Jak radzić sobie z uzależnieniem od gier komputerowych?

Artykuł sponsorowany

Redakcja KtoMaLek.pl 2022-08-04 09:17
Przemęczony gracz sięgający po kontroler do konsoli.

Według badań ponad 12 procent dzieci w wieku od 8 do 18 lat jest uzależnionych od gier komputerowych. I jak każde uzależnienie, może to prowadzić do wielu problemów, w tym izolacji społecznej, słabych wyników w szkole i pracy, a nawet depresji. Osoby uzależnione mogą mieć trudności z ograniczeniem ilości gier do zdrowej ilości, zamiast tego spędzając godziny przed komputerem lub konsolą.

Czym jest uzależnienie od gier komputerowych?

Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego uzależnienie jest wzorcem problematycznego używania substancji lub innych zachowań, które zakłócają życie i powodują niepokój.

Uzależnienie od gier komputerowych jest uzależnieniem behawioralnym, odnosi się do nadmiernego lub kompulsywnego zaabsorbowania grami wideo. Może to prowadzić do znaczących problemów w życiu osoby, w tym zakłócenia pracy lub szkoły, izolacji społecznej i słabego zdrowia fizycznego.

Osoby uzależnione od gier komputerowych często mają trudności z kontrolowaniem swoich zachowań związanych z grą i mogą stać się bardzo zdenerwowane, jeśli spróbują przestać. Mogą poświęcać coraz więcej czasu i energii na granie kosztem innych zajęć, pracy i związków. W ciężkich przypadkach ludzie z uzależnieniem od gier komputerowych mogą nawet zrezygnować z jedzenia i snu, aby kontynuować grę.

Chociaż nie ma konkretnego lekarstwa na uzależnienie od gier komputerowych, leczenie zazwyczaj obejmuje doradztwo i terapię behawioralną, aby pomóc ludziom zmienić ich nawyki związane z grą. W niektórych przypadkach leki mogą być również stosowane do zarządzania objawami, takimi jak lęk lub depresja. Dzięki leczeniu większość osób uzależnionych od gier komputerowych jest w stanie ograniczyć swoje nawyki związane z graniem i poprawić swoje ogólne samopoczucie.

Kto jest najbardziej narażony na uzależnienie od gier komputerowych?

Co prawda uzależnienie od gier komputerowych może być najbardziej kojarzone z młodym pokoleniem, ale należy pamiętać, że nie jest to jedyna grupa, która jest na nie narażona.

Branża gier komputerowych stała się w ostatnich latach niezwykle rozwinięta, a e-sport wyłonił się jako popularna i ceniona dziedzina. To wystarczy, aby zarówno studenci, jak i młodzi dorośli usiedli i zainteresowali się światem gier - czasem może to prowadzić właśnie do uzależnienia.

Dodatkowo warto zauważyć, że uzależnienie od gier komputerowych nie ogranicza się do żadnej jednej grupy demograficznej. Dzieci, nastolatki i dorośli - wszyscy mają potencjał, by rozwinąć niezdrową obsesję na punkcie gier, jeśli nie są ostrożni. W związku z tym ważne jest, aby każdy był świadomy zagrożeń wynikających ze spędzania zbyt dużej ilości czasu przed ekranem. Ważne jest też poszukanie fachowej pomocy. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychiatra-warszawa/

Przyczyny uzależnienia od gier komputerowych

Gry komputerowe stają się coraz bardziej integralną częścią naszego życia. Oferują ucieczkę od rzeczywistości, do świata, w którym możemy być kimkolwiek chcemy i robić co chcemy. Dla niektórych osób ta ucieczka staje się wszechogarniająca i zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki w życiu realnym na rzecz spędzania większej ilości czasu w wybranej grze. Może to prowadzić do poważnych problemów, zarówno dla danej osoby, jak i dla osób z jej otoczenia.

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do uzależnienia od gier komputerowych. Po pierwsze, same gry są zaprojektowane tak, aby były wysoce uzależniające, z nagrodami, które sprawiają, że gracze wracają po więcej. Po drugie, wiele gier zawiera elementy gry wieloosobowej online, co daje graczom poczucie przynależności do społeczności i może zwiększyć ilość czasu spędzanego na grze.

Wreszcie, osoby, które już zmagają się z problemami psychicznymi lub mają rodziny, które nie dają wsparcia lub są agresywne, mogą zwrócić się do gier komputerowych jako sposobu radzenia sobie z problemami. W rezultacie może dojść do uzależnienia.

Uzależnienie od gier komputerowych jest poważnym problemem, który może mieć szkodliwy wpływ na życie jednostki. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z uzależnieniem od gier komputerowych, ważne jest, aby szukać pomocy tak szybko, jak to możliwe. Istnieje wiele zasobów dostępnych, które mogą zapewnić wsparcie i pomoc.

Gry wideo mogą być świetnym sposobem na rozładowanie stresu i zrelaksowanie się po długim dniu. Jednak dla niektórych osób, gry wideo mogą stać się czymś więcej niż tylko zwykłym hobby. Badania wykazały, że niektóre typy osobowości są bardziej podatne na rozwój uzależnienia od gier wideo.

Na przykład osoby nieśmiałe lub wycofane mogą mieć trudności w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich w prawdziwym życiu, ale mogą łatwo nawiązać kontakt z innymi graczami w świecie online. W rezultacie mogą stać się mocno zaangażowani w swoje postacie z gier i wirtualne światy.

Ponadto osoby z niską samooceną mogą używać gier wideo jako sposobu na zwiększenie pewności siebie i poczucia siły. Chociaż nie ma nic złego w cieszeniu się grami od czasu do czasu, ważne jest, aby być świadomym ryzyka uzależnienia się.

Jeśli stwierdzisz, że nie możesz kontrolować swoich nawyków związanych z grą lub jeśli wpływa to negatywnie na Twoje życie, być może nadszedł czas, aby poszukać pomocy. Dzięki odpowiedniemu leczeniu możesz nauczyć się radzić sobie z uzależnieniem i prowadzić zdrowe, zrównoważone życie.

Objawy uzależnienia od gier komputerowych

Symptomy uzależnienia od gier komputerowych można podzielić na dwa obszary - fizyczny i psychologiczny. Objawy fizyczne mogą obejmować zespół cieśni nadgarstka spowodowany nadmiernym używaniem rąk i nadgarstków, bóle głowy, niewyraźne widzenie i złą postawę.

Objawy psychologiczne mogą obejmować uczucie drażliwości, niepokoju lub depresji, gdy nie grasz, nadmierne myśli o grach, nawet gdy nie grasz, zaniedbywanie pracy lub szkoły na rzecz grania i problemy społeczne z powodu braku interakcji twarzą w twarz.

To tylko niektóre z oznak, że ktoś może być uzależniony od gier komputerowych i ważne jest, aby być ich świadomym, aby wcześnie szukać pomocy. Pozostawione bez kontroli, uzależnienie może prowadzić do poważnych problemów we wszystkich dziedzinach życia. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś kogo znasz, może być uzależniony od gier komputerowych, szukaj profesjonalnej pomocy jak najszybciej.

Leczenie uzależnienia od gier komputerowych

Uzależnienie od gier komputerowych jest takim samym uzależnieniem jak każde inne, więc leczy się je takimi samymi metodami. Zarówno uzależnienie od gier komputerowych dla dorosłych, jak i dla dzieci może być leczone. To właśnie dzieci i młodzież są statystycznie bardziej narażone na rozwój tego problemu, dlatego nie należy traktować go lekko, gdyż negatywne skutki mogą zostać z dzieckiem na całe życie. Jak wygląda leczenie?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że pomoc specjalisty jest niezbędna, ponieważ nie jest to problem, z którym można poradzić sobie samemu. Na początku może pojawić się faza zaprzeczania, ale jest to całkowicie normalne. Podczas niej uzależniony będzie twierdził, że nie ma żadnego problemu, a jego otoczenie przesadza. Będzie odporny na wszelkie zmiany i będzie starał się bagatelizować znaczenie gier komputerowych w swoim życiu.

Ta faza zwykle nie trwa długo, bo rzeczywistość zwykle uderza dość mocno i szybko. Po tym etapie ważne jest, aby pracować nad budowaniem systemu wsparcia, którym mogą być przyjaciele, rodzina lub profesjonalny terapeuta.

Następnym krokiem jest ustalenie pewnych granic i rozpoczęcie zmian w stylu życia - rzucanie gier od razu, może nie być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ może to prowadzić do nawrotu choroby. Dlatego ważne jest, aby znaleźć coś, czym można je zastąpić - hobby, sport, działalność społeczna. Konieczne jest również zajęcie się podstawowymi problemami, które doprowadziły do uzależnienia w pierwszej kolejności. Tylko wtedy leczenie uzależnienia od gier komputerowych można uznać za skuteczne.

Autor

Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja KtoMaLek.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów