ciśnieniomierz rtęciowy, na którym wartość była odczytywana na pionowej skali manometru, w postaci wysokości słupka rtęci. Odczytów dokonywano przy równoczesnym kontrolowaniu bicia serca przy użyciu stetoskopu.

Współczesne ciśnieniomierze zdecydowanie uprościły dokonywanie pomiaru, a wyniki wyświetlane są na ekranie przyrządu. Urządzenia mają niewielkie rozmiary i posiadają dodatkowe funkcje, np. zapamiętują wyniki, wyświetlają częstotliwość tętna, wykrywają zaburzenia pracy serca.

Ciśnieniomierz na ramię

Na rynku można spotkać trzy rodzaje ciśnieniomierzy na ramię:

  • zegarowe ze stetoskopem, które zastąpiły tradycyjne ciśnieniomierze rtęciowe, służące do pomiaru metodą osłuchową,
  • elektroniczne półautomatyczne (rękaw pompuje się ręcznie),
  • elektroniczne automatyczne.

Ciśnieniomierz elektroniczny automatyczny naramienny jest łatwy w obsłudze i niezwykle funkcjonalny. Pomiar ogranicza się do założenia mankietu na przedramię i naciśnięcia przycisku. Urządzenie pozwala zmierzyć ciśnienie z dokładnością do 3 mm Hg, a puls z tolerancją 5%. Potrafi także rozpoznawać zaburzenia pracy serca. Zapisuje wynik wraz z datą i godziną pomiaru. Może posiadać bardzo dużą pamięć: od 199 dla jednego użytkownika lub 120 pamięci dla dwóch użytkowników. Przy wyborze aparatu należy zwrócić uwagę na rozmiar i jakość wykonania mankietu.

Ciśnieniomierz na nadgarstek

Chociaż aparaty te uważa się za mniej dokładne niż ciśnieniomierze na ramię, są równie popularne, jak naramienne. Posiadają podobne rozmiary i wygląd. Droższe modele uznanych firm są bardzo dokładne i funkcjonalne. Aparaty te chętniej kupują użytkownicy o niższej sprawności, którzy mają problem z poprawnym nałożeniem rękawa. Są też wybierane przez klientów o nietypowej budowie przedramienia.

Do jednej z głównych chorób cywilizacyjnych naszego wieku zalicza się nadciśnienie tętnicze, które stanowi najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Warto więc o siebie zadbać, codziennie mierząc sobie ciśnienie.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów